ترخیص کالا از گمرک بوشهر

ترخیص کالا از گمرک بوشهر به صورت ۰ تا ۱۰۰ را به گروه تجاری ققنوس واگذار کنید

گمرک بوشهر یکی از اصلی‌ترین و مهمترین گمرکات دریایی کشور محسوب می‌شود و گروه تجاری ققنوس آماده ارائه خدمات تخصصی ترخیص بار دریایی و کانتینر از گمرک بوشهر نیز می‌باشند.

خانه » ترخیص کالا از گمرک بوشهر
نمایش ویدیو درباره ترخیص-کالا-از-گمرک-بوشهر
فهرست مطالب این سرویس

ترخیص بدون  کارت بازرگانی

دیگه برای ترخیص کالا از گمرک بوشهر نیاز به کارت بازرگانی و داشتن ثبت سفارش ندارید، شما میتوانید تهییه کارت بازرگانی و ثبت سفارش را برای کالای وارداتی خود به گمرک بوشهر را به گروه تجاری ققنوس واگذار کنید

world

ترخیص از گمرک بوشهر  در ۱۵ روز کاری

ترخیص کالا کالا بوشهر به عنوان یکی از اصلی ترین گمرکات دریایی کشور به علت شرایط و قوانین فعلی گمرک همیشه زمان بر بوده است، اما شما میتوانید ترخیص کالای خود را از گمرک بوشهر در کمتر از ۱۵ روز کاری انجام دهید.

air-cost

نرخ رقابتی  ترخیص از گمرک بوشهر

ارائه قیمت های رقابتی برای ترخیص کالا از گمرک بوشهر یکی از مهمترین خصوصیات خدمات ترخیص کالا میباشد که گروه تجاری ققنوس به مشتریان خود ارائه میکند، شما میتوانید کالای خود را با کمترین هزینه ممکن از این گمرک ترخیص نمایید.

support

اخذ مجوزهای لازم برای ترخیص کالا

دیگر نگران اخذ مجوزهای ضروری برای ترخیص کالای خود از گمرک بوشهر نباشید، مجوزهای نظیر مخابرات، استاندارد، بهداشت و … رو شما میتوانید با بهترین شرایط و قیمت به گروه تجاری ققنوس واگذار کنید.

ترخیص-از-گمرک-بوشهر

مقدمه

ترخیص کالا از گمرک همواره یکی از مهمترین و البته دشوارترین مراحل برای تجار و بازرگانان در زمینه واردات کالا بوده است. از آنجا که ترخیص کالا از گمرکات کشور شامل سلسله مراتب مختلفی می‌شود که نیاز به تجربه و آگاهی کافی دارند، یکی از دغدغه‌های اصلی تجار و وارد کنندگان تسریع در امور گمرکی و کاهش اتلاف هزینه‌ها می‌باشد. تجربه ناکافی و بی دقتی طی مراحل مختلف ترخیص کالا همچون اخذ مجوزهای لازم و پرداخت هزینه های گمرکی به ویژه حقوق گمرکی می‌تواند سبب بروز خسارت‌های اعتباری و مالی زیادی شود؛ بنابراین تجربیات حق العملکاران رسمی و شرکت های بازرگانی همچون گروه تجاری ققنوس می‌تواند به شما اطمینان دهد که ترخیص کالاهای وارداتی شما از گمرکات کشور به بهترین شکل صورت خواهد گرفت. از آنجا که گمرک بوشهر یکی از اصلی‌ترین و مهمترین گمرکات دریایی کشور محسوب می‌شود، گروه تجاری ققنوس آماده ارائه خدمات تخصصی ترخیص بار دریایی و کانتینر از گمرک بوشهر نیز می‌باشند.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با معرفی گمرک بوشهر، امکانات و مزایای ترخیص کالا از گمرک بوشهر، به بسیاری از سوالات شما واردکنندگان و تجار عزیز در زمینه واردات و ترخیص انواع بار دریایی و کانتینر پاسخ دهیم.

آشنایی با گمرک بوشهر

 بنادر مهم و مختلفی در سطح کشور وجود دارند که در زمینه واردات و صادرات کالا بسیار فعال هستند و حجم زیادی از کالاهای وارداتی و صادراتی را مدیریت می‌کنند. با توجه به اینکه حمل و نقل دریایی در بسیاری از مواقع می‌تواند بهترین انتخاب برای حمل و ارسال انواع کالاهای سنگین و زیاد باشد، گمرکات دریایی در این زمینه نقش پررنگ‌تری دارند و می‌توانند با ارائه خدمات و مزایای مناسب به تسریع فرایندهای ترخیص کالا کمک کنند. یکی از قدیمی‌ترین بنادر دریایی کشور و فعال در این زمینه، گمرک بندر بوشهر می‌باشد که در جنوب غربی کشور واقع شده است. از اصلی‌ترین مزایای بندر بوشهر می‌توان به ۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی با کشورهای گوناگون اشاره کرد که بسیار جالب توجه است. علاوه بر موقعیت جغرافیایی مناسب، گمرک بندر بوشهر با ارائه خدمات ۲۴ ساعته توانسته در تسریع فرایند ترخیص کالا بسیار موفق باشد و تجار بسیاری را برای ترخیص کالاهای خود از این گمرک ترغیب کند.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بوشهر

اگر می‌خواهید بدانید که مراحل ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر به چه صورت است، باید گفت که چگونگی ترخیص کالا از این گمرک نیز همانند سایر گمرکات فعال کشور است و به تشریفات گمرکی و فرایندهای اداری نیاز دارد. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، حضور شما به عنوان صاحب کالا در زمان ترخیص کالا و دریافت آنها از انبار گمرک است؛ بنابراین لازم است با مراحل کار آشنا بوده و اطلاعات خوبی درباره آنها داشته باشید. فرایند ترخیص کالا از لحظه تخلیه بار تا تحویل آن به انبار، اخذ مجوزها و ارائه مدارک و در نهایت خروج محموله ادامه دارد؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم با کمک یک تیم ترخیصکار حرفه‌ای تمام روند ترخیص کالا از گمرک بوشهر را با اطمینان به انجام برسانید. گروه تجاری ققنوس با ارائه خدمات ترخیص تخصصی بار دریایی و کانتینر، حمل و نقل جهت ترخیص و ترانزیت کالا آماده خدمات رسانی به تجار و بازرگانان عزیز در این زمینه می‌باشد.

با توجه به این که آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بوشهر نیز بسیار حائز اهمیت است و به درک بهتر تاجر از تمامی فرایند کمک زیادی می‌کند، لازم است مراحلی کلی تشریفات گمرکی نظیر جمع آوری اسناد و مدارک مورد نیاز ترخیص کالا، اخذ مجوزها، ثبت سفارش کالا، تنظیم اظهارنامه گمرکی، پرداخت هزینه های گمرکی و.. را بشناسید تا به موقع برای انجام آنها اقدام کنید.

 • ثبت سفارش کالا و ورود اطلاعات در سامانه جامع امور گمرکی (EPL)
 • تنظیم اظهارنامه گمرکی و پرینت آن
 • دریافت شماره کوتاژ و تعیین مسیر گمرکی
 • بررسی و ارزیابی کالا
 • دریافت مجوزهای ضروری ترخیص کالا
 • پرداخت هزینه های گمرکی و صندوق
 • مراجعه به انبارداری
 • درب خروج و خروج کالا از گمرک

نحوه محاسبه هزینه‌ ترخیص کالا از گمرک بوشهر چگونه است؟

به طور کلی هزینه ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر همانند سایر گمرکات کشور و طبق تعیین سازمان‌های ذیربط محاسبه و اخذ می‌شود؛ بنابراین هزینه های گمرکی ترخیص از این گمرک شامل تمام مواردی است که از ابتدای مراحل ترخیص کالا تا لحظه خروج کالا باید پرداخت شوند. هزینه تخلیه و بارگیری کالا، باربری و حمل و نقل، تعرفه‌های آزمایشگاه و کارشناسی کالاها، صفافی، مالیات، استانداردهای گمرکی و… از جمله مهمترین هزینه‌هایی هستند که باید به گمرک یا سازمان‌های مربوطه پرداخت شوند. البته توجه داشته باشید که این موارد جدا از حقوق ورودی دریافت می‌شوند و لازم است برای ترخیص کالا، ۵ درصد از ارزش گمرکی کالا را همراه با سود بازرگانی آن به سازمان گمرک ایران پرداخت کنید. حقوق ورودی کالا برای واردات قطعی کالاها به کشور اخذ می‌شود. همچنین باید بدانید عواملی نظیر حجم و وزن کالا، نوع و نحوه بسته بندی و.. نیز بر هزینه‌های گمرکی تاثیر گذارند و می‌توانند سبب کاهش یا افزایش هزینه‌ها شوند.

اهمیت همکاری با ترخیص کار گمرک بوشهر

ترخیص کار گمرکی فردی است که کاملا مسلط به امور و تشریفات گمرکی میباشد و از جدیدترین بخشنامه های گمرکی آگاه است. ترخیصکاران گمرکی ققنوس ترخیص با برخورداری از مجوزهای لازم و استقرار در گمرکات کشور به ویژه گمرک بوشهر، این آمادگی را دارند تا ترخیص کالا از گمرک بوشهر را در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ها برای صاحبان کالا و تجار ایرانی به انجام برسانند. توجه داشته باشید که اگر خودتان شخصا نسبت به انجام تشریفات گمرکی بدون داشتن دانش و اطلاعات کافی اقدام نمایید یا حتی تجربه کافی نداشته باشید، مجبور خواهید شد تا وقت و هزینه بسیاری را در این مسیر تلف کنید تا بتوانید محموله وارداتی خود را خارج نمایید.

در صورتی که عملیات ترخیص کالا از گمرک بوشهر را به ترخیص کاران گمرکی ققنوس ترخیص با سال ها تجربه فعالیت در این حوزه بسپارید، ترخیص کاران ما با تسلطی که بر تمامی امور دارند و پیچ و خم های این مسیر را میشناسند، سریع ترین و کم هزینه ترین شرایط را برای شما به ارمغان خواهند آورد. بنابراین، شما تجار و بازرگانان عزیر میتوانید برای انجام هرچه بهتر و راحت تر ترخیص کالا از گمرکات کشور از جمله ترخیص بار دریایی از گمرک بوشهر، تشریفات گمرکی محموله های خود را به شرکت ترخیص کالای ققنوس ترخیص بسپارید و روی کمک ویژه ما حساب باز کنید.

علاوه بر همه اینها، فرایند ترخیص بار ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما بسیار تخصصی و پیچیده میباشد. انجام هر یک از مراحل ترخیص کالا نیاز به مهارت و سابقه فرد ترخیص کننده دارد و باید بتواند با انواع پیچیدگی ها و مشکلات این راه دست و پنجه نرم کند؛ از این رو، ترخیص کار گمرکی به دلیل اینکه تجربه کافی در این زمنه دارد، اسناد و مدارک لازم را میشناسد و میتواند با وکالتی که از طرف شما دارد، کلیه امور را انجام دهد و شما دخالتی در این مورد نداشته باشید و بدون نیاز به رفت و آمدهای مکرر، محموله خود را راحت تحویل بگیرید.

ویژگی‌های گمرک بندر بوشهر

گمرک بندر بوشهر از جمله گمرکات مهم دریایی کشور است که توانسته با ویژگی‌های منحصر به فرد خود مورد توجه بسیاری از تجار و بازرگانان قرار بگیرد. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌ها و خدمات این گمرک می‌توان به برخی تخفیفات ویژه مانند تخفیف ۲۳ درصدی اشاره کرد. علاوه بر این، حمل و انتقال کالاها در گمرک بندر بوشهر با بیشترین سرعت صورت می‌گیرد که در تسریع انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک بوشهر نیز می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. مرز آبی بسیار زیاد با کشورهای همسایه و ایجاد راه‌های ارتباطی بسیار در کنار برخورداری از انبارهای سرپوشیده و مجهز از دیگر امکانات و ویژگی‌هایی هستند که این گمرک ارائه می‌دهد. همچنین ارائه برخی معافیت های گمرکی برای ترخیص کالاهای خاص و قیمت مقرون به صرفه انبارها در کاهش هزینه‌های اضافی ترخیص کالا از گمرک بوشهر بسیار موثر هستند.

گروه تجاری ققنوس به عنوان یکی از فعال‌ترین شرکت های بازرگانی و حمل و نقل بین المللی از جمله شرکت‌های معتبری است که آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز جهت ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر می‌باشد. تیم‌های ترخیص و کارگزاران حرفه‌ای ما در گمرک بوشهر امکان ترخیص کلیه بارهای دریایی و کانتینری شما را در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین هزینه فراهم می‌کنند.

بررسی موقعیت جغرافیایی گمرک بوشهر برای ترخیص سریع کالا

موقعیت مکانی و جغرافیایی در انتخاب گمرک مناسب همواره حائز اهمیت است و توجه به چنین نکاتی به تجار و صاحبان کالا کمک می‌کند تا حمل و نقل و ترخیص کالاهای خود را با سرعت بیشتری انجام دهند و در وقت و هزینه خود به طور چشمگیری جلوگیری کنند. اگر شما هم به دنبال ترخیص کالا از گمرک بوشهر هستید، حتما متوجه موقعیت جغرافیایی ویژه این گمرک دریایی جهت واردات و ترخیص بار دریایی و کانتینر شده‌اید. بندر بوشهر با دسترسی به خلیج فارس از سمت‌های شمال، غرب و جنوب توانسته به یکی از قطب‌های تجارت بین المللی کشور در زمینه واردات و صادرات کالا تبدیل شود.

بندر بوشهر یکی از مهمترین بنادر خلیج فارس محسوب می‌شود و از آنجا که به آب‌های خلیج فارس و کشورهای همسایه عربی دسترسی خوبی دارد، برای تخلیه و بارگیری انواع کالاها بسیار مناسب می‌باشد. خوب است بدانید تخلیه و بارگیری کشتی‌های خارجی از کشورهایی همچون امارات متحده عربی، چین، هند، سریلانکا و.. در گمرک بندر بوشهر نیز صورت می‌گیرند و با توجه به اینکه بندر پهناوری با مرزهای آبی زیاد با کشورهای عربی و همسایه است، همواره مورد توجه بسیاری از تجار قرار می‌گیرد.

ترخیص کالا از گمرک بوشهر چه مزایایی با خود به همراه دارد؟

یکی از اصلی‌ترین عواملی که سبب جذب بسیاری از تجار داخلی و خارجی به گمرک بندر بوشهر شده است، مزایای خوبی است که ترخیص کالا از گمرک بوشهر با خود به همراه دارد. ترخیص کالا از این گمرک دریایی مهم مزایای اقتصادی و تجاری بسیاری برای انواع تجارت‌های داخلی و خارجی داشته است و سبب شده تا به انتخاب اول بسیاری از افراد برای ترخیص بار دریایی و کانتینر تبدیل شود. برای اینکه بتوانید بیشتر با این بندر آشنا شوید، در ادامه برخی از مهمترین مزایای ترخیص کالا از گمرک بوشهر را برای شما شرح می‌دهیم:

 • موقعیت جغرافیایی عالی بندر بوشهر و امکان دسترسی به کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله کویت، قطر، بحرین، عمان، عربستان
 • معافیت ها و تخفیفات گمرکی (تخفیفات ۲۰ درصدی گمرک بوشهر)
 • سرعت بالا در حمل و نقل، تخلیه و بارگیری کالاها
 • مقرون به صرفه‌تر بودن هزینه دپوی کالا در گمرک بوشهر نسبت به سایر گمرک‌های کشور
 • ارائه خدمات ۲۴ ساعته جهت تخلیه، بارگیری و ترانزیت کالا
 • از جمله گمرکات فعال در زمینه واردات و صادرات بین المللی انواع محصولات نفتی و غیرنفتی
 • از قدیمی‌ترین گمرکات فعال کشور (با قدمت ۵۰۰۰ ساله) به شمار می‌رود.
 • برخورداری از مرز آبی پهناور با خلیج فارس
 • نیاز به حداقل تشریفات گمرکی جهت ترخیص سریع کالا از گمرک بندر بوشهر
 • نزدیک بودن بندر بوشهر به منطقه ویژه اقتصادی پارس
 • دارای انبارهای سرپوشیده و بزرگ با مساحت ۳۷ هزار متر مربع
 • مقرون به صرفه بودن هزینه‌های انبارداری در گمرک بوشهر
 • پذیرش بیش از ۳ میلیون تن کالا در سال

معایب و مشکلات ترخیص از گمرک بندر بوشهر

گمرک بندر بوشهر تلاش کرده تا با ارائه خدمات ویژه همچون تخفیفات گمرکی، خدمات شبانه روزی، هزینه‌های مقرون به صرفه انبارداری و دپوی کالا به تسریع فرایند فرخیص کالا از گمرک کمک کند و بتواند رضایت تجار و وارد کنندگان کالا را جلب کند؛ اما ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر علاوه بر مزایای خوبی که به همراه دارد، مشکلات و معایبی نیز دارد. از آنجا که این گمرک مسئولیت پذیرش و مدیریت حجم بالایی از کالاها و کانتینرها را دارد، ترافیک بالایی برای تشریفات گمرکی وجود دارد و علی رغم تلاش ۲۴ ساعته کارکنان گمرک، ممکن است ترخیص کالا به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از دیگر دلایل ایجاد این مشکل، کمتر بودن تشریفات گمرکی می‌باشد که سبب جذب بسیاری از تجار برای ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر و در نهایت افزایش حجم ترافیک می‌شود.

برای این که بتوانید مراحل ترخیص بار دریایی و کانتینر خود از گمرک بوشهر را در سریع‌ترین زمان ممکن و با مناسب‌ترین هزینه به پایان برسانید، می‌توانید از خدمات تخصصی گروه تجاری ققنوس در زمینه ترخیص کالا کمک بگیرید. گروه تجاری ققنوس به عنوان حق العملکار رسمی گمرک آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز در گمرک بوشهر و سایر گمرکات کشور می‌باشد.

دریافت پروفرما یا پیش فاکتور، ثبت سفارش جهت واردات کالا، ارائه مجوز ثبت سفارش به بانک و درخواست حواله ارزی، ارسال و حمل کالا از کشور مبدا، دریافت اسناد حمل از فرستنده، ارائه اسناد به بانک برای ظهرنویسی، تنظیم اظهارنامه در سامانه ای پی ال، دریافت شماره کوتاژ، ارائه مدارک مورد نیاز به گمرک شهریار، بررسی تطابق اسناد ارائه شده، صدور ترخیصیه و در نهایت صدور مجوز ترخیص کالا، مراحل اصلی واردات و ترخیص کالا از گمرک شهریار می‌باشند که در صورت هماهنگی با حق العملکاران رسمی می‌توانند به سرعت و به نیابت از صاحبان کالا صورت بگیرند.

تعیین مسیر خروج کالا در گمرک بوشهر چگونه است؟

در یکی از مراحل ترخیص کالا از گمرک بوشهر، کالاهای شما پس از بررسی و ارزیابی در یکی از مسیر سبز، زرد یا قرمز گمرکی قرار خواهند گرفت. زمانی که برای کالا، مسیر زرد تعیین شود، به این منظور است که کالا باید  با اسناد و مدارک ارائه شده مطابقت داده شود که مجددا مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اگر هنگام ترخیص کالا از گمرک بوشهر، مسیر سبز تعیین گردد، به این معنی است در حین بازرسی اولیه، تمامی اسناد و مدارک ارائه شده درست بوده اند و ایرادی یافت نشده است. قرار گیری در مسیر سبز به معنی خروج کالا با اخذ مجوزهای لازم یا مستقیما مراجعه به صندوق جهت تسویه حساب و صدور سند ترخیصیه میباشد.

در صورتی که مسیر  قرمز مشخص شود، کالاها مجددا و این بار به صورت فیزیکی توسط ارزیاب مورد بررسی قرار خواهند گرفت. به علاوه، بخش دایره ارزش گذاری دوباره ارزش کالاهای وارداتی شما را مشخص کرده و تمامی اسناد و مدارک توسط کارشناس مورد بررسی قرار خواهند گرفت. روند ترخیص کالا در این مسیر بسیار طولانی است؛ از این رو، بری اینکه درگیر چنین اتفاقاتی نشوید، پیشنهاد میکنیم از خدمات تخصصی ما در گمرک بوشهر جهت ترخیص کالا استفاده کنید.

لیست-گمرکات-ایران-براساس-نوع-کالای-وارداتی

لیست گمرکات ایران براساس نوع کالای وارداتی

در ادامه قصد داریم به لیست گمرکات کشور به تفکیک کالاهای وارداتی بپردازیم. اگر قصد واردات کالا از هر کشوری به ایران را دارید، باید بدانید کدام گمرکات در زمینه ترخیص کالاهای وارداتی شما خدمات ارائه میدهند و بهترین گمرک جهت ترخیص بار شما کدام است. به عنوان مثال، ترخیص کالا از گمرک بوشهر برای خودروها قابل انجام است، سایر گمرکات به تفکیک نوع کالای وارداتی به شرح زیر هستند:

نوع کالای وارداتی نام گمرکات فعال تعداد گمرکات فعال
کامپیوتر، نوت‌بوک و لوازم جانبی و تجهیزات رایانه دوربین عکاسی و مداربسته مشهد، فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه پیام، بندر لنگه، کیش، اصفهان، شیراز، گمرک شهید رجایی ۸
بذر و نهال فرودگاه امام خمینی، فرودگاه پیام، گمرکات تهران ۳
کارنه دو پاساژ بازرگان، آستارا، مشهد، نوشهر، بندر انزلی، تهران، خرمشهر، بندر لنگه، جلفا، سهلان، ارومیه، آبادان، شهید باهنر، شهید رجایی، بوشهر ۱۵
ماشین آلات راهسازی نو مشهد، نوشهر، بندر انزلی، بندر امام خمینی، سلفچگان، تهران، خرمشهر، بندر لنگه، سهلان، اصفهان، ارومیه، آبادان، شهید باهنر، شهید رجایی، بوشهر ۱۴
شیرآلات بهداشتی کرمان، بازرگان، مشهد، فرودگاه بین المللی امام خمینی، قزوین، بندر امام خمینی ۱۸
انواع لاستیک شیراز، جلفا، اصفهان، کیش، بندر لنگه، تهران، خرمشهر، سلفچگان، بندر گناوه، بندر امام خمینی (ره)، بندر انزلی، قزوین، اردبیل، نوشهر، سیرجان، فرودگاه امام خمینی (ره)- بازرگان، مشهد، بوالخیر بوشهر، سمنان، بوشهر، شهید رجایی، شهید باهنر، آبادان، ارومیه، چابهار، سهلان، یزد ۲۸
چسب کنگان، اهواز، اراک، سمنان، مشهد، فرودگاه امام خمینی، سیرجان، قزوین، بندر انزلی، بندر امام خمینی، سلفچگان، تهران، خرمشهر، اصفهان، جلفا، شیراز، یزد، سهلان، ارومیه، شهید باهنر، نوشهر ۲۲
پارچه بوشهر- شهید رجایی، شهید باهنر، آبادان، ارومیه، چابهار، سهلان، زاهدان، یزد، شیراز، جلفا، اصفهان، کیش، بندر لنگه، تهران، فرودگاه پیام، فرودگاه امام خمینی (ره)، مشهد، بازرگان، اینچه‌برون، سمنان ۲۱
خودرو زنجان، خرمشهر، سرخسریال مشهد، قشم، سیرجان، بوشهر، شهید رجایی، شهید باهنر، آبادان، ارومیه، چابهار، سهلان، یزد، شیراز، اصفهان، کیش، بندر لنگه، تهران، سلفچگان، گناوه، بندر امام خمینی (ره)، بندر انزلی، قزوین، اردبیل، نوشهر ۲۶
تجهیزات پزشکی فرودگاه بین المللی امام خمینی، بندر امام خمینی، تهران، خرمشهر، شیراز، سهلان، ارومیه، آبادان، شهید رجایی ۹
تلفن همراه و لوازم جانبی مربوطه شهید باهنر، آبادان، چابهار، شیراز، اصفهان، کیش، خرمشهر، تهران، فرودگاه پیام، امانات پستی، فرودگاه امام خمینی (ره) ۱۱

لیست گمرکات ایران براساس نوع کالای صادراتی

گمرکات تخصصی ایران در رویه های صادرات براساس نوع کالا نیز دسته بندی های متفاوتی تقسیم میشوند. برخی از گمرکات جهت ترخیص انواع خاصی از کالاهای صادراتی فعالیت دارند؛ از این رو، توجه به لیست زیر برای افرادی که قصد صادرات کالا از ایران را دارند، ضروری میباشد:

نوع کالا نام گمرکات فعال تعداد گمرکات
محصولات دخانیاتی بندر امام خمینی، فرودگاه امام خمینی، خسروی، آبادان، شهید رجایی، آستارا، خرمشهر، نوشهر ۸
تابلوهای برق، بردهای الکترونیکی، انواع ترانسفورماتور سلفچگان، آبادان، مشهد، فرودگاه بین المللی امام خمینی، تهران، نوشهر، قزوین، بندر انزلی، بندر امام خمینی، زنجان، خرمشهر، اصفهان، شیراز، یزد، ارومیه، شهید رجایی ۱۶
اسانس گل محمدی و کنسانتره نعناع و عطریات فرودگاه امام خمینی، کرمان، تهران، آبادان، خرمشهر، اصفهان، فرودگاه مهرآباد ۷
تجهیزات مخابراتی شهید رجایی، یزد، فرودگاه مهرآباد، شیراز، اصفهان، خرمشهر، قزوین، تبریز، مشهد، آبادان، تهرانف فرودگاه امام خمینی ۱۲
چای گلستان، آبادان، مشهد، تهران، نوشهر، قزوین، بندر انزلی، خرمشهر، اصفهان، یزد، آستارا، سهلان، ارومیه، شهید باهنر، شهید رجایی ۱۵
فرش دست باف ، خرمشهر، زنجان، سمنان، قم، تهران، تبریز، کرمان، فرودگاه امام خمینی (ره)، مشهد، آبادان، امانات پستی، شهید رجایی، همدان، ارومیه، سهلان، فرودگاه مهرآباد، شیراز، اصفهان ۲۰
پسته بیرجند، آبادان، مشهد، فرودگاه امام خمینی، کرمان، تبریز، تهران، قم، سمنان، زنجان، خرمشهر، اراک، اصفهان، شیراز، ساوه، مهرآباد، سهلان، ارومیه، همدان، شهید رجایی ۲۰

لیست گمرکات جنوبی کشور

عمده ترین حجم واردات و صادرات کالا در ایران از طریق بنادر و گمرکات جنوبی کشور صورت میگیرند. دلیل حجم بالای ترخیص کالا در گمرکات جنوبی کشور این است که امکان حمل بارهای همزمان در این گمرکات وجود دارد و علاوه بر آن، هزینه های حمل و ارسال بار به شیوه دریایی بسیار باصرفه تر و کمتر از حمل بار هوایی میباشد.

 مهمترین گمرکات بندری ایران عبارتند از:

گمرک شهید رجایی در بندرعباس

از مهمترین بنادر ایران، گمرک شهید رجایی بندرعباس به شمار میرود که هر سال حدود ۱۰۰ میلیون تن از کالاهای مختلف در آن تخلیه یا بارگیری میشوند. اگر بخواهیم فقط به چند مورد از مزایای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی اشاره کنیم، میتوانیم ظرفیت پذیرش بیش از ۳.۳ میلیون TEU کانتینر در سال، برخورداری از حدود پنجاه کیلومتر خطوط ریلی در بندرهای متصل به شبکه های راه آهن بین المللی، توانایی پذیرش تخلیه و بارگیری تا حدود ۵۰ میلیون از انواع محموله های وارداتی، صادراتی، ترانزیتی و قرار گرفتن در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی را نام ببریم.

گمرک بندر امام خمینی در خوزستان

یکی از مهمترین بنادر خوزستان که داراری ۳۴ اسکله فعال در ایران است، گمرک بندر امام خمینی میباشد. به علاوه، بندر امام خمینی از جمله مهمترین مراکز تجاری کشور و کشورهای اطراف به شمار میرود. از نظر انبارداری و ذخیره سازی، بزرگترین گمرک بندری ایران است و بهترین بندر در جهت ترانشیپ کالا به کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب میشود.

 گمرک بندر شهید باهنر در بندرعباس

بندر عباس دو گمرک مهم دارد که یکی از آنها گمرک شهید باهنر و دیگری، گمرک شهید رجایی میباشد. اگر نیاز به خدمات ترخیص کالا در هر یک از این گمرکات دارید، تیم حرفه ای ققنوس ترخیص در این گمرکات مستقر است تا بتواند هر سرویسی که برای خروج بار از گمرک نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد. بندر شهید باهنر از جمله مرکات چند منظوره با قدمت فراوان در بندرعباس میباشد که سومین بندر صادراتی کشور محسوب میشود و در این زمینه بسیار فعال است. صادرات کالاهای غیرنفتی، حمل و ارسال کالا، حمل و نقل مسافربری داخلی و خارجی از جمله خدماتی هستند که این گمرک ارائه میدهد. علاه بر این، در زمینه صادرات میوه و تره بار و مواد یخچالی نیز نقش فعالی دارد.

گمرک بندر چابهار

بندر چابهار در بخش شمالی دریای عمان واقع شده است. این بندر به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی که جهد ترانزیت و ترانشیپ کالا در حوزه خلیج فارس، افغانستان و آسیای میانه دارد، میتواند نقش چشمگیری در اقتصاد کشور ایفا کند. به علاوه، با توجه به قرارگیری بندر چابهار در محور شرق کشور، امکان دسترسی از این بندر به افغانستان، پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان نیز وجود دارد.

گمرک بندر بوشهر

اشاره کردیم که ترخیص کالا از گمرک بوشهر چه مزایایی به همراه دارد و شما از چه خدماتی میتوانید در این گمرک بهره مند شوید. این بندر پتانسیل بسیار بالایی دارد و از جمله بزرگترین و مهمترین گمرکات جنوبی کشور در زمینه حمل و ترخیص کالاهای تجاری به شمار میرود. حمل و ترخیص کانتینر، حمل بار فله، مواد نفتی، نگهداری و ذخیره سازی انواع کالاهای سردخانه ای و مسافری یخشی از خدمات گمرک بندر بوشهر هستند.

منظور از سود بازرگانی چیست؟

اگر فردی فعال در زمینه تجارت و اقتصاد هستید، حتما با اصطلاحاتی همچون حقوق ورودی و حقوق گمرکی آشنا هستید. برای  اینکه بتوانید درک درستی از این اصطلاحات داشته باشید، باید تعریف سود بازرگانی را به خوبی بدانید. حقوق ورودی و سود بازرگانی از جمله هزینه‌هایی هستند که هنگام ترخیص کالا باید پرداخت شوند. در واقع سود بازرگانی نوعی مالیات غیرمستقیم محسوب می‌شود که براساس قوانین تجارت خارجی و به وسیله هیئت وزرا صادر می‌گردد و مستقل از حقوق گمرکی تعیین می‌شود. میزان تولید و عرضه، شرایط اقتصادی و میزان تقاضای کالای مورد نظر از جمله عواملی هستند که بر کاهش یا افزایش سود بازرگانی تاثیر می‌گذارند. علاوه بر این، مبلغ سود بازرگانی به صورت ریالی در گمرک از صاحبان کالا دریافت می‌شود و تنها از کالاهای وارداتی که برای استفاده در کشور ترخیص شده‌اند، اخذ می‌شود.

سود بازرگانی هر کالایی براساس فاکتورهای مختلفی مانند وزن، تعداد و حجم کالا محاسبه می‌گردد؛ اما در گمرکات کشور محاسبه سود بازرگانی طبق وزن کالا رایج‌تر است که به آن ارزش کالا نیز می‌گویند. سود بازرگانی براساس ارزش کالا طبق CIF به صورت مجموع ارزش خالص کالا، کرایه حمل و حق ثبت سفارش محاسبه می‌شود و مجموع سود بازرگانی همراه با حقوق گمرکی، نرخ حقوق ورودی قابل پرداخت را نشان می‌دهد. سود بازرگانی جهت ترخیص کالا در بندر گمرک بوشهر، خرمشهر، آبادان و جزیره هرمز شامل تخفیفاتی نیز می‌شود و موسسات دانش بنیان، اختراعات و نوآوری‌ها از پرداخت آن معاف هستند.

اسناد و مدارک مورد نیاز ترخیص کالا از گمرک بوشهر

مراحل ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور از یک قاعده کلی مشخصی پیروی می‌کنند؛ بنابراین واضح است که آشنایی شما به عنوان وارد کننده یا صاحب کالا با تشریفات گمرکی بسیار حائز اهمیت است و به امور مربوطه سرعت بیشتری می‌بخشد و احتمال بروز خسارت را کاهش می‌دهد. از آنجا که کنترل و نظارت در گمرکات با قوانین خاصی صورت می‌گیرد، لازم است برای اثبات قانونی بودن فعالیت‌های خود برخی اسناد و مدارک مورد نیاز را برای ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر آماده و جمع آوری کنید. تهیه و جمع آوری این اسناد برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات قانونی بسیار مهم است؛ به همین دلیل باید مورد توجه قرار بگیرند. اسناد و مدارک لازم جهت ترخیص انواع کالاها از گمرک بندر بوشهر عبارتند از:

 • بارنامه و اسناد مربوطه
 • سند ترخیصیه
 • پروفرما و فاکتورهای خرید
 • مجوزهای ضروری ترخیص کالا
 • گواهی مبدا
 • پکینگ لیست (فهرست عدل بندی)
 • مدارک پرینت گرفته شده از ثبت سفارش کالا در سامانه تجارت
 • بروشورهای کالا
 • کارت بازرگانی
 • کارت حق العملکاری یا وکالتنامه قانونی
 • بیمه نامه و اسناد مربوطه
 • مدارک مربوط به پرداخت هزینه های حمل و نقل

بارنامه دریایی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر گمرک بندر بوشهر را برای ترخیص بار دریایی و کانتینری خود انتخاب کرده‌اید، حتما توجه داشته باشید که یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز ترخیص کالا بارنامه دریایی و اسناد مربوط به آن است. بارنامه دریایی سندی است که شرکت کشتیرانی یا حمل و نقل پس از دریافت کرایه حمل و نقل از مشتری صادر می‌کند. این سند جزئیاتی از جمله نوع کالا، هزینه حمل و نقل، مبدا و مقصد انتقال کالا، شرایط توافق شده میان مشتری و فوروارد و.. را در برمی‌گیرد و انواع مختلفی دارد.

 بارنامه های دریایی براساس کاربرد خود انواع مخلفی دارند که طبق مسیر نقل و انتقال محموله خود باید به آنها توجه کنید. بارنامه مستقیم (Direct B/L)، بارنامه دریایی سراسری (Through B/L)، بارنامه دریایی چارتر (Charter Party B/L)، بارنامه سرویس‌های منظم دریایی (Liner B/L)، بارنامه دریایی حمل مرکب فیاتا (F.B.L) از جمله مهمترین انواع بارنامه دریایی هستند که براساس شرایط حمل و نقل تنظیم می‌شوند. علاوه بر این، اطلاعات و مشخصاتی که در بارنامه های دریایی درج می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • آدرس و مشخصات فرستنده کالا (SHIPPER)
 • آدرس و مشخصات گیرنده کالا (CONSIGNEE)
 • مشخصات مبدا بارگیری (PORT OF LOADING)
 • مشخصات مقصد تخلیه (PORT OF DISCHARGE)
 • جزئیات کالا (DESCRIPTION OF GOODS)
 • نام کشتی حمل کننده بار (OCEAN VESSEL)
 • وزن، حجم کالا و تعداد بسته بندی ها (NUMBER OF PACKAGES OR UNITS)
 • تاریخ بارنامه
 • سایر توضیحات لازم

آشنایی با ۵ کانتینر دریایی رایج در حمل دریایی

بدون شک در حمل و نقل‌های بین المللی، کانتینرها مهمترین نقش را می‌توانند داشته باشند. اکثر کالاهایی که برای مسیرهای طولانی حمل می‌شوند، درون کانتینرها قرار می‌گیرند؛ بنابراین انتخاب کانتینری کاربردی با سایز و ابعادی مناسب از مهمترین تصمیماتی است که در حمل و انتقال انواع کالاها باید مورد توجه قرار بگیرد. از آنجا که کانتینرهای دریایی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و برای اهداف خاصی ساخته شده‌اند، بهترین روش برای انتخاب کانتینری مناسب این است که با انواع پرکاربرد آنها آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را دنبال کنید تا با آشنایی کامل با ویژگی‌ها، ابعاد و سایز انواع کانتینرهای دریایی، بتوانید تصمیمات بهتری در این زمینه بگیرید:

کانتینرهای استاندارد

کانتینرهای استاندارد از رایج‌ترین کانتینرهای دریایی هستند که معمولا از فولاد و در برخی مواقع از آلومینیوم ساخته می‌شوند. کانتینرهای آلومینومی می‌توانند بارهای سنگین‌تری را جابجا کنند و به طور کلی کانتینرهایی هوادار و مقاوم در برابر آب هستند که از آسیب‌های بیرونی به خوبی جلوگیری می‌کنند. یک سمت از انتهای این گونه کانتینرها دارای درهایی است که امکان ورود محموله به داخل را فراهم می‌کنند و اندازه آنها می‌تواند از یک اپراتور به اپراتور دیگر متفاوت باشد.

کانتینرهای استاندارد برای حمل کالاهای خشک همچون جعبه، پالت، گونی، بشکه و.. بسیار مناسب هستند و می‌توان آنها برای حمل نوع خاصی از محموله‌ها نیز سفارشی کرد که فرایند جابجایی را بسیار راحت‌تر میکند؛ به عنوان مثال می‌توان آویزهایی را داخل این کانتینرها قرار داد که حمل و انتقال انواع لباس‌ها را راحت‌تر می‌کند. همچنین یکی دیگر از نکات مهمی که وجود دارد، گران نبودن و هزینه مقرون به صرفه کانتینرهای استاندارد است.

ابعاد کانتنرهای استاندارد به صورت زیر است:

اندازه کانتینرهای استاندارد ۲۰ فوتی کانتینرهای استاندارد ۴۰ فوتی
طول داخلی ۵.۹ متر / ۱۹.۴ فوت ۱۲.۰۳ متر / ۳۹.۵ فوت
عرض داخلی ۲.۳۵ متر / ۷.۸ متر ۲.۴ متر / ۷.۹ فوت
ارتفاع داخلی ۲.۳۹ متر / ۷.۹ فوت ۲.۳۹ متر / ۷.۹ فوت
وزن خالص ۲۳۰۰ کیلوگرم / ۵۰۷۱.۵ پوند ۳۷۵۰ کیلوگرم / ۸۲۶۸.۸ پوند
ظرفیت بار ۲۵۰۰۰ کیلوگرم / ۵۵۱۲۶.۹ پوند ۲۷۶۰۰ کیلوگرم / ۶۱۲۰۰ پوند
ظرفیت مکعب ۳۳.۲ متر مکعب ۶۷.۷ متر مکعب

کانتینرهای High cubes

کانتینرهای High cubes که به طور مختصر به آنها hc نیز گفته می‌شود، از دیگر انواع پرکاربرد کانتینرهای دریایی هستند که از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به کانتینرهای استاندارد می‌باشند. در این گونه کانتینرها طول و عرض ثابت مانده و تغییری نکرده اما ارتفاع آنها افزایش یافته است. این ویژگی به کانتینرهای High cubes این امکان را می‌دهد تا ظرفیت بیشتری داشته باشند و بتوانند تقاضای بار بیشتری را برآورده کنند.

ابعاد کانتینرهای High cubes به صورت زیر است:

اندازه کانتینرهای hc 40 فوتی کانتینرهای hc 45 فوتی
طول داخلی ۱۲.۰۳ متر / ۳۹.۵ فوت ۱۳.۵۵ متر / ۴۴.۵ فوت
عرض داخلی​ ۲.۳۵ متر / ۷.۸ متر​ ۲.۳۵ متر / ۷.۸ فوت
ارتفاع داخلی ۲.۷۰ متر / ۸.۱۰ فوت ۲.۷۰ متر / ۸.۱۰ فوت
وزن خالص ۳۹۰۰ کیلوگرم / ۸۵۹۸ پوند ۴۸۰۰ کیلوگرم / ۱۰۵۵۲ پوند
ظرفیت بار ۲۸۶۰۰ کیلوگرم / ۶۳۰۵۲ پوند ۲۷۷۰۰ کیلوگرم / ۶۱۰۶۷ پوند
ظرفیت مکعب ۷۶.۶ متر مکعب ۸۶ متر مکعب

کانتینرهای یخچالی

برای درک بهتر کانتینرهای یخچالی می‌توان گفت که یخچال‌هایی به اندازه سایر کانتینرها هستند که برای جابجایی کالاهای فاسد شدنی یا آنهایی که نیاز به تنظیم دما دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. کف کانتینرهای یخچالی دارای عرشه T شکل است که هوای سرد را به داخل کانتینر می‌فرستند؛ چنین قابلیتی سبب می‌شود تا جریان هوای ثابتی میان کالاها وجود داشته باشد. علاوه بر این، کانتینرهای یخچالی می‌توانند هر دمایی را بین ۳۰- درجه تا ۴۰+ درجه سانتیگراد حفظ کنند.

کانتینرهای یخچالی عمدتا در اندازه‌های ۴۰ فوتی عرضه می‌شوند و برای حمل کالاهای حساس به دما نظیر میوه‌ها، سبزیجات، بستنی، مواد مخدر یا گوشت مناسب هستند. انرژی این کانتینرها توسط یک ژنراتور تامین می‌گردد و هنگامی که در جاده یا با کامیون حمل می‌شوند، با سوخت کار می‌کنند. توجه داشته باشید که کانتینرهای یخچالی به دلیل قدرت و نیازهای تعمیر و نگهداری که دارند، معمولا گران‌تر هستند.

ابعاد کانتینرهای یخچالی به صورت زیر است:

اندازه کانتینرهای یخچالی ۲۰ فوتی کانتینرهای یخچالی ۴۰ فوتی
طول داخلی ۵.۴۴ متر / ۱۷.۹ فوت ۱۱.۵۶ متر / ۳۷.۹ فوت
عرض داخلی ۲.۲۹ متر / ۷.۵ فوت ۲.۲۸ متر / ۷.۵ فوت
ارتفاع داخلی ۲.۲۷ متر / ۷.۵ فوت ۲.۲۵ متر / ۷.۴ فوت
وزن خالص ۳۰۸۰ کیلوگرم / ۶۷۹۱.۴ پوند ۴۸۰۰ کیلوگرم / ۱۰۵۸۴ پوند
ظرفیت بار ۲۷۷۰۰ کیلوگرم / ۶۱۰۷۸.۵ پوند ۲۹۵۲۰ کیلوگرم / ۶۵۰۸۰ پوند
ظرفیت مکعب ۵۹.۳ متر مکعب ۶۷.۳ متر مکعب

کانتینرهای دو در

کانتینرهای دو در یا Double Door Containers از دیگر کانتینرهای دریایی رایج در حمل و نقل دریایی هستند. کانتینرهای دو در به گونه‌ای ساخته شده‌اند که دارای درهای دوتایی هستند و از دو طرف باز می‌شوند. این ساختار به سرعت بیشتر تخلیه و بارگیری محموله‌ها از کانتینر کمک می‌کند و در صورت نیاز می‌توان از هر دو طرف کالا را به سرعت تخلیه یا بارگیری کرد. علاوه بر این به کانتینرهای دو در، کانتینر تولی نیز گفته می‌شود و می‌توان آنها را برای اهداف مختلفی سفارشی سازی کرد.

ابعاد کانتینرهای دو در به صورت زیر است:

اندازه کانتینرهای دو در ۲۰ فوتی کانتینرهای دو در ۴۰ فوتی
طول داخلی ۵.۹ متر / ۱۹.۴ فوت ۱۲.۰۳ متر / ۳۹.۵ فوت
عرض داخلی ۲.۳۵ متر / ۷.۸ فوت ۲.۴ متر / ۷.۹ فوت
ارتفاع داخلی ۲.۳۹ متر / ۷.۸ فوت ۲.۴ متر / ۷.۹ فوت
وزن خالص ۲۳۰۰ کیلوگرم / ۵۰۷۱.۵ پوند ۳۷۵۰ کیلوگرم / ۸۲۶۸.۸ پوند
ظرفیت بار ۲۵۰۰۰ کیلوگرم / ۵۵۱۲۶.۹ پوند ۲۷۶۰۰ کیلوگرم / ۶۱۲۰۰ پوند
ظرفیت مکعب ۳۳.۲ متر مکعب ۶۷.۷ متر مکعب

کانتینرهای رو باز

همانطور که از نام کانتینرهای دریایی رو باز مشخص است، این کانتینرها دارای سرپوش باز هستند. سقف کانتینرهای رو باز به جای یک سقف محکم، با ورقه‌های برزنتی پوشانده شده است و به راحتی می‌توان آن را کنار زد و قسمت بالایی کانتینر را باز گذاشت. این گونه کانتینرها از فولاد با کف پوش چوبی ساخته می‌شوند و به راحتی می‌توان آنها را برای بارگیری و تخلیه راحت‌تر، تاب و حرکت داد. کانتینرهای رو باز معمولا در اندازه‌های ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی هستند و برای محموله‌های بیش از اندازه بزرگ استفاده می‌شوند.

این کانتینرها به دلیل باز بودن قسمت سقف، ظرفیت بیشتری نسبت به کانتینرهای معمولی دارند. همچنین دارای حلقه‌هایی هستند که محموله را ثابت نگه می‌دارند و ظرفیت بارگیری ۱۰۰ کیلوگرم بار را دارند. به طور کلی می‌توان گفت کانتینرهای رو باز براساس اندازه‌هایشان تقریبا گران هستند و معمولا به راحتی در بازار پیدا نمی‌شوند. علاوه بر این، لوله‌ها، کابل‌ها، مصالح ساختمانی، ماشین آلات و مواد خام حجیم از جمله اقلام رایجی هستند که توسط این کانتینرها بارگیری و جابجا می‌شوند.

ابعاد کانتینرهای رو باز به صورت زیر است:

اندازه کانتیرهای رو باز ۲۰ فوتی کانتینرهای رو باز ۴۰ فوتی
طول داخلی ۵.۸۹ متر / ۱۹.۴ فوت ۱۲.۰۳ متر / ۳۹.۵ فوت
عرض داخلی ۲.۳۵ متر / ۷.۸ فوت ۲.۴ متر / ۷.۹ فوت
ارتفاع داخلی ۲.۳۵ متر / ۷.۸ فوت ۲.۳۴ متر / ۷.۸ فوت
وزن خالص ۲۲۶۰ کیلوگرم / ۵۹۸۲ پوند ۳۹۸۰ کیلوگرم / ۸۷۷۴ پوند
ظرفیت بار ۲۸۲۲۰ کیلوگرم / ۶۲۲۱۴ پوند ۲۶۵۰۰ کیلوگرم / ۵۸۴۲۲ پوند
ظرفیت مکعب ۳۲.۷ متر مکعب ۶۶.۷ متر مکعب
چرا-برای-ترخیص-کالا-از-گمرک-به-سند-ترخیصیه-نیاز-دارید؟

چرا برای ترخیص کالا از گمرک به سند ترخیصیه نیاز دارید؟

سند ترخیصیه از دیگر مدارک مهم برای ترخیص کالا از گمرک است که برای خروج کالا از گمرک ضروری است. گواهی ترخیصیه (Delivery order) سندی است که توسط  شرکت‌های حمل و نقل برای صاحب کالا صادر می‌گردد و به معنای بلامانع بودن انجام مراحل گمرکی در گمرک به واسطه وارد کننده می‌باشد. در واقع ارائه این سند برای اطلاع گمرک از تسویه هزینه‌های حمل و نقل ضروری و لازم است. علاوه بر  این، برای این که بتوانید سند ترخیصیه را دریافت کنید، لازم است صاحب کالا یا نماینده قانونی وی  همراه با اطلاعاتی نظیر کد ملی، شماره کارت بازرگانی، شماره ثبت شرکت، آدرس شرکت، کدپستی و کد اقتصادی به شرکت حمل و نقل مورد نظر مراجعه کنند. پس از آن باید شماره کوتاژ را دریافت و اظهارنامه گمرکی را تکمیل کنید تا بتوانید سایر مراحل ترخیص کالا را انجام دهید. جزئیاتی که در سند ترخیصیه درج می‌شوند، عبارتند از:

 • بندر مبدا بارگیری
 • بندر مقصد تخلیه
 • مشخصات گیرنده
 • نام کشتی حمل کننده بار
 • شماره بارنامه
 • تاریخ صدور بارنامه
 • جزئیات کالا
 • تعداد و نحوه بسته بندی ها
 • وزن خالص
 • مشخصات شرکت حمل بار (شرکت کشتیرانی)
 • مشخصات وسیله حمل کننده

چه کالاهایی از گمرک بندر بوشهر ترخیص می‌شوند؟

در حال حاضر گمرک بندر بوشهر یکی از مهمترین و بزرگترین گمرکات کشور به شمار می‌رود که سالانه میلیون‌ها تن کالا را بارگیری و پذیرش می‌کند. این گمرک در زمینه واردات و صادرات کالا بسیار فعال است و در بسیاری از مواقع بهترین انتخاب برای واردات یا صادرات انواع بار دریایی و کانتینر به داخل کشور یا سایر کشورها از طریق حمل و نقل دریایی می‌باشد. اگر کمرک بندر بوشهر را برای ترخیص کالاهای وارداتی خود انتخاب کرده‌اید، بهتر است به کالاهای قابل ترخیص از این گمرک نیز توجه داشته باشید. موارد زیر از جمله عمده کالاهایی هستند که از گمرک بوشهر ترخیص می‌شوند:

 • انواع پارچه
 • انواع دستگاه های پخت و پز رستورانی
 • قطعات و لوازم یدکی موتور سیکلت
 • ماژول LED
 • قطعات و لوازم یدکی خودروی سواری
 • انواع چای، برنج و موز
 • انواع پمپ و واتر
 • انواع بلبرینگ و رولبرینگ
 • لاستیک
 • شیرآلات صنعتی

دلایل ترافیک بالای ترخیص کالا در گمرک بوشهر

اگر نگاهی به مزایای ترخیص کالا از گمرک بوشهر انداخته باشید و موقعیت جغرافیایی این گمرک را جهت واردات و حمل بار بررسی کرده باشید، متوجه خواهید شد که برای ترخیص بسیاری از کالاها مناسب میباشد و یکی از بهترین بنادر فعال در این حوزه میباشد. با توجه به این که استان بوشهر دارای منابع و ذخایر بزرگی است، از قطب های مهم اقتصادی نیز به شمار میرود و این مورد یکی دیگر از دلایلی است که سبب افزایش حجم ترانزیت های گمرکی در این بندر شده است.

علی رغم این مزایا، زیرساخت های مناسبی برای تردد ماشین های سنگین در گمرک بندر بوشهر وجود ندارد، معمولا ترافیک ترخیص کالا از این گمرک بسیار بالاست. به علاوه، ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر در بسیاری از مواقع، با تخفیفات خوبی به ویژه تخفیف در مبلغ سود بازرگانی میتواند صورت بگیرد؛ در نتیجه، بسیاری از تجار و بازرگانان تمایل دارند تا برای بهره مندی از این مزایا، گمرک بندر بوشهر را جهت ترخیص کالا انتخاب کنند. اما چگونه میتوانیم مدت زمان ترخیص کالا در این گمرک را کاهش دهیم؟ بهرین راهکار این است که پیش از شروع عملیات گمرکی نسبت به تهیه مدارک و اخذ مجوزها اقدام کنید و از کمک کارشناسان متخصص برای راهنمایی های بیشتر بهره مند شوید.

کشورهای مقصد صادرات از گمرک بوشهر

برای صادرات کالا به مقصد کشورهای چین و امارات متحده عربی، گمرک بندر بوشهر میتواند گزینه بسیار مناسبی برای ارسال و صدور بار به این کشورها باشد. البته بیشترین حجم واردات کالا در بندر بوشهر نیز از این گمرک ها صورت میگیرد. کالاهایی نظیر محصولات پتروشیمی و شیمیایی، گازهای مایع، کودف اوره، متانول، گرانول، اتیلن و همچنین سبزیجات، صیفی جات و گونه های مختلف آبزیان از جمله مواردی هستند که از طریق این گمرک و توسط کشورهای امارات و چین وارد کشور میشوند. در این میان، مهمترین کشورها برای واردات کالا از طریق گمرک بندر بوشهر به داخل کشور، کشورهای چین، امارات متحده، سنگاپور، ترکیه، هند و پاکستان و حتی کشورهای آفریقایی میباشند.

حضور یک ترخیصکار حرفه‌ای در فرایند ترخیص کالا چه اهمیتی دارد؟

به طور کلی امور بازرگانی به ویژه تجارت بین المللی دشواری‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و اگر تجربه واردات یا ترخیص کالا از گمرک را داشتید، قطعا متوجه شده‌اید که نیاز به تخصص و اطلاعات کافی در این زمینه می‌باشد. در چنین شرایطی حضور ترخیص کاران حرفه‌ای و شرکت های ترخیص کالای معتبر جهت سرعت بخشید به مراحل بازرگانی و ترخیص کالا بسیار مفید است. ترخیص کاران حرفه‌ای گروه تجاری ققنوس با تسلط به قوانین ترخیص کالا و برخورداری از مجوزهای لازم، می‌توانند فرایند دشوار و پیچیده ترخیص کالا از گمرک بوشهر، گمرک بندرعباس، گمرک فرودگاه امام و سایر گمرکات فعال کشور را تا حد زیادی برای شما مشتریان عزیز راحت‌تر و سریع‌تر به اتمام برسانند تا بدون نگرانی از بروز هرگونه تخلف و مشکلی، کالای خود را در محل مورد نظر دریافت و تحویل بگیرید.

بهترین کشورها برای صادرات کالا از گمرک بندر بوشهر

با به توجه اینکه گمرک بندر بوشهر تلاش کرده تا خدمات ویژه‌ای را به تجار و بازرگانان ارائه دهد، صادرات از گمرک بندر بوشهر نیز مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. طبق آمار به دست آمده از میزان صادرات و واردات کالا از گمرک بوشهر، صادرات محصولات نفتی و غیر نفتی این گمرک به ۲۸ کشور در سراسر دنیا صورت می‌گیرد. بیشتر حجم کالاهای صادراتی از گمرک بوشهر به کشورهایی همچون امارات متحده عربی، پاکستان، عراق، ترکیه، چین و برزیل انجام می‌گیرد و محصولات پتروشیمی، سبزیجات، میعانات گازی، آبزیان، مواد معدنی، صیفی جات و.. از جمله بیشترین محصولاتی هستند که به این کشورها صادر می‌شوند.

علاوه بر این موارد، از آنجا که گمرک بندر بوشهر در زمینه واردات و صادرات انواع محصولات نفتی و غیرنفتی بسیار فعال است، کشورهای دیگری نظیر فیلیپین، کره جنوبی، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، اکوادور و.. نیز هستند که انواع کالاهای خود را توسط بندر  بوشهر صادر می‌کنند. بنابراین با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و راه‌های ارتباطی که گمرک بوشهر در اختیار دارد، کشورهای عربی و همسایه (به ویژه چین و امارات) بسیاری هستند که می‌توانند مقصد صادرات انواع کالاها از این گمرک باشند.

 • نزدیکی به خطوط ریلی داخلی و شبکه سراسری راه آهن کشور
 • برخورداری از ماشین آلات و تجهیزات مناسب جهت حمل و جابجایی انواع کالاها
 • داشتن کارکنان مجرب و کارآزموده
 • برخورداری از سیستم های اطفاء حریق
 • برخورداری از ۱۳ باب انبار مسقف و انبارهای مجهز

حجم و میزان واردات کالا از گمرک بندر بوشهر

اگر گمرک بندر بوشهر را برای ترخیص انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی خود انتخاب کرده‌اید، حتما تاکنون مواردی همچون هزینه‌ها و تخفیفات گمرکی، روند ترخیص کالا و کالاهایی که از این گمرک ترخیص یا صادر می‌شوند را بررسیکرده‌اید. از آنجا که همواره یک تیم حرفه‌ای در گمرکات برای تسریع تشریفات گمرکی پیشنهاد می‌شود، شما می‌توانید مراحل ترخیص کالاهای خود از گمرک بوشهر را به گروه تجاری ققنوس بسپارید. ترخیصکاران گروه تجاری ققنوس با ارائه خدمات تخصصی در زمینه بار دریایی کانتینر، فرایند گمرکی را برای شما مشتریان عزیز  راحت‌تر خواهند کرد.

علاوه بر این، برای اطلاع از میزان واردات و صادرات کالا از این گمرک خوب است بدانید که حجم صادرات از گمرک بوشهر بیشتر از میزان واردات است. در واقع طبق اطلاعات کسب شده تا سال ۹۹، نسبت حجم صادرات به واردات تقریبا ۴۶ برابر تصور می‌شود. براساس آمارهای اعلام شده، واردات قطعی انجام شده در ۷ ماه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷۳ هزار تن کالا به ارزش تقریبا ۷۱۱ میلیون دلار بوده که می‌توان گفت نسبت به سال گذشته از لحاظ حجمی کاهش داشته؛ اما همواره صادرات و واردات از گمرک بوشهر مورد توجه بسیاری از تجار و بازرگانان قرار می‌گیرد. چین، امارات متحده عربی، فیلیپین، اسپانیا، کره، ایتالیا، روسیه، ژاپن و اکوادور اصلی‌ترین کشورهایی هستند که واردات انواع کالاهای متنوع آنها به داخل کشور صورت می‌گیرد.

مراحل دریافت قبض انبار الکترونیکی

قبض انبار از مهمترین مدارکی است که جهت ترخیص کالا به آن نیاز دارید و با توجه به این که در چند سال اخیر به صورت الکترونیکی قابل انجام است، مراحل ساده دارد که باید پشت سر بگذارید. برای این که قبض انبار صادر شود، لازم است وارد سامانه epl گمرک شوید و اگر حساب کاربری ندارید، نسبت به ساخت حساب اقدام نمایید.

زمانی که وارد حساب کاربری خود در سامانه میشوید، باید به منوی پرینت قبض انبار الکترونیک بروید و شماره بارنامه، شماره مانیفست، شناسه ملی شرکت حمل کننده کالا و گمرک مورد نظر را انتخاب کنید؛ در نهایت، بر روی گزینه جستجو کلیک کنید. البته هنگام دریافت قبض انبار ممکن است با خطاهای مختلفی در سامانه مواجه شوید که برای رفع هر یک از آنها باید به صورت زیر عمل کنید:

خطای فرد یا شرکت مورد نظر در سیستم ثبت نشده است: به واحد IT گمرک نزدیک به خود بروید و مشخصات صاحب سند ترخیصیه را در سامانه انبار ثبت کنید.

خطای شما دسترسی برای پرینت این قبض انبار را ندارید: در این حالت باید دارای وکالت از صاحب ترخیصیه باید. برای بررسی این که صاحب ترخیصیه کیست، از پنل وارد قسمت بررسی وضعیت ثبت ترخیصیه شوید.

خطای عدم امکان ثبت اظهار / خطا دردریافت اطلاعات قبض انبار الکترونیک از انبار: اگر با چنین خطایی مواجه شدید، وارد صفحه تایپ اظهارنامه شوید و در قسمت شماره قبض انبار الکترونیک، شماره قبلی را پاک کرده و شماره قبض الکترونیک خود را دوباره وارد کنید.

خطای بارنامه معادل در سیستم بارگذاری نشده است: کد شرکت حمل و نقل یا شماره بارنامه را به درستی و با توجه به کوچک و بزرگ بودن حروف درست وارد کنید.

چرا برای ترخیص کالا از گمرک بوشهر گروه تجاری ققنوس را انتخاب کنید؟

به عنوان یک تاجر یا بازرگان قطعا می‌دانید حضور ترخیص کاران در گمرک مورد نظر شما می‌تواند به طور چشمگیری در کاهش  هزینه‌های اضافه موثر باشد و انجام امور اجرایی و تشریفاتی گمرک سرعت ببخشد. کارشناسان و ترخیص کاران معتبر و مسلط گروه تجاری  ققنوس با استقرار در گمرک بوشهر آماده ارائه خدمات تخصصی در زمینه ترخیص بار دریایی به شما مشتریان عزیز می‌باشند. گروه تجاری ققنوس به عنوان حق العملکار رسمی در کلیه امور موربوطه به ترخیص کالا از گمرک بوشهر همراه شما خواهند بود و بهترین خدمات را با هزینه‌ای مقرون به صرفه ارائه خواهند داد.

در مورد ترخیص کالا از گمرک بوشهر سوال دارید؟

یکی از گمرک های قدیمی و معروف در ایران گمرک بوشهر می باشد. این گمرک از جمله گمرک های فعال در زمینه صادرات و واردات است که ظرفیت پذیرش بیش از ۸ میلیون تن کالا را دارد. با توجه به نزدیکی این گمرک به دریا اکثر کالا هایی که به این گمرک وارد و از آن ترخیص می شوند با استفاده از روش حمل و نقل دریایی وارد این گمرک می شوند. این گمرک از قدیمی ترین گمرک های کشور می باشد. انواع خدماتی که این گمرک در خصوص واردات و ترخیص کالا ها علی الخصوص کالا هایی که با کشتی حمل شده اند به بازرگانان ارائه می دهد باعث شده است که بازرگانان زیادی برای ترخیص کالا های خود از این گمرک استفاده کنند. این گمرک در بوشهر، خیابان دهقان قرار دارد.

گمرک بندر بوشهر به دلیل اهمیتی که از لحاظ موقعیت جغرافیایی دارد و همچنین مرز آبی که با دیگر کشور ها تشکیل داده است دارای امکانات بسیاری می باشد که در راستای خدمات دهی بهتر و سریعتر به بازرگانان اندیشیده شده است. از جمله این امکانات می توان به مواردی چون: خدمات دهی شبانه روزی و ۲۴ ساعته، وجود تخفیفات ویژه مانند تخفیف ۲۳ درصدی، سرعت بالای حمل و نقل کالا ها، ترخیص کالا ها از گمرک با سرعت بالا، وجود انبار های سرپوشید و مجهز به امکانات گوناگون، ارائه برخی معافیت های گمرکی برای کالا های خاص، قیمت مناسب و مقرون به صرفه انبار ها و …. اشاره کرد. گروه تجاری ققنوس از جمله شرکت های فعال در زمینه بازرگانی است که کمک فراوانی به تاجران برای ترخیص کالا های خود از این گمرک می نماید.

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می شود تاجران یکی از گمرک های کشور را برای ترخیص کالا های خود انتخاب کنند موقعیت جغرافیایی آن می باشد. موقعیت جغرافیایی گمرک بندر بوشهر به دلیل نزدیکی به خلیج فارس از سه طرف شمال، غرب و جنوب این گمرک را به یکی از قطب های مهم اقتصادی کشور در زمینه صادرات و واردات کالا کرده است و به انواع تجهیزات مورد نیاز برای بارگیری و تخلیه کالا ها مجهز می باشد. دسترسی گمرک بندر بوشهر به کشور هاب عربی و همچنین کشور هایی چون چین، هند، سریلانکا و …. باعث شده است تاجران کالا های وارداتی از این کشور ها را در این گمرک ترخیص کنند.

گمرک بندر بوشهر یکی دیگر از چندین گمرک موجود در کشور است که روند ترخیص کالا در همگی آن ها یکسان می باشد. برای ترخیص کالا از گمرک بوشهر علاوه بر ضروری بودن حضور صاحبان کالا انجام یک سری امور اداری و دریافت تعداد مجوز و مدارک الزامی می باشد. از جمله این مراحل می توان به مواردی چون: ثبت سفارش کالا ها در سامانه جامع تجارت و ورود تمامی اطلاعات و مشخصات کالا ها، تنظیم کردن اظهار نامه گمرکی، تعیین مسیر گمرکی و دریافت کوتاژ، دریافت مجوز های لازم برای ورود کالا ها به کشور، پرداخت هزینه ی حق ورودی گمرک و انبار داری، بررسی و ارزیابی کالا ها و …. اشاره کرد.

ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر دارای یک سری مزیت های خاص می باشد که باعث می شود تاجران ایرانی و خارجی بسیاری برای ترخیص کالا های خود این گمرک را انتخاب کنند. از جمله مزیت های ترخیص کالا در این گمرک می توان به مواردی چون: موقعیت جغرافیایی ویژه ی این گمرک در بندر بوشهر و دسترسی راحت به کشور های اطراف خلیج فارس، وجود تخفیفات ویژه در این گمرک مانند تخفیف ۲۳ درصدی، تسرسع در امر حمل و نقل/ تخلیه کالا و بارگیری آن، مجهز بودن گمرک به انواع تجهیزات در خصوص حمل و نقل کانتینری کالا ها، وجود انبار های سرپوشیده و انواع امکانات مورد نیاز در آن ها، ارائه خدمات ۲۴ ساعته در خصوص ترخیص کالا، دپوی کالا ها با هزینه ای مقرون به صرفه و … اشاره کرد.

گمرک بندر بوشهر یکی از معروف ترین گمرک های کشور است که به دلیل مزیت های مختلفی که به تاجران و بازرگانان در فرایند ترخیص کالا ارائه می دهد تاجران زیادی را به سمت خود جذب می کند که این مورد به تدریج و با افزایش یافتن تعداد مراجعه کنندگان به این گمرک باعث ایجاد ترافیک سنگین در روند تشریفات گمرکی شده است و حتی با وجود روند کاری شبانه روزی گمرک نیز این مشکل برطرف نشده است. تاجرانی که قصد دارند از این گمرک و با استفاده از مزایای آن کالا های خود را ترخیص کنند برای می توانند با استفاده از کمک ترخیص کاران گروه تجاری ققنوس کالا های خود را در کم ترین زمان ممکن تحویل بگیرند.

تمامی هزینه های مربوط به ترخیص کالا از ابتدای ورود تا زمان خروج از گمرک توسط سازمان های ذی ربط محاسبه و تعیین می شود. هزینه ی محاسبه شده در تمامی گمرک های سراسر کشور یکسان می باشد. این هزینه ها شامل مواردی چون هزینه ی بارگیری و تخلیه کالا ها، هزینه ی حمل و نقل و باربری کالا ها، هزینه ی آزمایشگاه و کارشناسی های انجام شده بر روی کالا ها، مالیات، صفافی و …. می باشد. این نکته قابل ذکر است که حق ورودی گمرکی جدایی از هزینه های نام برده شده است و حق ورودی کالا برابر با ۵ درصد از ارزش گمرکی کالا ها می باشد. مواردی دیگری چون وزن، حجم، نوع و تعداد کالا ها بر هزینه آن ها تاثیر می گذارد.

 

یکی از هزینه های در که در جهت ترخیص کالا ها از گمرک باید پرداخت کرد سود بازرگانی است. سود بازرگانی در واقع یک نوع مالیت غیر مستقیم است. این سود بر اساس قوانین تجارت خارجی و توسط هدئت وزرا تعیین می گردد و مستقل از دیگر هزینه هایی است که برای ترخیص کالا از گمرک باید پرداخت شود و بر اساس ریال در گمرک ایران از تاجران دریافت می شود. سود بازرگانی را بر اساس وزن، حجم و تعداد کالا ها تعیین می کنند که البته محاسبه ی آن بر اساس وزن مرسوم تر است. سود بازرگانی در گمرک های بندر بوشهر، خرمشهر،آبادان و جزیره هرمز شامل یک سری تخفیفات می شود و شرکت های دانش بنیان از پرداخت آن معاف هستند.

روند ترخیص کالا در همه ی کمرگ های کشور یکسان است در نتیجه مدارکی که باید در این راستا تهیه و به گمرک تحویل داده شود نیز یکسان می باشد و تهیه این مدارک به روند ترخیص کالا از گمرک سرعت می بخشد. از جمله مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا ها از گمرک می توان به مواردی چون: بارنامه ها و مدارک مربوطه، مدارک ترخیص، پیش فاکتور و فاکتور های اصلی خرید کالا ها، مجوزهای مورد نیاز که بسته به نوع کالا ها متفاوت می باشند، پکینگ لیست یا همان فهرست عدل بندی، گواهی مبداء، کارت بازرگانی، بیمه نامه ی کالا ها، پرینت از مدارک ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت، بروشور کالا ها، مدارک مربوط به پرداخت هزینه ها از جمله سود بازرگانی، حقوق ورودی و …. اشاره کرد.

یکی از مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا هایی که از طریق روش حمل و نقل دریایی وارد گمرک کشور می شوند بارنامه دریایی می باشد. بار نامه دریایی در واقع یک سند است که از طرف شرکت حمل و نقل برای خریدار کالا ها پس از پرداخت هزینه ی حمل و نقل صادر می شود. از جمله اطلاعاتی که در بارنامه ی دریایی درج می شود می توان به مواردی چون نوع کالا، هزینه ی حمل و نقل کالا، آدرس و اطلاعات کامل فروشنده ی کالا ها، آدرس و اطلاعات کامل خریدار کالا ها، مشخصات کشتی حمل کننده ی کالا ها، تاریخ بارنامه، تعداد کالا ها و …. اشاره کرد.

بله، گمرک بوشهر یکی از گمرکات اختصاصی جهت واردات و ترخیص خودرو میباشد. برای ترخیص خودرو، در ابتدا باید نسبت به ثبت سفارش اقدام نمایید و در مرحله بعد، پروفرما را ارائه دهید تا بتوانید امور بانکی را به انجام برسانید. همچنین، با ورود خودرو به گمرک باید مجوزهای لازم را دریافت کرده و سایر مراحل ترخیص را انجام دهید.

موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب، اعمال تخفیفات خاص بر روی برخی کالاهای وارداتی و کم هزینه بودن دپوی کالا در گمرک برخی از دلایلی هستند که سبب شده اند تا این گمرک در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی قرار بگیرد.

هزینه های ترخیص بار از گمرک بوشهر شامل هزینه های انبارداری، کارشناسی، بارگیری، تخلیه، باربری و دستمزد ترخیص کار گمرکی خواهد شد.

تجربه، مهارت و دانش بالا از مهمترین فاکتورهایی هستند که جهت ترخیص کالا از گمرک نیاز دارید. اگر تجربه ترخیص کالا در گمرکات ایران را ندارید، ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما اینطور نیست و دشواری های خاص خود را دارد، به طوری که اکثر افراد معتقدند سخت ترین مرحله از واردات کالا میباشد؛ بنابراین، همکاری با ترخیص کاران گمرکی ققنوس ترخیص این اطمینان خاطر را به شما میدهد که بدون درگیری های خسته کننده، اتلاف وقت و هزینه، محموله خود را به راحتی خارج نمایید.

جمع بندی

گروه تجاری ققنوس یکی از بهترین شرکت‌های بازرگانی و حمل و نقل فعال در زمینه‌های ترخیص کالا از گمرک، ترانزیت کالا، حمل دریایی، حمل زمینی و حمل هوایی است که آماده خدمت رسانی به بهترین شکل به مشتریان خود می‌باشد. کارگزاران و ترخیص کاران ققنوس با ارائه خدمات باکیفیت در زمینه ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر و سایر گمرکات کشور، روند پیچیده و پردردسر تشریفات گمرکی را برای تجار و بازرگانان عزیز  راحت‌تر و سریع‌تر می‌کنند و این اطمینان را به شما می‌دهند که امور بازرگانی شما را در کوتاه‌ترین زمان و بدون بروز هیچ گونه مشکلی به انجام برسانند. شما می‌توانید برای اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا به سرعت پاسخ خود را دریافت کنید.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *