حمل بار زمینی

سرویس های ویژه FTL و LTL زمینی از مبدا ترکیه و کلیه کشورهایی اروپایی به ایران بهترین شیوه برای حمل مرسولات تجاری شما از آنجا که حمل بار زمینی همچنان از پرطرفدارترین روش‌ها برای حمل کالاهای بزرگ و کوچک در فواصل طولانی و کوتاه به شمار می‌رود.

خانه » حمل بار زمینی
نمایش ویدیو درباره زمینی
فهرست مطالب این سرویس

دریافت اقامت در ۱۵ روز

اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید و میخواهید یک زندگی سطح بالا در یک کشور با امکانات بینظیر داشته باشید گروه تجاری ققنوس به شما در دریافت اقامت و ثبت شرکت در کشور امارات متحده عربی فقط در طی کمتر از ۱۵ روز کاری کمک خواهد کرد.

world

اقامت برای  فرزند و همسر

اگر به دنبال ایجاد زندگی بهتر و با کیفیت تری برای فرزندان و همسر خود هستید و همیشه به دنبال ساخت آینده بهتری برای خوانواده خود هستید دریافت اقامت کشور امارات متحده عربی اولین و مهمترین قدم برای شما میباشد ما در کل فرایند دریافت اقامت برای خوانواده شما در کنار شما هستیم.

air-cost

افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب در کشور امارات متحده عربی برای ایرانیان یکی از چالش های مهمی میباشد که ایرانیان با ان روبه روز هستند، پس از دریافت اقامت و ثبت شرکت ما برای شما در بانک های مطرح امارات نظیر NBD و… حساب بانکی معتبر افتتاح خواهیم کرد.

support

اجاره دفتر در دبی

نگران اجاره برای محل کسب و کار خود در شهر دبی نباشید،ما در کلیه فرایندهای اجاره دفتر و تجهیز آن در کنار شما هستیم، شما میتوانید با توجه به بودجه خود دفاتر مورد نظر خود را اجاره نمایید و کسب و کار خود را در کمترین زمان ممکن در کشور امارات متحده عربی راه اندازی نمایید.

حمل-بار-زمینی

مقدمه

از قدیمی‌ترین و البته پرکاربردترین روش‌های نقل و انتقال افراد و محصولات می‌توان به حمل و نقل زمینی اشاره کرد. حمل و نقل زمینی کالا توسط کامیون، تریلی و البته ریل قطار بسیار رایج است و به دلیل تنوع محصولات، راه‌ها و افزایش نیاز جامعه، انواع مختلفی هم دارد. حمل و نقل زمینی یا جاده‌ای با استفاده از وسایل نقلیه سنگین و ماشین‌های ویژه ترانزیت صورت می‌گیرد و می‌تواند یکی از روش‌های مقرون به صرفه جابجایی کالا جهت واردات و صادرات باشد. از آنجا که حمل بار زمینی همچنان از پرطرفدارترین روش‌ها برای حمل کالاهای بزرگ و کوچک در فواصل طولانی و کوتاه به شمار می‌رود، بهتر است مروری بر انواع شیوه‌ها، مزایا و معایب حمل و نقل جاده‌ای داشته باشید و با انتخاب بهترین شرکت حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا، از مزیت‌های متفاوت این سرویس بهره مند شوید.

تاریخچه حمل بار زمینی

ترانزیت یا حمل زمینی از قدیمی‌ترین روش‌های جابجایی کالا یا انسان از نقطه‌ای به نقطه دیگر است که در ابتدا به شکل پیاده روی صورت می‌گرفته و با گذشت زمان حیوانات، ارابه، گاری، سورتمه، دوچرخه، ماشین بخار، قطار، موتور و ماشین نیز مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند. براساس برخی اسناد و مدارک موجود، ابتدایی‌ترین نوع حمل و نقل زمینی از جاده ابریشم شروع شده است. استفاده از مسیر حمل و نقل ابریشم در اواخر قرن بیستم بسیار کاهش یافت؛ اما کم کم توانست دوباره جایگاه و محبوبیت خود را در میان تجار و بازرگانان کسب کند و به یکی از مسیرهای اصلی جهت انتقال کالا به داخل یا خارج از کشور تبدیل شود.

جالب است بدانید اولین کامیون توسط یک شرکت آلمانی در سال ۱۸۹۶ به نام دایملر تولید شد و به دنبال آن شکل‌های پیشرفته‌تری از ترانزیت زمینی نیز ایجاد شد. حمل و نقل زمینی کالا برای سال‌های زیادی از محبوبترین و رایج‌ترین روش‌های جابجایی و ارسال کالا و انسان بود؛ اما با توسعه علم و گسترش امکانات تحت اختیار بشر، روش‌های حمل و نقل سریع‌تر و ایمن‌تری به وجود آمدند که یکی از بهترین آنها حمل بار هوایی به سراسر دنیا می‌باشد. البته حمل بار دریایی هم از قدیمی‌ترین شیوه‌ها و مناسبترین آنها برای کالاهای حجیم و سنگین در مسافت‌های طولانی به شمار می‌رود که هر یک از آنها با مزایا و معایبی که با خود به همراه دارند، می‌توانند بهترین یا بدترین گزینه جهت جابجایی و ارسال انواع کالاهای تجاری و غیرتجاری باشند.

حمل و نقل زمینی کالا چیست ؟

از رایج‌ترین انواع روش‌های نقل و انتقال بار، حمل زمینی کالا می‌باشد که به سه صورت جاده‌ای، حمل و نقل شهری و ریلی انجام می‌گیرد. این شیوه جابجایی بار و مسافر در گذشته با استفاده از حیوانات صورت می‌گرفت؛ اما با گسترش و توسعه وسایل نقلیه، خدمات و مزایای مختلفی را جهت حمل انواع کالاها در مسیرهای گوناگون ارائه می‌دهد. کامیون‌های یخچالی، کفی، تانکر و سایر وسایل نقلیه همانند تریلی از جمله وسایلی هستند که در سرویس ترانزیت زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند و محمولات سنگین و سبک را در مسافتی طولانی یا کوتاه جابجا می‌کنند.

سیستم حمل و نقل زمینی مواردی همچون شبکه‌های جاده‌ای از بزرگراه‌ها تا جاده‌های محلی، شبکه‌های ریلی، قوانین عابر پیاده و دوچرخه سوار و شبکه‌های حمل و نقل عمومی و زیرساخت آنها را شامل می‌شود. در این میان ترانزیت زمینی بین المللی جهت واردات و صادرات انواع کالاها، نقش پررنگ‌تری دارد و از مهمترین پل‌های ارتباطی کشورهای یک منطقه به شمار می‌رود. امنیت، پایداری و عملکرد صحیح برای جلوگیری از خسارت‌های شدید در حمل جاده‌ای بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین اگر به دنبال حمل بارهای زمینی به روش‌های مختلف از کشورهای اروپایی هستید، می‌توانید از مزایای بی‌نظیر سرویس حمل بار زمینی گروه تجاری ققنوس استفاده کنید.

هزینه حمل بار زمینی از کشور های اروپایی به ایران ( به روز رسانی ۱۴۰۲ )

حمل و نقل زمینی بار از کشورهای اروپایی به دلیل هزینه‌های مناسب‌تر و مدت زمان کوتاه‌تر ارسال کالا، به انتخاب اول بسیاری از وارد کنندگان و بازرگانان ایرانی تبدیل شده است. در این میان عوامل مختلفی همچون نوع و ارزش کالا، نوع بسته بندی، حجم کالا، نوع وسیله نقلیه و.. بر قیمت نهایی حمل زمینی تاثیرگذارند؛ اما گروه تجاری ققنوس سعی کرده تا با ارائه خدمات گسترده و متنوع در زمینه حمل و نقل زمینی، امکان جابجایی کالا از کشورهای اروپایی به ایران را با هزینه‌ای مقرون به صرفه و مناسب فراهم کند. هزینه حمل بار زمینی از کلیه کشورهای اروپایی به ایران با استفاده از روش FTL (فول تراک) از ۵۰۰۰ یورو تا ۷۰۰۰ یورو متغیر می‌باشد که در جدول زیر به خوبی مشخص است:

هزینه حمل زمینی بار از / به ایران
آلمان ۵۲۰۰ یورو
فرانسه ۵۵۰۰ یورو
سوئد ۶۰۰۰ یورو
انگلیس ۶۲۰۰ یورو
لهستان ۵۰۰۰ یورو
ترکیه ۵۲۰۰ یورو
اتریش ۶۲۰۰ یورو
ایتالیا ۷۰۰۰ یورو
مجارستان ۶۸۰۰ یورو
لهستان ۶۵۰۰ یورو
اسلواکی ۵۶۰۰ یورو
چک ۷۰۰۰ یورو
یونان ۵۵۰۰ یورو

مدت زمان حمل بار زمینی از کشور های اروپایی به ایران ( به روز رسانی ۱۴۰۲ )

معمولا تجار و وارد کنندگانی از حمل و نقل زمینی کالا برای انتقال بار خود از اروپا به ایران استفاده می‌کنند که قصد جابجایی محموله سنگین و حجیم خود را در مدت زمانی کوتاه‌تر دارند و زمان کافی برای استفاده از حمل و نقل دریایی وجود ندارد. سرویس حمل زمینی گروه تجاری ققنوس امکان نقل و انتقال کالا از اروپا را در حداقل ۷ روز و حداکثر ۱۰ روز فراهم کرده است و شما می‌توانید در مدت زمان کوتاه و با قیمتی مناسب بار خود را در ایران تحویل بگیرید. مسافت و فاصله مبدا تا مقصد در زمان ارسال بار بسیار موثرند؛ اما زمان تقریبی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

هزینه حمل زمینی بار از / به ایران
آلمان ۷ روز
فرانسه ۸ روز
سوئد ۹ روز
انگلیس ۱۰ روز
لهستان ۶ روز
ترکیه ۸ روز
اتریش ۹ روز
ایتالیا ۷ روز
مجارستان ۸ روز
لهستان ۶ روز
اسلواکی ۶ روز
چک ۱۰ روز
یونان ۸ روز

معرفی مزایا و معایب استفاده از روش حمل و نقل بین المللی زمینی

علی رغم گسترش سیستم حمل و نقل در سراسر کشورها، حمل و نقل زمینی همچنان طرفداران خود را دارد و می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها جهت جابجایی کالاهای حجیم در فواصل طولانی باشد. این شیوه نقل و انتقالات همانند سایر روش‌های هوایی و دریایی نیز دارای مزایا و محدودیت‌هایی است که باید پیش از شروع فعالیت مورد توجه قرار بگیرند. موارد زیر بخشی از مهمترین مزایا و معایب استفاده از این سرویس محبوب هستند:

مزیای حمل بار زمینی

 • نیاز به سرمایه کمتر: هزینه تمام شده استفاده از حمل و نقل زمینی برای بسیاری از افراد کمتر و مقرون به صرفه‌تر از سایر روش‌ها می‌باشد.
 • حمل درب به درب: با استفاده از این روش امکان بارگیری کالا از درب انبار مبدا و تخلیه مستقیم در درب انبار مقصد بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافه وجود دارد.
 • دسترسی اکثر مناطق به خدمات حمل و نقل: یکی از مزیت‌های مهم روش حمل زمینی بار، دسترسی به مناطقی است که امکان استفاده از سرویس‌های حمل ریلی، هوایی یا دریایی برای آنها وجود ندارد، است.
 • انعطاف پذیری بیشتر: بارگیری و تخلیه کالا با استفاده از وسایل نقلیه سنگین مورد استفاده در ترانزیت زمینی نسبت به سایر روش‌ها انعطاف بیشتری دارد.
 • مناسب برای مسافت‌های کوتاه: حمل زمینی برای جابجایی کالا در مسافت‌های کوتاه جاده‌ای یا بین شهری می‌تواند بهترین انتخاب باشد و سبب کاهش هزینه‌ها شود.
 • سرعت در انتقال: امور تخلیه، انتقال و بارگیری کالا در این روش نسبت به حمل و نقل ریلی و دریایی با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.
 • کاهش هزینه‌های بسته بندی: فرایند بسته بندی در شیوه حمل و نقل زمینی با پیچیدگی های کمتری رو به رو است؛ بنابراین باعث صرفه جویی در هزینه بسته بندی کالاها خواهد شد.

معایب حمل بار زمینی

 • تاثیر شرایط جوی بر حمل و نقل: شرایط آب و هوایی تاثیر بسزایی بر امنیت جاده‌ها دارد و معمولا در فصل‌های سرد امکان استفاده از برخی جاده‌های حمل و نقلی فراهم نیست.
 • احتمال بروز آسیب و تصادف: یکی از مهمترین معایب حمل بار زمینی، احتمال بیشتر بروز حادثه و تصادفات جاده‌ای می‌باشد؛ در صورتی که امنیت حمل دریایی، هوایی و ریلی بیشتر است.
 • نامناسب برای مسافت های طولانی: استفاده از سرویس حمل و نقل زمینی برای مسافت‌های طولانی به دلیل سرعت پایین وسایل نقلیه، پیشنهاد نمی‌شود.
 • سرعت پایین: سرعت نقل و انتقال بار در روش زمینی نسبت به حمل هوایی بسیار پایین‌تر است و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.

آشنایی با سرویس‌ های FTL

حمل و نقل دربستی یا سرویس FTL (Full TruckLoad)، شیوه‌ای از نقل و انتقال زمینی کالاهای مورد نظر شما می‌باشد که با نظارت کامل شرکت حمل و نقل صورت می‌گیرد. وسیله نقلیه در سرویس FTL تنها توسط محموله شما پر خواهد شد و طی مسیر تعیین شده کالای دیگری را باربری نخواهد کرد و وسله نقلیه نیز عوض نمی‌شود. از مزایای این سرویس می‌توان به انتقال سریع‌تر محموله به مقصد به دلیل جلوگیری از اتلاف وقت اشاره کرد و از مناسبترین روش‌های حمل و نقل زمینی کالاهای آسیب پذیر هم می‌باشد.

حمل و نقل دربستی از اروپا به ایران در شرایطی قابل استفاده است که نیاز به تمام فضای وسله نقلیه (معمولا کامیون) داشته باشید یا ترجیح دهید برای جلوگیری از آسیب، کامیون تنها محموله مورد نظر شما را منتقل کند. این سرویس به شما درباره امنیت کالاها و قرار نگرفتن در کنار سایر محصولات اطمینان خاطر بیشتری می‌دهد و تمام فضای کامیون در انحصار شما خواهد بود.

مقایسه سرویس‌ های حمل FTL و LTL

حمل بار زمینی براساس استفاده از ظرفیت وسیله نقلیه به دو شکل FTL و LTL صورت می‌گیرد. دو روش حمل دربستی و خرده بار تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند که با توجه به نوع کالا و شرایط موجود می‌توانند انتخاب مناسبتری باشند. خوب است بدانید در هر دو روش حمل و نقل زمینی از کامیونت‌های کلاس ۸ استفاده می‌شود و راننده‌های این وسایل نقلیه حتما باید مجوز رانندگی تجاری را اخذ کرده باشند. چنین رانندگانی تریلی‌هایی با ارتفاع ۵۳ فوت، عرض ۱۰۲ اینچ و دو در را نیز در اختیار دارند. علی رغم این شباهت‌ها، تفاوت‌های اساسی هم میان خرده بار و حمل دربستی وجود دارد. از مهمترین تفاوت‌ها می‌توان به هزینه بسیار بالاتر سرویس FTL نسبت به سرویس LTL به ویژه برای کالاهای کم تعداد و کم حجم اشاره کرد. علاوه بر این حمل دربستی با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد و کامیون در طول مسیر توقفی نخواهد داشت؛ اما حمل به صورت خرده بار به مدت زمان بیشتری نیاز دارد و در برخی موارد می‌تواند فرایند ترخیص کالا را نیز دشوارتر کند.

آشنایی با بارنامه در شیوه حمل بار زمینی

بارنامه ها قراردادهایی هستند که به منظور تسهیل تجارت میان خریدار و فروشنده ایجاد می‌شوند و طرفین قرارداد را ملزم به انجام قوانین و مقررات حمل و نقل بین المللی می‌کنند. صدور بارنامه زمینی نشانه مالکیت قانونی بار می‌باشد و تمام شرایط و دستورالعمل‌های ذکر شده در آن باید به توافق و امضای خریدار و فروشنده برسند. بارنامه زمینی از مهمترین مدارکی است که جهت انجام امور ترخیص کالا از گمرک مورد استفاده قرار می‌گیرد و انواع مختلفی دارد. بارنامه حمل فیاتا یکی از انواع بارنامه‌ها می‌باشد که اعتبار بین المللی دارد و اطلاعات درج شده در آن ضمانت تحویل کالا می‌باشند. اطلاعات فرستنده و گیرنده، محل مبدا و مقصد، علائم و شماره‌ها، نوع کالا، تعداد بسته بندی، وزن خالص، کرایه حمل، تاریخ و محل صدور از جمله مواردی هستند که در بارنامه حمل فیاتا درج می‌شوند.

سندی غیرقابل معامله که جهت نقل و انتقال کالا با استفاده از کامیون صادر می‌گردد نیز بارنامه یا راهنامه کامیون نام دارد. این سند به حمل کنندگان کامیون اختصاص دارد و جهت تامین منافع افراد فعال در حمل و نقل زمینی صادر می‌گردد. نام و نشانی فرستنده کالا یا کارگزار مربوطه، نام و آدرس حمل کننده کالا، مشخصات گیرنده کالا، تاریخ صدور و حمل، هزینه‌های مربوط به حمل و گمرکی و جزئیات کالا از جمله اطلاعات درج شده در بارنامه کامیون می‌باشند.

آشنایی با راهنامه در شیوه حمل و نقل بین المللی زمینی

راهنامه کامیون یا راهنامه زمینی برخلاف بارنامه زمینی غیرقابل معامله و انتقال است و در صورت حمل کالا توسط کامیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. راهنامه به حمل کنندگان کامیون اختصاص دارد و تحت مقررات بین المللی حمل و نقل زمینی (CMR) صادر می‌شود. این سند محدوده مسئولیت‌های کارگزاران حمل و نقل زمینی را تعیین می‌نماید و معمولا در ۶ تا ۱۴ نسخه ارائه می‌گردد. سه نسخه از آنها اصلی می‌باشند و سایر نسخه‌ها در گمرکات بین راهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نام و آدرس فرستنده کالا، نام و آدرس حمل کننده کالا، نام و آدرس گیرنده کالا، تاریخ صدور و حمل بار، تاریخ و محل بارگیری و تحویل در مقصد، وزن خالص و ناخالص محموله، هزینه‌های گمرکی و حمل و نقل، جزئیات کالا و اسناد ضمیمه، مواردی هستند که در راهنامه حمل زمینی درج می‌شوند. علاوه بر این خوب است بدانید راهنامه همراه با کالا حمل به مقصد می‌رسد و برخلاف بارنامه، توسط حمل کننده صادر می‌گردد.

آشنایی با گمرکات کارنه تیر

در حمل و نقل بین المللی زمینی، کالاها از گمرکات مختلفی عبور می‌کنند و جهت عبور از هر مرز ورودی به تنطیم اظهارنامه برای انجام بازرسی‌های گمرکی نیاز دارند. از آنجا که تشریفات گمرکی و ترخیص کالا در هر گمرک سبب اتلاف وقت و هزینه زیادی می‌شود، کنوانسیون تیر جهت تسریع و تسهیل فرایند حمل بار زمینی ایجاد شده است. اعضای این کمیسیون با ثبت تعهداتی می‌توانند بدون نیاز به چنین تشریفاتی، کالا را عبور دهند. گمرکات کارنه تیر نیز گمرکاتی هستند که از این قوانین بین المللی پیروی می‌کنند و اسامی آنها به شرح زیر است:

گمرکات کارنه تیر (مبدا)

 • گمرک فرودگاه امام خمینی
 • گمرک غرب تهران
 • منطقه ویژه سهلان
 • گمرک بازرگان
 • گمرک اصفهان
 • گمرک ذوب آهن
 • منطقه یژه بوشهر ۲ منطقه ویژه بندر امام خمینی
 • زنجان
 • سمنان
 • زاهدان
 • گمرک استان البرز

گمرکات تیر (مقصد)

 • گمرک تهران
 • گمرک فرودگاه امام خمینی
 • گمرک غرب تهران
 • منطقه ویژه سهلان
 • بازرگان
 • اردبیل
 • اصفهان
 • ذوب آهن
 • منطقه ویژه بوشهر ۱
 • منطقه ویژه اقتصادی سرخس
 • اهواز
 • منطقه ویژه بندر امام خمینی

مدارک لازم جهت حمل زمینی کالا چیست ؟

به طور کلی اسناد و مدارک مورد نیاز جهت حمل زمینی کالا به دو دسته اسناد متداول و اسناد خاص تقسیم بندی می‌شوند که بیشتر اسناد متداول در دومین مرحله از فرایند حمل و نقل، یعتی ترخیص بار از گمرک مورد استفاده قرار می‌گیرند. بارنامه زمینی، فاکتور، گواهی مبدا، پکینگ لیست، گواهی بازرسی و بیمه نامه از جمله مدارکی هستند که طی انجام فرایند نقل و انتقال کالا از کشور مبدا به مقصد باید با خود به همراه داشته باشید. علاوه بر این، جهت ترخیص کالا از گمرک نیاز به تنظیم اظهارنامه و مجوزها و گواهینامه‌های معتبر گمرکی دارید که حضور ترخیص کاران و کارگزاران حرفه‌ای می‌تواند به تسریع و تسهیل تمام امور و تشریفات گمرکی کمک بسیاری کند.

آیا حمل زمینی کالا نیاز به بارنامه دارد ؟

از جمله مهمترین مدارکی که جهت واردات بار زمینی و ترخیص آن از گمرک به آن نیاز پیدا خواهید کرد، بارنامه می‌باشد. بارنامه مالکیت قانونی را به اثبات می‌رساند و قابلیت انتقال و معامله را نیز دارد. این سند برای حمل و نقل و بارگیری کالا توسط شرکت حمل کننده صادر می‌گردد و مالکیت بار را از فروشنده به شرکت حمل و نقل منتقل می‌نماید؛ بنابراین برای حمل زمینی و قانونی کالا ضروری و لازم می‌باشد.

چه کالا هایی میتوانند از طریق حمل زمینی وارد ایران شوند ؟

معمولا افرادی از سرویس حمل و نقل زمینی استفاده می‌کنند که نیاز  به جابجایی کالاهای حجیم و سنگین و مقاوم دارند. در چنین شرایطی اگر نیاز به سرعت عمل بالا و محدودیت زمانی نداشته باشید، ترانزیت زمینی می‌تواند نسبت به حمل هوایی یا دریایی مناسب‌تر باشد. محصولات غذایی (مانند چای، قهوه، مرغ گوشت، سبزیجات، میوه و..)، محصولات آرایشی و بهداشتی، کتاب، انواع دارو، مواد شوینده، محصولات ابزار دقیق (لول گیج، فلومتر و..)، انواع شیرهای صنعتی، انواع کمپرسورها (مانند کمپرسورهای سلندر پیستونی و اسکرو)، لوازم آشپزخانه و تجهیزات پزشکی همچون ایمپلنت‌های پزشکی از جمله محصولاتی هستند که به صورت زمینی حمل می‌شوند.

حمل بار زمینی یا هوایی؟ کدام یک برای ارسال بار شما مناسب است؟

احتمالا این سوال برای خیلی از شما عزیزان ایجاد شده که برای ارسال بار شما، کدام یک از روش های حمل و نقل بین المللی کالا مناسب است؟ چرا بهتر است حمل بار زمینی را انتخاب کنید؟ چند نکته مهم است که با در نظر گرفتن آنها میتوانید به خوبی برای ارسال محموله خود از ترکیه و سایر کشورهای اروپایی تصمیم بگیرید. همانطور که در بررسی مزایا و معایب انواع روش های حمل و نقل توضیح دادیم، مدت زمان حمل بار زمینی نسبت به باقی روش ها بسیار طولانی است. به عنوان مثال، ممکن است ارسال زمینی محموله ای حدود ۱۰ تا ۱۵ روز طول بکشد، در صورتی که با همین مسافت، حداکثر ۳ تا ۴ روز توسط خدمات حمل بار هوایی طول خواهد کشید.

در مقایسه با حمل و نقل زمینی، مسیرهای هوایی از امن ترین و بهترین مسیرها جهت حمل بار به شمار می آیند و بسته بندی ها به گونه ای است که آسیب و خطرات را به حداقل میرسانند. به علاوه، احتمال بروز خرابی و آسیب رسیده به محموله ها در حمل بار زمینی نسبت به حمل و نقل هوایی است. البته تیم ما در گروه تجاری ققنوس با ارائه خدمات حمل بار زمینی از اروپا، این اطمینان را به شما میدهند که محموله شما را بدون هیچ گونه آسیبی به مقصد خواهند رساند. به علاوه، استفاده از خدمات حمل و نقل زمینی بهترین و مقرون به صرفه ترین روش برای ارسال کالا از کشورهای نزدیک و همسایه میباشد.

اگر سرعت و کیفیت برای شما در ارسال بار اولویت دارد، پیشنهاد میکنیم از خدمات حمل بار هوایی استفاده کنید. در غیر این صورت، اگر قصد ارسال بار از ترکیه و سایر کشورهای اروپایی به ایران را دارید، حمل و نقل زمینی میتواند گزینه مناسبی باشد. اغلب کالاهای وارداتی از طریق زمینی به کشور نیز به گمرک بازرگان وارد میشوند و امور ترخیص آنها در این گمرک که از مهمترین گمرکات کشور است، انجام میگیرد.

عوامل موثر بر هزینه های حمل بار زمینی از کشورهای اروپایی به ایران

هزینه های حمل و نقل در هزینه کل واردات کالا همواره تاثیر بسزایی داشته و عوامل بسیاری هستند که میتوانند در افزایش یا کاهش نرخ حمل بار موثر باشند. این فاکتورها میتواند با تغییر شرایط نیز عوض شوند و بهترین راهکار این است که بتوانید با کمک مشاوران و متخصصان این زمینه، از هزینه های اضافی جلوگیری کنید. به علاوه، گروه تجاری ققنوس با ارائه مقرون به صرفه ترین خدمات حمل بار زمینی به روش های گروپاژ و فول  تراک میتواند از اتلاف سرمایه شما جلوگیری کند.

ماهیت و نوع بار اعم از شیمیایی یا معمولی بودن کالا، هزینه فریت بار یا کارگو، خرده بار، اضافه بار و غیره، حجم و وزن محموله ها، نوع بسته بندی محموله، نوع اینکوترمز انتخابی، هزینه های دریافت مجوز، نرخ ارز، مالیات ها و هزینه های گمرکی و.. بخشی از مهمترین فاکتورهایی هستند که میتوانند نرخ کرایه ارسال زمینی بار را تحت تاثیر خود قرار دهند.

شیوه محاسبه وزن حجمی در حمل بار زمینی

نحوه محاسبه وزن بارنامه از مهمترین مواردی است که اغلب اوقات سبب سردرگمی در حمل و نقل‌های بین المللی می‌شود. لازم است بدانید در حمل و نقل‌های بین المللی وزنی تحت عنوان وزن حجمی محاسبه می‌شود و از ضرب بزرگترین طول در بزرگترین عرض و ارتفاع و تقسیم بر ۶۰۰۰ به دست می‌آید. این مقدار حتما باید بر حسب کیلوگرم اندازه گیری شود و طول و عرض لازم طبق سانتی متر باشند. در محاسبه هزینه حمل و نقل هوایی، اندازه هر کدام از وزن‌های حقیقی یا وزن حجمی بزرگتر باشد، به عنوان وزن بارنامه نوشته خواهد شد.

شرکت‌ های حمل و نقل زمینی چه خدماتی به مشتریان خود ارائه میدهند ؟

داشتن شبکه حمل زمینی از کشورهای اروپایی به ایران

ارائه قیمت‌های رقابتی و مناسب جهت حمل زمینی از اروپا به ایران

داشتن دفتر بین المللی در چین و آلمان جهت ارائه سرویس‌های با کیفیت و سریع

داشتن سرویس‌های منظم هفتگی

امکان حمل زمینی به دو صورت FTL و LTL

مدت زمان بسیار مناسب حمل

انجام امور گمرکی در مبدا و ترخیص کالا از گمرک

اخذ مجوزهای وارداتی

پیگیری لحظه‌ای کالا

امکان حمل کالاهای خطرناک و فاسد شدنی

تمام مواردی که ذکر کردیم بخشی از خدمات و مزایای سرویس حمل و نقل زمینی گروه تجاری ققنوس به مشتریان می‌باشند.

آشنایی با سرویس‌ های LTL

سرویسی برخلاف FTL در حمل و نقل زمینی کالا به نام LTL یا حمل به صورت خرده بار وجود دارد. در این نوع از نقل و انتقالات به جای استفاده از تمام ظرفیت وسیله نقلیه زمینی، بخشی از آن با توجه به وزن و حجم کالا کرایه می‌شود و محموله به صورت مشترک با سایر کالا در کامیون قرار می‌گیرد. سرویس خرده بار نسبت به دربستی برای کالاهای کم حجم مقرون به صرفه‌تر است؛ اما به مدت زمان بیشتر جهت ارسال بار به مقصد نیاز دارد. بارهای نمایشگاهی بین دو کشور، نمونه کالاهای تجاری از شرکت‌های مختلف و خریدهای کم حجم از جمله بارهای قابل حمل به صورت LTL هستند.

مقایسه حمل و نقل بین المللی زمینی با حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی در مقایسه با حمل زمینی از امکانات و روش‌های پیشرفته‌تری برخوردار است و به دلیل شیوه متفاوت جابجایی کالا، از مزایا و معایبی نسبت به حمل زمینی برخوردار است. سرعت بالا، امنیت بالا، حفظ سلامت کالا و صرفه جویی در هزینه‌های اضافی حمل از جمله مزایای قابل توجه این روش می‌باشند، با این حال نسبت به حمل زمینی هزینه بسیار بالاتری دارد و با محدودیت حجم و وزن کالا مواجه خواهید شد.

مقایسه حمل و نقل بین المللی زمینی با حمل و نقل دریایی

حمل و نقل زمینی و دریایی برای کالاهای حجیم و سنگین می‌توانند بسیار مناسب باشند؛ اما مزایا و محدودیت‌هایی وجود دارند که باعث می‌شوند افراد یکی از آنها را جهت نقل و انتقال بار ترجیح دهند. هزینه بسیار کم، حفظ سلامت کالا در کانتینرهای مخصوص، حمل کالاهای سنگین و ثبات نرخ قیمت از مزایای حمل دریایی هستند؛ درحالی که از سرعت کمتری برخوردار است و همیشه دسترسی به مسیرهای آبی وجود ندارد.

مقایسه حمل و نقل بین المللی زمینی با حمل و نقل ریلی

در برخی مواقع حمل و نقل جاده‌ای با حمل ریلی اشتباه گرفته می‌شود. حمل و نقل ریلی با استفاده از مسیرهای ریلی و قطار  صورت می‌گیرد و نسبت به حمل زمینی آلودگی بسیار کمتری برای محیط زیست ایجاد می‌کند. هزینه پایین، امکان جابجایی کالا با حجم و وزن بالا، سرعت بالای تحویل و تاثیر نپذیرفتن از شرایط جوی، برخی از برتری‌های حمل هستند. البته این روش با معایبی همچون در دسترس نبودن سیستم ریلی در تمام کشورها و عدم تنوع وسایل نقلیه نیز مواجه است.

بارنامه زمینی کالا شامل چه مواردی میشود ؟

بارنامه زمینی سندی قابل معامله است که توسط شرکت‌های باربری جهت اثبات حمل و جابجایی کالا از مبدا به مقصد، صادر می‌گردد و از ضروری‌ترین مدارک برای ترخیص کالا از گمرک محسوب می‌شود. نام و نام خانوادگی فرستنده کالا، نام و مشخصات کامل حمل کننده کالا، مشخصات کامل گیرنده بار، تاریخ صدور بارنامه، تاریخ حمل بار توسط مسئول بار، تاریخ بارگیری کالا، تاریخ بارگیری کالا در مقصد، وزن خالص و ناخالص کالا، هزینه‌های گمرکی پرداخت شده، هزینه‌های حمل و نقل پرداخت شده، ابعاد کالا، تعداد کالا، نحوه بسته بندی، اسناد ضمیمه و سایر جزئیات توافق شده از جمله مندرجات بارنامه زمینی جهت اطلاع فرستنده و گیرنده بار از شرایط حمل زمینی می‌باشند. البته از آنجا که تهیه و جمع آوری چنین اطلاعات و مدارکی همواره با چالش‌ها و دشواری‌هایی مواجه است، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات گروه تجاری ققنوس در زمینه حمل و نقل بین المللی و امور ترخیص کالا از گمرک بهره مند شوید.

آشنایی با کنوانسیون TIR

کنوانیسیون تیر، یک کنوانسیون گمرکی محسوب می‌شود که تحت نظارت و بازبینی کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل قرار دارد. این کنوانسیون به منظور تسریع حمل و نقل بین المللی محصولات تحت پوشش کارنه ایجاد شد و توانست با ایجاد قوانین و مقررات ترانزیت جاده‌ای، بر روابط بین حمل کننده، گمرک و موسسه ضامن کنترل بیشتری داشته باشد. قوانین کنوانسیون TIR بارها مورد اصلاح و تغییر قرار گرفته تا به تسهیل و تسریع ترانزیت بین المللی کالاها کمک بیشتری کنند. این سیستم تمام اروپا، خاور نزدیک، خاورمیانه و شمال آفریقا را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و کشورهایی همچون کانادا، آمریکا، شیلی و اروگوئه نیز از اعضای این کنوانسیون می‌باشند. براساس عهدنامه این کنوانسیون، نیازی به بازرسی‌های بین گمرکی قبل از ترخیص کالا نیست؛ اما باید دستورالعمل‌هایی نظیر پلمپ وسیله نقلیه در گمرک مبدا، استفاده از انواع محفظه و کانتینر و تامین پوشش هر گونه ریسکی در حقوق و عوارض گمرکی را رعایت کرد.

آشنایی با کارنه تیر

کارنه تیر یا دفترچه تیر، یک سند گمرکی، مالی و ترانزیتی می‌باشد که براساس قوانین و مقررات کنوانسیون بین المللی تیر ایجاد گردیده است. کارنه تیر یک کلمه فرانسوی و مخفف Transport Int’l Road است که جهت نقل و انتقالات زمینی و جاده‌ای به کار برده می‌شود. از ویژگی‌های این اسناد می‌توان به قابل تمدید نبودن اشاره کرد و صاحب آن موظف است با اتمام مدت زمان اعتبار کارنه تیر، ظرف ۱۰ روز سند را به موسسه صادر کننده بازگرداند. براساس قوانین جدید تیر، کارنه تیرها در ۶ و ۱۴ برگ چاپ می‌شوند و دارای اعتبار ۷۵ روزه و برای هر جلد ضمانت ۱۰۰ هزار یورویی نیز می‌باشند.

علاوه بر این، لازم است بدانید کارنه تیر توسط موسسه صادرکننده برای اعضای آن موسسه صادر می‌گردد، حتما باید در مدت زمان اعتبارش مورد استفاده قرار بگیرد، جلد کارنه تیر به زبان انگلیسی یا فرانسه می‌باشد و برای فرایند حمل و نقل زمینی توسط هر کامیون یا ترکیب وسایل نقلیه، به یک کارنه تیر نیاز است. همچنین در حال حاضر حداکثر تعداد گمرکات مجاز مبدا و مقصد جهت عبور نباید بیشتر از ۴ گمرک باشد.

منظور از حمل و نقل زمینی به صورت داخلی چیست ؟

حمل و نقل‌های داخلی درون محدوده یک کشور و براساس قوانین و مقررات حمل و نقل همان کشور  صورت می‌گیرند. در رابطه با حمل زمینی و جاده‌ای کالا در ایران نیز قوانین و مقرراتی وضع‌ شده‌اند که تمام شرکت‌های حمل و نقل و رانندگان وسایل نقلیه مختلف مستلزم به رعایت آنها هستند. شرکت‌های پتروشیمی، شرکت‌های بازرگانی، شرکت‌های عمرانی و اشخاص حقیقی و حقوقی بیشتر مشتریان این سیستم حمل و نقل داخلی می‌باشند و برای جابجایی کالاهایی همچون مواد غذایی، لوازم الکترونیکی، محصولات آرایشی و بهداشتی و…. از سرویس حمل و نقل زمینی استفاده می‌کنند.

منظور از حمل و نقل زمینی به صورت بین المللی کالا چیست ؟

در حمل و نقل زمینی به صورت بین المللی، برخلاف حمل و نقل داخلی جابجایی و انتقال افراد یا کالاها میان چند کشور و در سطح جهانی انجام می‌گیرد. در حمل و نقل زمین به صورت بین المللی از وسایل نقلیه همچون کامیون، تریلی، اتوبوس و ماشین‌های سنگین طبق قوانین حمل و نقل جهانی استفاده می‌شود و فاصله مبدا تا مقصد، نوع کالا و.. در هزینه‌های آن تاثیرگذارند.

اگر به دنبال حمل بارهای وارداتی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، انگلستان و ترکیه به ایران هستید، سرویس حمل بار زمینی گروه تجاری ققنوس می‌تواند برای شما مناسب باشد. این سرویس به هر دو صورت فول تراک و گروپاژ ارائه می‌گردد و همراه با مزایای ویژه‌ای، محموله را در کوتاهترین زمان ممکن و با قیمتی مناسب به دست شما می‌رسانند.

وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل زمینی کالا کدام اند ؟

ترانزیت زمینی از رایج‌ترین و به صرفه‌ترین روش‌های حمل و نقل موجود می‌باشد. حمل زمینی کالا به صورت داخلی و بین المللی صورت می‌گیرد و با توجه به نوع کالا، حجم و مسافت مبدا و مقصد با وسایل نقلیه متفاوتی نیز انجام می‌شود. انواع کامیون‌ها، وانت‌ها و ماشین‌های سنگین بر اساس نوع و ابعاد کالاها با کابین‌های مخصوصی ساخته شده‌اند که برای باربری زمینی مناسب هستند و امنیت و سلامت محموله را حفظ می‌کنند. در این روش جابجایی افراد با استفاده از خودرو، قطار، مترو، اتوبوس و دوچرخه در مسافت‌های کوتاه و طولانی صورت می‌گیرد؛ اما برای نقل و انتقال انواع اجناس از کامیون‌های یخچالی، کامیون‌های کفی، تانکر و تریلی استفاده می‌شود.

کدام کشور ها جهت حمل زمینی کالا به ایران مناسب هستند ؟

حمل و نقل زمینی بار از اروپا به دلیل مزیت‌های زیادی که نسبت به حمل هوایی با خود به همراه دارد، بسیار رایج است. ترانزیت زمینی از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر می‌باشد و امکان جابجایی کالا را در مدت زمان کوتاه‌تر فراهم می‌کند. علاوه بر این، عدم محدودیت جغرافیایی و دسترسی، سرویس‌های بسته بندی مناسب، پیگیری لحظه‌ای بار و کامیون، عدم نیاز به تخلیه و بارگیری مجدد، وجود شبکه گسترده از کامیون‌های حمل بار در سراسر اروپا، وجود انبارهای مناسب، امکان ارائه سرویس درب به درب و امکان ارائه سرویس حمل خرده بار و بار سنگین از جمله مزایای حمل از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، سوئد، انگلیس، لهستان، ترکیه و اتریش به ایران می‌باشند. سرویس حمل بار زمینی گروه تجاری ققنوس امکان جابجایی کالاهای وارداتی از مبدا تمام این کشورهای اروپایی را با بهترین خدمات برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

چالش های استفاده از سیستم حمل و نقل زمینی چیست؟

از هر روش حمل و نقل باری که استفاده کنید، به احتمال خیلی زیاد به سیستم حمل و نقل جاده ای هم نیاز پیدا خواهید کرد. جاده ها به عنوان یک منبع مهم تغذیه برای سایر شیوه های حمل و نقل بار عمل میکنند و هر مشکل و اختلالی در این سیستم میتواند روند انجام سایر روش ها را نیز با مشکل رو به رو کند. باید بدانید که در طول حمل بار زمینی از کشورهای اروپایی به ایران احتمال بروز برخی چالش ها و موانع وجود دارد و بهترین راهکار این است که تمامی جوانب را در نظر بگیرید و برای هر یک از آنها برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. برخی از رایج ترین موانع در سیستم حمل و نقل جاده ای عبارتند از:

 • کیفیت پایین زیرساخت های جاده ای: از آنجا که اکثر زیرساخت های جاده ای اصلی کشور قدیمی و فرسوده هستند، میتواند سبب بروز مشکلاتی در حمل و نقل زمینی شود. افزایش احتمال تصادفات، ساییدگی چرخ ها، آسیب به وسایل حمل کننده و حتی تحریم ها و گرانی ها از دیگر مشکلات این سیستم در داخل کشور هستند.
 • عدم پوشش کافی شبکه بزرگراه های کشور: متاسفانه باید بگوییم که در همه شهرها، بزرگراهی که از خارج شهرها عبور کند و مسیر را به شهرهای مجاور اتصال دهد، وجود ندارد. همین امر سبب شده تا کامیون های حمل بار مجبور به عبور از داخل شهرها شوند و در ارسال کالا دچار تاخیر شوند.
 • فرسوده بودن وسایل نقلیه و کانتینرهای حمل کننده بار: کامیون ها و کانتینرهای فرسوده میتوانند کیفیت حمل بار را به طور چشمگیری کاهش دهند و حتی باعث آلودگی های زیست محیطی شوند.

لازم به ذکر است، برای چنین مشکلاتی قطعا راه حل های خوبی وجود دارد و میتوان با اجرای آنها به سیستم حمل و نقل زمینی کشور کمک کرد. توسعه ظرفیت اضافی جاده ها، اعطای تسهیلات بهسازی ناوگان حمل و نقل، وضع قوانین برای نوسازی اتاق کامیون ها و سرمایه گذاری در بخش بهسازی جاده ها تنها قسمتی از مواردی هستند که میتوانند به کیفیت و امنیت بیشتر سیستم حمل و نقل زمینی در کشور کمک کنند.

هزینه‌ های حمل بار زمینی به چه عواملی بستگی دارند ؟

محاسبه هزینه‌ها و بررسی هزینه‌های حمل و نقل همواره یکی از مهمترین بخش‌های فرایند نقل و انتقالات بوده است. عوامل متعددی نیز بر هزینه‌ها و قیمت گذاری‌های حمل زمینی بار از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی به ایران موثرند که لازم است مورد توجه قرار بگیرند. وزن و حجم بار، وزن حجمی، قیمت کرایه حمل شرکت حمل و نقل و هزینه متفاوت ارسال بار از شهرهای مختلف و مسافت مبدا و مقصد بر هزینه نهایی حمل و نقل تاثیر بسزایی دارند. به عنوان مثال وزن و حجم محموله بر هزینه نهایی تاثیر مستقیم دارد و هر چقدر وزن بار بیشتر باشد، قیمت تمام شده کاهش می یابد.

شرکت‌ های حمل و نقل زمینی چه وظایفی بر عهده دارند ؟

برای اینکه بتوانید مسئولیت حمل و نقل محموله مورد نظر خود را به شرکت های حمل و نقل معتبر و مطمئن بسپارید، بهتر است با وظایف آنها در این حوزه آشنا شوید. شرکت‌های حمل و نقل همچون گروه تجاری ققنوس از حمل کننده‌ها و وسایل نقلیه خود برای نقل و انتقالات استفاده می‌کنند یا اینکه از وسایل نقلیه اجاره‌ای برای انجام مبادلات بهره می‌برند. شرکت‌های حمل و نقل بین المللی سرویس‌های مختلفی در زمینه حمل هوایی، زمینی و دریایی ارائه می‌دهند و با انجام وظایف متعددی همچون عقد قرارداد و صدور بارنامه یا راهنامه، تهیه مدارک لازم جهت کارنه تیر و کارنه تو پاساژ، تامین کامیون‌های مناسب و تحویل کالا از فرستنده به گیرنده، به تسهیل فرایند انتقال بارهای وارداتی کمک بسیاری می‌کنند.

لیست کشور های شامل سرویس حمل بار زمینی به ایران

امروزه حمل زمینی کالا از اروپا یکی از متداول‌ترین و مرسوم ترین روش‌های نقل و انتقال کالا از کشورهای اروپایی به ایران و بالعکس می‌باشد. هزینه‌های مقرون به صرفه، امکان ارائه سرویس درب به درب یا درب به گمرک و کاهش هزینه‌های بسته بندی از جمله مزیت‌هایی هستند که این سرویس با خود به همراه دارد. سرویس‌های حمل بار زمینی گروه تجاری ققنوس از مبدا تمام کشورهای اروپایی، خدمات متعددی را به هر دو صورت فول تراک و گروپاژ ارائه می‌دهند و می‌توانید از مزایای حمل سریع و مقرون به صرفه آن نسبت به حمل هوایی کالا بهره مند شوید. لیست کشورهای اروپایی که دارای سرویس حمل و نقل زمینی به ایران هستند، به صورت زیر می‌باشد:

 • آلمان
 • فرانسه
 • سوئد
 • انگلیس
 • لهستان
 • ترکیه
 • اتریش
 • ایتالیا
 • مجارستان
 • لهستان
 • اسلواکی
 • چک
 • یونان

در مورد حمل بار زمینی سوال دارید؟

حمل و نقل بار به شیوه زمینی اولین شیوه حمل و نقل بوده است که از ابتدای خلقت بشر برای جابه جایی کالا و انسان ها از این روش استفاده می شده است. انسان ها به تدریج و با گذشت زمان برای جابه جایی کالا های خود از حیوانات و وسایلی چون گاری، ارابه، سورتمه و کالاسکه استفاده کردند تا با پیشرفت علم موفق به ساخت ماشین های بخار، قطار، موتور و ماشین شدند و در راستای حمل و نقل زمینی کالا های خود از این وسایل استفاده کردند. انسان برای این نوع از حمل و نقل در ابتدا از جاده ابریشم استفاده می کرد. این کار در اواخر قرن بیستم کاهش یافت اما مجددا جایگاه خود را در راستای تجارت کالا به دست آورد.

یکی از شیوه های حمل و نقل کالا و انسان حمل و نقل زمینی است. در این نوع از حمل و نقل شبکه ای از جاده های درون کشوری و برون کشوری، خیابان ها، شبکه های ریلی، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، قوانین عابر پیاده و …. در کنار انواع ماشین های حمل بار حمل و نقل زمینی را تشکیل می دهند. در روش حمل و نقل زمینی بار از انواع ماشین های باری چون تریلر، کامیون، تانکر، کفی، کامیون های یخچالی و … بسته به نوع کالا و باری که قرار است جابه جا شود استفاده می شود. حمل و نقل زمینی نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات کالا از کشور های اروپایی به دورن کشور دارد از این رو تامین امنیت در راه های زمینی برای جلوگیری از وارد شدنم خسارت به کالا ها بسیار حائز اهمیت است.

امروزه به طور کلی سه نوع روش حمل و نقل وجود دارد که شامل روش حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی می باشد. هر کدام از این روش های حمل و نقل با وجود پیشرفت علم پیشرفت های چشمگیری در زمینه ی خود داشته اند و در راستای بازدهی بهتر گسترش یافته اند اما با این وجود هر کدام از آن در کنار مزایایی که دارند از یک سری معایب نیز برخوردارند. از جمله مزایای روش حمل و نقل زمینی می توان به مواردی چون نیاز به سرمایه کمتر، حمل درب به درب، انعطاف پذیری بیشتر، دسترسی اکثر مناطق به خدمات حمل و نقل، مناسب برای مسافت های کوتاه، سرعت در انتقال، و … اشاره کرد. از جمله معایب این روش نیز می توان به مواردی چون احتمال بروز آسیب و تصادف، تاثیر شرایط جوی بر حمل و نقل و … اشاره کرد.

سرویس FTL که صورت اختصاری عبارت Full Truck Load می باشد به معنای حمل و نقل دربستی می باشد یک ویژگی و آپشن برای شیوه حمل و نقل زمینی می باشد. استفاده از این روش این امکان را برای تاجران و صاحبان کالا فراهم می کند که بتوانند در هنگام حمل و نقل بر کالا های خود نظارت کامل داشته باشند. همچنین در استفاده از این روش همانگونه که از نام آن مشخص است کالا ها به صورت دربستی از محل بارگیری تا محل تخلیه حمل می شوندو کل فضای ماشین حمل بار در اختیار کالا های یک تاجر می باشد. سرویس FTL این مزیت را دارد که کالا ها را با سرعت بیشتری در مقصد به دست صاحب کالا می رساند. این سرویس از لحاظ جابه جا شدن کالا ها به اشتباه امنیت کامل کالا ها را تامین می کند.

ورود اطلاعات اولیه در سیستم EPL،دریافت کوتاژ،کنترل و ارزیابی و تعیین ارزش،اخذ مجوزات لازم،بررسی توسط کارشناس سرویس مجازی ،واریزی و پرداخت هزینه های گمرک،اجازه بارگیری و درب خروج

با توجه به امکاناتی که امروزه در صنعت حمل و نقل هوایی کالا ها وجود دارد استفاده از روش حمل و نقل هوایی کالا نسبت به روش حمل و نقل زمینی کالا مزایایی زیادی دارد که از جمله این مزیت ها می توان به مواردی چون: سرعت بالای حمل و نقل، امنیت بالای حمل و نقل کالا ها و حفظ سلامت آن ها و … اشاره کرد. اما قابل ذکر است که در هر روشی علاوه بر مزیت معایبی نیز وجود دارد که از جمله معایب روش حمل و نقل هوایی قیمت بالای آن نسبت به حمل و نقل زمینی اشاره کرد در صورتی که هزینه ی حمل و نقل کالا ها به روش زمینی با توجه به مسیر بسیار مقرون به صرفه می باشد، همچنین این روش برای جابه جایی کالا ها از محدودیت های وزن و حجم کم تری نسبت به حمل و نقل هوایی برخوردار است.

در حمل و نقل کالا تفاوت هایی میان روش حمل و نقل زمینی نسبت به روش حمل و نقل دریایی وجود دارد. از جمله ویژگی های حمل و نقل دریایی کالا ها می توان به حفظ سلامت کالا ها و محفوظ بودن آن ها درون کانتینر های مخصوص، هزینه ی مقرون به صرف ی این نوع حمل و نقل و …. اشاره کرد. اما در روش حمل و نقل زمینی کالا به سرعت بیشتری نسبت به روش دریایی به مقصد می رسند، علاوه بر این دسترسی به راه های زمینی راحت تر از دسترسی به راه های دریایی می باشد.

بارنامه به قرار دادی و مدرکی قابل معامله گفته می شود که به منظور قانونی بودن و رعایت تمامی قوانین و مقررات حمل بین المللی کالا بین دو طرف معامله انجام می شود و آن ها را ملزم به رعایت قوانین می کند. بارنامه از جمله مدارک بسیار مهمی است که در روند ترخیص کالا از گمرک از آن ها استفاده می شود. یکی از انواع بارنامه های حمل و نقل زمینی بارنامه فیاتا است که دارای اعتبار بین الملل است. از جمله اطلاعاتی که در این نوع بارنامه درج می شود می توان به مواردی چون اطلاعات کامل فرستنده، اطلاعات کامل گیرنده، محل بارگیری کالا، محل تخلیه کالا، نوع  و ماهیت کالا، تعداد کالاها، وزن کالاها، کرایه حمل کالا، تاریخ و محل صدور بارنامه و … اشاره کرد.

هر شخص حقیقی و حقوقی میتواند در صورتیکه مشمول دریافت کارت بازرگانی باشد با مراجعه به اتاق بازرگانی محل اقامت خود از شرایط دریافت کارت بازرگانی مطلع و نسب به دریافت کارت اقدام نماید.

کنوانسیون TIR به یک کنوانسیون گمرکی گفته می شود که توسط کمیسیون اقتصادی اروپا نظارت و بازبینی می شود. کنوانسیون TIR که تحت پوشش کارنه می باشد وظیفه دارد در جهت سرعت بخشیدن به حمل و نقل بین المللی محصولات یک سری قوانین و مقررات را در راستای ترانزیت جاده  ایجاد کند و بر اجرای آن نظارت کند. قوانین این کنوانسیون تا کنون بارها مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته است تا بیشترین تاثیر را بر روند حمل و نقل بین المللی محصولات داشته باشد. بر اساس عهدنامه ی این کنوانسیون نیازی نیست کالا در هنگام عبور از گمرک های بین راهی مورد بازرسی قرار بگیرند و این کار تنها در گمرکی که مقصد کالاها می باشد انجام می گیرد اما وسایل نقیله حمل بار باید نکاتی چون پلمپ وسیله نقلیه در گمرک مبداء، استفاده از انواع نگهدارنده برای حفظ سلامت کالاها و… را رعایت کنند.

جمع بندی

حمل و نقل زمینی بار از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش‌های نقل و انتقال انسان و انواع کالا به شمار می‌رود که به دو صورت FTL و LTL انجام می‌گیرد. تنوع وسایل نقلیه و دسترسی راحت به جاده‌های زمینی در کنار مزایای فوق العاده‌ای نظیر هزینه مقرون به صرفه، امکان ارائه سرویس درب به درب، رهگیری وضعیت محموله در طول مسیر و سرعت بیشتر نسبت به حمل دریایی از جمله دلایلی هستند که بسیاری از تجار و بازرگانان حمل زمینی را برای جابجایی کالاهای حجیم و سنگین خود از اروپا انتخاب می‌کنند. سرویس حمل و نقل زمینی گروه تجاری ققنوس با ارائه خدمات متنوعی در این زمینه، امکان حمل سریع و مقرون به صرفه را برای مشتریان خود به هر دو صورت فول تراک و گروپاژ از کلیه کشورهای اروپایی به ایران فراهم کرده است. علاوه بر این شما می‌توانید در کنار خدمات حمل زمینی، از خدمات ترخیص کالای گروه تجاری ققنوس بهره مند شوید و از ورود سریع و امن کالای خود به ایران مطمئن باشید.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

3 پاسخ

  1. به صورت کیلویی خیر سرویس های حمل زمینی از اروپا به ایران فقط به صورت فول تراک و خرده بار میباشد، در سرویس هار خرده بار کمترین وزن قابل حمل ۱۰۰ کیلوگرم میباشد ، شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۸۰۰۰۱۱۰ با کارشناسان گروه تجاری ققنوس در تماس باشید تا برای سرویس مد نظر شما اطلاعات تکمیلی را ارائه دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *