خدمات اخذ مجوز های ترخیص کالا از گمرک

خدمات اخذ مجوزهای ترخیص کالای خود را از گمرکات کشور به گروه تجاری ققنوس واگذار کنید از آنجا که قوانین و مقررات گمرکی دائما در حال تغییر هستند، اطلاعات کافی و به روز تجار و بازرگانان در این زمینه برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی بسیار ضروری است

خانه » اخذ مجوزهای ترخیص کالا
نمایش ویدیو درباره خدمات-اخذ-مجوزهای-ترخیص-کالا-از-گمرک
فهرست مطالب این سرویس

دریافت اقامت در ۱۵ روز

اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید و میخواهید یک زندگی سطح بالا در یک کشور با امکانات بینظیر داشته باشید گروه تجاری ققنوس به شما در دریافت اقامت و ثبت شرکت در کشور امارات متحده عربی فقط در طی کمتر از ۱۵ روز کاری کمک خواهد کرد.

world

اقامت برای  فرزند و همسر

اگر به دنبال ایجاد زندگی بهتر و با کیفیت تری برای فرزندان و همسر خود هستید و همیشه به دنبال ساخت آینده بهتری برای خوانواده خود هستید دریافت اقامت کشور امارات متحده عربی اولین و مهمترین قدم برای شما میباشد ما در کل فرایند دریافت اقامت برای خوانواده شما در کنار شما هستیم.

air-cost

افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب در کشور امارات متحده عربی برای ایرانیان یکی از چالش های مهمی میباشد که ایرانیان با ان روبه روز هستند، پس از دریافت اقامت و ثبت شرکت ما برای شما در بانک های مطرح امارات نظیر NBD و… حساب بانکی معتبر افتتاح خواهیم کرد.

support

اجاره دفتر در دبی

نگران اجاره برای محل کسب و کار خود در شهر دبی نباشید،ما در کلیه فرایندهای اجاره دفتر و تجهیز آن در کنار شما هستیم، شما میتوانید با توجه به بودجه خود دفاتر مورد نظر خود را اجاره نمایید و کسب و کار خود را در کمترین زمان ممکن در کشور امارات متحده عربی راه اندازی نمایید.

مقدمه

مقدمه

ترخیص کالا از گمرکی زمانی آغاز می‌شود که بتوانید مجوز ورود یا صدور کالاهای مورد نظر را دریافت و به گمرک ارائه دهید. در واقع کلیه تشریفات گمرکی به منظور کنترل ورود و خروج انواع کالا، قاچاق و تبادل ارز صورت می‌گیرند؛ بنابراین اخذ مجوزهای لازم در فرایند ترخیص کالا از گمرک بسیار حائز اهمیت است. از آنجا که قوانین و مقررات گمرکی دائما در حال تغییر هستند، اطلاعات کافی و به روز تجار و بازرگانان در این زمینه برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی بسیار ضروری است. با توجه به این که جهت دریافت مجوزهای واردات یا صادرات کالا نیاز به طی کردن مراحل خاصی دارید، همواره پیشنهاد می‌شود تا چنین اموری را به یک ترخیص کار مجرب بسپارید.

همانطور که می‌دانید، اخذ مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا از سازمان‌ها و نهادهای مربوطه همواره یکی از اصلی‌ترین دلایل مشکلات دپوی کالاها و تاخیر در ترخیص آنها می‌باشد. تاخیر در روند درفت انواع مجوزها سبب افزایش مدت زمان نگهداری کالا در انبار یا اسکله می‌شود که همین امر تاثیر بسزایی در افزایش هزینه‌ها دارد. گروه تجاری ققنوس با ارائه سرویس‌های ترخیص تخصصی کالا،  اخذ مجوزهای لازم کالاهای وارداتی و صادراتی و انجام کلیه امور گمرکی، آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز در جهت تسریع مراحل و کاهش هزینه‌ها می‌باشد. همچنین در ادامه با همراه باشید تا به مهمترین سوالات شما در زمینه اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا پاسخ دهیم.

معرفی مراحل ترخیص کالا از گمرک

برای این که بتوانید کالای محموله خود را از گمرک خارج کنید، ابتدا لازم است مراحل ترخیص کالا از گمرک را بشناسید تا بتوانید در زمان مناسب نسبت به انجام هر یک از آنها اقدام کنید. تغییر مداوم قوانین و آیین نامه‌های گمرکی و برخی پیچیدگی‌ها جهت انجام تشریفات گمرکی سبب شده‌اند تا ترخیص کالا به دشوارترین بخش از واردات و صادرات کالا برای تجار و بازرگانان تبدیل شود. برنامه ریزی برای انجام مراحل مختلف ترخیص کالا و آمادگی برای پیگیری آنها پیش از شروع فعالیت تجاری، قطعا تاثیر بسزایی در کاهش سردرگمی‌ها خواهد داشت.

موارد زیر به شما کمک می‌کنند تا با اصلی‌ترین مراحل ترخیص کالا به طور خلاصه اشنا شوید:

 • دریافت پروفرما و پکینگ لیست از فروشنده
 • اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی
 • بیمه نمودن کالا، هماهنگی جهت بازرسی در مبدا یا مقصد
 • تشکیل پرونده جهت تخصیص ارز مورد نیاز و حواله بانکی
 • ارتباط با شرکت حمل و نقل بین المللی مناسب (حمل زمینی، دریایی یا هوایی)
 • دریافت مدارک و اسناد حمل از شرکت حمل و نقل بین المللی
 • تکمیل اسناد تشکیل پرونده
 • تنظیم پیش نویس دوراظهاری
 • انجام دور اظهاری واردات
 • تعیین مسیر گمرکی

مسیر سبز گمرکی (صندوق، اجازه بارگیری، انبارداری و وزارت راه، تشریفات گمرکی درب خروج، تائید نهایی، تحویل کالا به انبار صاحب کالا، ارسال مدارک و صورت حساب)

مسیر زرد گمرکی (بررسی کالا توسط کارشناس مجازی، آزمایشگاه و ارزیابی استاندارد، تائید نهایی، صندوق، اجازه بارگیری، انبارداری و وزارت راه، تشریفات گمرکی درب خروج، تحویل کالا به انبار صاحب کالا، ارسال مدارک و صورت حساب)

مسیر قرمز گمرکی (ارزیابی، کارشناسی حضوری، آزمایشگاه و استاندارد، بررسی مجدد و کارشناسی، تائید نهایی، صندوق، اجازه بارگیری، انبارداری و وزارت راه، تشریفات گمرکی درب خروج، تحویل کالا به انبار صاحب کالا، ارسال مدارک و صورت حساب)

از جمله مهمترین وظایف گمرک می‌توان به اجرای سیاست‌های دولت در زمینه واردات و صادرات کالا، انجام تشریفات قانونی ترخیص کالا و تحویل محموله به صاحب کالا یا نماینده قانونی او، بررسی اسناد و مدارک ترخیص کالا، کنترل نظارت بر ورود و خروج کالاها، اجرای مقررات گمرکی درباره معافیت ها، ممنوعیت ها و تخفیفات، فراهم نمودن زیرساخت های مورد نیاز جهت افزایش سرعت امور گمرکی و تسهیل انجام آنها برای تجار، رسیدگی  به اختلافات گمرکی و حل آنها و.. اشاره کرد. تمام این موارد به منظور نظارت بر قانونی بودن امور گمرکی و سرعت بخشیدن به فعالیت‌های تجار و ترخیص کاران در گمرک صورت می‌گیرند.

اهمیت و پیچیدگی‌ های تشریفات ترخیص کالا

از مهمترین بخش‌های فعالیت‌های تجاری به ویژه واردات کالا، ترخیص کالا از گمرک می‌باشد. همواره به اهمیت ترخیص کالا تاکید بسیاری شده است و از تجار و بازرگانان عزیز خواسته می‌شود تا با آگاهی و اطلاعات کافی نسبت به انجام هر یک از مراحل آن اقدام کنند. امروزه حضور ترخیص کاران و شرکت های ترخیص کالا باعث شده تا از بسیاری از مشکلاتی که ناشی از بی‌دقتی و عدم شناخت کافی صاحبان کالا بودند، جلوگیری شود. گروه تجاری ققنوس با همراهی تیم متخصص خود آمادگی این را دارد که کلیه امور گمرکی و ترخیص کالای شما اعم از اخذ مجوزهای لازم را برعهده بگیرد تا فرایند ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه به انجام برسد.

روند ترخیص کالا از گمرک به گونه‌ای است که همواره نیاز به اطلاعات به روز و آگاهی از قوانین و مقررات گمرکی موجود در کشور و سایر کشورها وجود دارد؛ در نتیجه همین امر می‌تواند پروسه ترخیص کالا را با دشواری‌ها و پیچیدگی‌هایی مواجه کند. قوانین و آئین نامه‌های گمرکی با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی و تحریم‌ها دائما در حال تغییراتی هستند؛ درنتیجه مهم است بر اساس شرایط موجود، نوع و ماهیت کالا و.. مراحل ترخیص کالا و تشریفات گمرکی را با آگاهی کامل به انجام برسانیم.

مجوز های ترخیص کالا های صادراتی

مجوزهای مربوط به ترخیص کالاهای صادراتی همانند کالاهای وارداتی می‌باشد و گواهی استاندارد، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز بهداشت و قرنطینه و کارت بازرگانی از اصلی‌ترین مجوزهایی هستند که هنگام صادرات کالا باید اخذ کنید یا به همراه داشته باشید. کالاهای صادراتی نیز به سه گروه کالاهای مجاز صادراتی، ممنوع صادراتی و مشروط صادراتی تقسیم بندی می‌شوند که پیش از  شروع فعالیت تجاری حتما باید مورد بررسی قرار بگیرند. علاوه بر این هنگام صادرات کالا، بازار هدف و قوانین و مقررات گمرکی کشور مقصد صادرات نیز بسیار حائز اهمیت است.

روغن های نباتی، انواع کودهای شیمیایی، ضدعفونی کننده‌ها، آرد، نان و.. از جمله کالاهایی هستند که نیاز به اخذ مجوز دارند. به عنوان مثال برای تائید سلامت بهداشت نباتات، مجوز بهداشت نباتی صادر می‌گردد. همچنین برای صادرات داروها، واکسن ها، سموم دامپزشکی، مکمل غذایی دام و.. به مجوز بهداشت دامی نیاز است. صادرات انواع فلزت قراضه، مواد غذایی و.. نیز نیاز به اخذ مجوز سازمان انرژی دارد. برای سایر کالاها هم باید با توجه به نوع و تعرفه کالا، نسبت به اخذ مجوزهای لازم آنها اقدام شود.

از موارد درج شده در آئین نامه تجهیزات پزشکی می‌توان به قوانینی همچون ارائه مدارک برای ثبت شرکت، اخذ مجوزهای مربوط به نمایندگی از شرکت‌های خارجی و داخلی، ارائه پروانه کسب و کار و سایر اسناد لازم به اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی توسط تجار، مدیران، مسئولان فنی و افرادی که کارت بازرگانی دارند اشاره کرد (طبق ماده ۳ آیین نامه). اشخاص حقوقی و حقیقی موظف به ارائه اسناد و مدارک به اداره کل مربوطه هستند تا بتوانند سلامت، ایمنی و کارکرد صحیح تجهیزات و لوازم پزشکی را به اثبات برسانند (طبق ماده ۱۴ آیین نامه). همچنین وارد کننده یا نماینده قانونی وی پس از اخذ مجوز از اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی و با ارائه مدارک مورد نیاز ترخیص کالا به گمرک، نسبت به ترخیص تجهیزات پزشکی اقدام کند.

انواع مجوز های ترخیص کالا

اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا باید از سازمان‌ها و نهادهای مختلف صورت بگیرد. معمولا این فرایند بسیار زمان‌بر است و در بسیاری از مواقع سبب کند شدن فرایند ترخیص کالا یا توقف کالا در گمرک می‌شود. هدف از صدور این مجوزها کنترل و بازرسی بیشتر بر ورود و خروج کالاها می‌باشد. در چند سال اخیر گمرک سعی کرده است با راه اندازی سامانه واحد تجارت فرامرزی و سامانه مجوزها به غیرحضوری شدن فرایند اخذ مجوزهای مورد نیاز کالا کمک کند؛ این امر تاثیر بسزایی در کاهش مشکلات تجار و صاحبان کالا برای دریافت انواع مجوز داشته است.

طبق قوانین و مقررات موجود، لیست ۳۷ گانه‌ای از مجوزهای ضروری جهت ترخیص کالا از گمرک اعلام شده‌اند که با توجه به نوع کالا باید نسبت به اخذ آنها از طریق سامانه مذکور اقدام کنید. علاوه بر مجوز ثبت سفارش بازرگانی که برای واردات هر کالایی  ضروری است، لیست مجوزهای ۳۷ گانه به شرح زیر می‌باشد:

 • مجوز استاندارد
 • مجوز سازمان انرژی اتمی
 • مجوز بهداشت
 • مجوز قرنطینه دامی و نباتی
 • مجوز جهاد کشاورزی
 • مجوز دامپزشکی
 • مجوز تجهیزات پزشکی
 • نفت
 • مخرب اوزون
 • وزارت امور خارجه (سلاح های شیمیایی)
 • ممنوع
 • مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • مجوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (در صورت قابل انفجار بودن)
 • محیط زیست
 • بانک مرکزی
 • مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • مجوز ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • نظارت بر دخانیات
 • میراث فرهنگی
 • مجوزهای وزارت صمت
 • امور اقتصادی و دارایی

ورود محصولات مشمول این فصل از حیوانات حرام گوشت یا حلال گوشت، ماهی‌های غیر زینتی برای اصلاح نژاد و تکثیر، ورود بذر و نباتات که با تغییرات ژنتیکی تولید شده‌اند، محصولات غیر شرعی، ورود پوست، چرم، پشم، مو از حیوانات حرام گوشت یا حلال گوشت ذبح شده به طرق غیراسلامی، انواع کاغذهای دارای علامت رسمی دولتی، ورود لباس و سایر اشیا، کالاهای سرماساز و کمپرسورهای سرماساز، اقلام نظامی و انتظامی، فیلم های سینمایی، پرنده های بدون سرنشین، ورود خودرو، کامیون، موتوسیکلت و.. از دیگر مواردی هستند که مشمول مجوزهای مربوطه از سازمان های ذی‌ربط تحت شرایط خاصی می‌شوند.

منظور از مسیر های گمرکی چیست ؟

یکی از مراحل مهم در ترخیص کالا، تعیین مسیر گمرکی می‌باشد که پس از اخذ و ارائه مجوزهای لازم صورت می‌گیرد. هدف اصلی از تعیین مسیرهای گمرکی (مسیر سبز، زرد و قرمز) اعمال کنترل‌های بیشتر گمرکی در جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق و.. می‌باشد. این شیوه به گمرکات کمک می‌کند تا براساس اظهارنامه‌ها و نوع کالا، بازرسی و ارزیابی کالاها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهند و به تسریع فرایند ترخیص کالا کمک کنند.

عواملی که در تعیین مسیرهای گمرکی مورد بررسی کارشناسان قرار می‌گیرند شامل کشور مبدا، تعرفه های کالا، ممنوع یا مشروط بودن کالا، نوع معامله (بدون انتقال ارز و..)، نو یا دست دوم بودن کالا، ارزش کالا، اظهارکننده، ترخیص کار یا حق العملکار گمرکی می‌باشند. مواردی همچون تعرفه کالا (HS CODE)، وضعیت کالا (نو یا مستعمل بودن)، تولیدی یا بازرگانی بودن، فعال اقتصادی بودن، سابقه فعالیت در زمینه واردات و وضعیت مالیاتی در قرارگیری کالا در یکی از مسیرهای سبز، زرد یا قرمز گمرکی موثر هستند. بازرسی در هریک از مسیرهای گمرکی به صورت زیر است:

مسیر سبز

اسناد و مدارک کالاهایی که در مسیر سبز گمرکی قرار می‌گیرند، به صورت اجمالی ارزیابی می‌شوند.

مسیر زرد

کالاهایی که در مسیر زرد گمرکی قرار می‌گیرند، نیاز به آزمایش دارند تا استاندارد بودن آنها بررسی و تائید شود.

مسیر قرمز

کالاهایی که در مسیر قرمز گمرکی قرار می‌گیرند، برای دریافت مجوز ورود باید به صورت فیزیکی بررسی و کارشناسی شوند.

مسیر سبز گمرکی چیست ؟

اگر اخذ مجوزهای لازم، ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز ترخیص کالا به درستی صورت گرفته باشد، اطلاعات ثبت شده در اظهارنامه و رسیدهای پرداختی کالا نیازی به بازرسی و کارشناسی مجدد نخواهند داشت؛ در چنین حالتی از اصطلاح گمرکی مسیر سبز استفاده می‌شود. قرارگیری کالا در مسیر سبز گمرکی سبب ترخیص سریع کالا خواهد شد و کالا حدود یک تا دو روز کاری از گمرک ترخیص می‌شود. برای قرارگیری کالا در مسیر سبز، عواملی تاثیرگذارند که از مهمترین آنها می‌توان به خوش حسابی مالیاتی، عدم مغایرت در ثبت اطلاعات اظهارنامه و کارت بازرگانی مربوط به شرکت‌های تولیدی اشاره کرد.

علاوه بر این موارد، اظهارنامه‌هایی که در مسیر سبز گمرکی قرار می‎گیرند، کمترین ریسک را از لحاظ واردات دارا می‌باشند و اسناد مربوطه بدون ارزیابی و بازرسی فیزیکی ترخیص خواهند شد. به طور معمول کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری نیستند، از این مسیر عبور داده می‌شوند. همچنین از آنجا که مدت زمان ترخیص کالا را کاهش می‌دهد، ارزیابی و بازرسی تمام مدارک به صورت مستقیم و با هم در درب خروج گمرک صورت می‌گیرد. فرایند ترخیص اظهارنامه های سطح یک نیز معمولا حدود یک ساعت زمان می‌برد.

مجوز های ترخیص کالا های وارداتی

همه کالاها و تعرفه‌های آنها گروه بندی شده‌اند تا هنگام واردات کالا بتوانید نسبت به اخذ مجوزهای لازم همان کالای مورد نظر اقدام کنید. در حال حاضر گروه بندی کالاها به صورت گروه کالایی ۱، ۲، ۳ و ۴ می‌باشد. همانطور که می‌دانید مجوزهای انواع کالاهای وارداتی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و با توجه به نوع کالا باید مجوزهای مربوطه را از سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط اخذ کنید. به عنوان مثال جهت واردات جو دامی نیاز به دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، دامپزشکی ایران و دفتر تخصیص ارز دارید.

به طور کلی کالاهای وارداتی به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند که عبارت است از کالاهای مجاز وارداتی، کالاهای مشروط وارداتی و کالاهای ممنوع وارداتی. برای واردات کالاهای مجاز نیازی به اخذ مجوز ندارید، واردات کالاهای مشروط نیاز به اخذ مجوز دارند و واردات کالاهای ممنوع به داخل کشور امکان پذیر نمی‌باشد. گروه تجاری ققنوس با به همراه داشتن تیمی متخصص جهت واردات و ترخیص کالاهای وارداتی شما، تمام مراحل زیر را برای اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند:

 • بررسی ممنوع یا مجاز بودن کالا برای واردات با استعلام کد تعرفه کالا (HS CODE) در سامانه ir
 • ثبت سفارش کالا جهت اخذ مجوزهای واردات و ترخیص کالا
 • در صورت مجاز بودن کالا، در ابتدا باید نسبت به ثبت پیش فاکتور در سامانه جامع تجارت اقدام شود.
 • ثبت اطلاعاتی همچون ارزش خرید کالا، وزن کالا و تعداد آن در سامانه و ارسال برای کارشناس
 • پس از ثبت اطلاعات و براساس تعرفه کالا، مجوزهای مورد نیاز کالا از وزارت صنایع همچون سازمان بهداشت، جهاد کشاورزی، سلولزی و.. در سامانه فعال میشود تا دریافت شوند.
 • پس از بررسی و تائید کارشناس و استعلام مجوزهای ارائه شده، امکان واردات و ترخیص کالا فراهم می‌شود.

تفاوت کالا های مشروط و ممنوع وارداتی

کالاهای مجاز، مشروط و ممنوع وارداتی و صادراتی مسئله‌ای است که هنگام واردات و صادرات کالا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و بی‌دقتی در این زمینه می‌تواند سبب جلوگیری از ورود یا صدور کالا شود. کالاهای مشروط وارداتی کالاهایی هستند که در جهت حمایت از تولید کنندگان یا مصرف کنندگان داخلی، نیاز به اخذ مجوزهای لازم از وزارت صمت دارند. اصطلاح کالای مشروط فقط به منظور نقش حمایتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با سایر موارد نظیر بهداشت و ایمنی کالا که سبب مجاز، مشروط یا ممنوع بودن کالا می‌شود، نباید اشتباه گرفته شوند. در واقع کالای مجاز مشروط کالایی است که ورود آن به کشور نیازمند موافقت یک یا چند ارگان و اخذ مجوزهای مورد نیاز می‌باشد.

کالاهای ممنوع کالاهایی می‌باشند که براساس قوانین کشور یا شئونات اسلامی، امکان ورود آنها به کشور فراهم نمی‌باشد. ممکن است در صورت رفع ممنوعیت چنین کالاهایی، با رعایت استانداردهای ملی، ایمنی، بهداشت و الزامات اظهارنامه قانونی، پروانه گمرکی  برای ترخیص آنها از گمرک صادر شود. اگر کالایی ممنوع باشد و اطلاعات اظهارنامه آن برای واردات قطعی به درستی و کامل ثبت شده باشند، گمرک از ورود آن به جلوگیری میکند و طی یک اخطاریه به صاحب کالا یا نماینده قانونی وی، حداکثر ۳ ماه برای بازگشت کالا زمان داده می‌شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره در این زمینه، می‌توانید با مشاوران ما در گروه تجاری ققنوس در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را به طور کامل دریافت کنید.

یکی از مهمترین مجوزهایی که طی این پروسه باید دریافت کنید، مجوز از وزارت بهداشت است. برای اخذ مجوز از وزارت بهداشت باید برخی شرایط را رعایت کنید تا بتوانید موفق به دریافت و در نهایت ترخیص تجهیزات پزشکی از گمرک شوید. علاوه بر این، کد IRC از ضروری‌ترین موارد برای واردات و ترخیص تجهیزات پزشکی می‌باشد. کد IRC نیز تنها با رعایت شرایط تعیین شده و پس از  بررسی کارشناسی مربوطه صادر خواهد شد و به صاحب کالا یا نماینده قانونی وی داده می‌شود. بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت و کد IRC ترخیص هیچ از یک لوازم و تجهیزات پزشکی در کشور امکان پذیر نخواهد بود.

مراحل ترخیص کالا با مجوز وزارت بهداشت

برای واردات یا ترخیص مواد غذایی، آشامیدنی، محصولات آرایشی و بهداشتی لازم است دو مجوز ترخیص و مجوز ورود را اخذ نمایید. اخذ مجوز ورود براساس قوانین و مقررات سازمان بازرگانی توسط اداره بهداشت صورت می‌گیرد. برای اخذ پروانه بهداشتی نیاز به تهیه و ارائه مدارکی از جمله گواهی ثبت منبع، گواهی نمایندگی، فرمولاسیون، برچسب فارسی، نمونه و.. دارید.

اخذ مجوز بهداشت از وزارت بهداشت برای کلیه محصولات سلامت محور تمام تولید کنندگان داخلی و وارد کنندگان فعال در زمینه فراورده‌های پزشکی و سلامت الزامی می‌باشد. مجوز بهداشت یا کد IRC برای ترخیص تمام فراورده‌های سلامت محور و تجهیزات پزشکی لازم است و بدون آن اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت. کد IRC کدی ۱۶ رقمی میباشد که منحصر به هر کالایی است. جهت دریافت این مجوز  باید به سامانه TTAC مراجعه و در آن ثبت نام کنید تا بتوانید براساس نوع کالاهای وارداتی خود و پس از تائید کارشناس‌ها، مجوز ورود را دریافت کنید.

مدت-زمان-ماندگاری-کالا-در-انبار-گمرک-چقدر-است-؟

۸ نمونه از مهمترین مجوز های ترخیص کالا از گمرک

همانطور که مشخص است، مهمترین بخش از مراحل ترخیص کالا را می‌توان اخذ مجوزهای ترخیص کالا از گمرک در نظر گرفت که توسط ارگان‌ها و نهادهای مختلفی صادر می‌گردند. بدون اخذ مجوزهای مورد نیاز کالاهای وارداتی یا صادراتی خود، امکان خروج کالا از گمرک را پیدا نخواهید کرد و همین امر می‌تواند سبب افزایش هزینه‌ها و مسئولیت‌ها به طور چشمگیری شود.

از آنجا که پروسه اخذ مجوز وقت‌گیر و دشوار است، گروه تجاری  ققنوس با ارائه خدمات کامل و تخصصی در زمینه اخذ مجوزهای لازم و ترخیص کالا از گمرکات سراسر کشور، انجام کلیه امور گمرکی شما مشتریان عزیز را عهده دار می‌گردد. ۸ مجوزی که در ادامه معرفی می‌کنیم، مهمترین و پرکاربردترین مجوزهایی هستند که کارشناسان ما نسبت به اخذ سریع آنها اقدام می‌کنند. این مجوزها عبارتند از:

مجوز استاندارد اجباری

مجوز استاندارد اجباری را می‌توان مهمترین و متداول‌ترین مجوز در مسیر ترخیص کالا از گمرک در نظر گرفت. برای این که گمرک بتواند اطلاعات بیشتری درباره کالای وارداتی یا صادراتی شما کسب کند، نیاز به مجوزی تحت عنوان مجوز استاندارد که توسط آزمایشگاه‌ها تائید شده است، دارد. در واقع این مجوز به اثبات می‌رساند که کالای شما از استانداردهای لازم برخوردار است. در برخی شرایط، نیازی به اخذ مجوز استاندارد ندارید که شرایط خاصی را شامل می‌شود. به عنوان مثال اگر کالاهای شما از لحاظ تعداد کمتر از ۵ عدد و از لحاظ ارزشی کمتر از ۳ هزار دلار باشند، از اخذ این مجوز معاف می‌شوند؛ اما اگر این رویه ادامه دار باشد، از واردات آن کالا جلوگیری خواهد شد. همچنین تولید کنندگان دارای پروانه استاندارد و صادر کنندگان برتر نیازی به اخذ مجوز استاندارد اجباری ندارند. کالاهایی که جهت ورود موقت به کشور وارد شده‌اند و قرار است پس از مدت زمان معینی از کشور خارج شوند، به این مجوز نیاز ندارند. البته توجه داشته باشید این قوانین و دستورالعمل‌ها دچار تغییراتی میشوند و باید پیش از شروع فعالیت به خوبی مورد بررسی قرار بگیرند.

مجوز وزارت راه یا مجوز حمل کالا

در مواقعی که کالا توسط شرکت‌های غیر ایرانی حمل و نقل جابجا شده باشد، نیاز به اخذ مجوز وزارت راه خوهید داشت. ده درصد از کرایه حمل از مبدا تا مقصد مورد نظر شامل چنین کالاهایی می‌شود و البته در برخی مواقع ممکن است گمرک این مجوز را از کالاهایی که توسط شرکت حمل و نقل ایرانی جابجا شده‌اند، درخواست کند. علت این اتفاق می‌تواند تغییر پرچم و مالکیت کشتی‌های ایرانی در زمان تحریم‌ها باشد. مجوز وزارت راه بسیار حائز اهمیت است و علاوه بر این که گمرک بدون ارائه آن اجازه ترخیص کالا را نمی‌دهد، بانک عامل گشایش اعتبار اسنادی نیز آن را درخواست می‌کند. مجوز وزارت راه در میان افراد فعال در این زمینه با نام ده درصد عوارض حمل معروف است. علاوه بر این، کرایه حمل براساس نرخ تعیین شده توسط سازمان حمل و نقل دریافت می‌شود و به هیچ عنوان امکان ترخیص کالاهای فاقد مجوز حمل کالا وجود ندارد.

مجوز قرنطینه برای ترخیص کالاهای نباتی و حیوانی

دو دسته از کالاها، کالاهای نباتی و حیوانی نیاز به اخذ مجوز قرنطینه برای ترخیص از گمرک دارند. مجوز قرنطینه نباتی جهت ترخیص کالاهای نباتی وارداتی و صادراتی باید اخذ شود. کالاهای نباتی با ریسک متوسط مانند الیاف ها، چوب ها، گروهی از بذرهای گیاهی، دانه‌های خوراکی و غیر خوراکی، خلال ها، خرده چوب ها، ریشه ها، میوه ها، گل ها و گیاهان خشک، یونجه و.. نیاز به اخذ مجوز قرنطینه نباتی دارند و برای ترخیص کالاهای نباتی با ریسک کم نیازی به دریافت این مجوز برای ثبت سفارش کالا نمی‌باشد. اگر پس از کارشناسی بازرسان، کالا آلوده تشخیص داده شود، در صورت تائید مسئول قرنطینه صاحب کالا می‌تواند نسبت به رفع آلودگی اقدام کند. در غیر این صورت، کالا نابود یا عودت داده خواهد شد. آرد و ادویه جات، الیاف ها (کتان، کنف و..)، میوه های خشک، گروهی از بذرها، تفاله ها و چای، توتون و تنباکو، دانه ها (قهوه، کاکائو، کتان و..)، ریشه جنسینگ و کنسانترها از جمله کالاهای نباتی با ریسک کم هستند. برای اخذ مجوز قرنطینه حیوانی، شرکت وارد کننده موظف است تا در سامانه ثبت شرکت‌های وارد کننده محصولات دامی نسبت به ثبت نام مجوز واردات از سازمان دامپزشکی کشور به صورت الکترونیکی اقدام کند. توجه داشته باشید که این فرایند می‌تواند چندین ماه طول بکشد و این امر به انطباق اساس نامه شرکت با فعالیت واردات محصولات دامی بستگی دارد.

مجوز وزارت بهداشت

مجوز وزارت بهداشت از دیگر مجوزهای مهمی است که جهت ترخیص محصولات آرایشی، بهداشتی، مواد غذایی و.. به آن نیاز پیدا می‌کنید. برای این که بتوانید مجوز وزارت بهداشت را دریافت کنید، باید اسناد و مدارک مربوط به کالاهای وارداتی خود را ارائه دهید تا کیفیت و سلامت آنها توسط کارشناسان آزمایشگاه بررسی و تائید شود. البته در برخی شرایط ممکن است سازمان بهداشت از شما بخواهد تا نمونه‌ای ‌از کالا را تحویل دهید. سالم و قابل مصرف بودن محصول امر مهمی است که باید در گواهی‌های مربوطه ذکر شوند تا بتوانید کالا را دریافت کنید. تاجر یا صاحب کالا موظف است پس از ثبت سفارش جهت ترخیص کالا، فرمولاسیون و آنالیز کامل کالا را همراه با نوع و شماره استاندارد و سایر جزئیات علمی به امضای تولید کننده کالای مورد نظر برساند و ارائه دهد. اطلاعاتی همچون تاریخ تولید، تاریخ انقضا و اجزا باید به زبان فارسی بر روی کالا درج شوند و محصول نیز باید از استانداردهای ملی ایران برخوردار باشد تا امکان ترخیص آن فراهم گردد.

اخذ مجوز ارشاد جهت ترخیص کالا

برای واردات ماشین آلات چاپ به کشور، اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا از جمله مجوز ارشاد ضروری می‌باشد. برای اخذ مجوز ارشاد، در ابتدا دفتر چاپ با دریافت فاکتور خرید و درخواست واحد چاپ باید نسبت به صدور مجوز اقدام کند. پس از خرید ماشین آلات چاپی و ورود آنها به گمرک کشور، برای ترخیص کالا از گمرک لازم است صاحب کالا یا نماینده قانونی وی همراه با مدارک مورد نیاز به وزارت خانه مربوطه مراجعه کند. علاوه بر این، خوب است بدانید در صورت نو بودن کالا بدون بازرسی مجوز صادر خواهد شد و در صورت مستعمل بودن آن، مجوز پس از بازرسی کارشناسان صادر می‌گردد.

مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کالاهایی که در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرند نظیر اسباب بازی ها، نیاز به مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان جهت ترخیص از گمرک دارند. اخذ این مجوز از سازمان مربوطه ضروری می‌باشد و بدون ارائه آن، امکان ترخیص کالا از گمرک وجود نخواهد داشت.

مجوز سازمان انرژی اتمی

کالاهایی همچون ضایعات و قراضه چدن و نیکل، ماشین‌های مجهز به لیزر، قراضه و ضایعات روی، مس، آلومینوم، قلع، دستگاه‌های گیرنده و فرستنده تلفن همراه، لامپ‌های ماوراء بنفش، بی سیم‌ها، دستگاه لیزرهای پزشکی و دندان پزشکی، دستگاه‌های رادیوگرافی و… از جمله کالاهایی هستند که برای ترخیص از گمرک نیاز به اخذ مجوز از سازمان انرژی اتمی دارند. توجه داشته باشید که در این میان واردات برخی کالاها به کشور ممنوع می‌باشد؛ بنابراین پیش از سفارش کالا این موضوع و مجوزهای لازم را بررسی نمایید تا ضرری متحمل نشوید.

مجوز ارتباطات و فناوری اطلاعات

اخذ مجوز ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ترخیص کالاهای رادیویی مانند دستگاه‌های مخابراتی، تجهیزات رادیویی، دستگاه‌های کنترل کننده، تجهیزات ناوبری و.. ضروری است. چنین کالاهایی تنها درصورتی امکان ترخیص از گمرک را دارند که مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه دریافت شده باشد. خدمات تخصصی گروه تجاری ققنوس در زمینه اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا به شما کمک می‌کند تا در سریع‌ترین زمان تمام مجوزهای ضروری را به همراه داشته باشید و از هرگونه تاخیری در روند کار جلوگیری شود.

معافیت از پرداخت حقوق ورودی ترخیص کالا شامل چه کالاهایی می‌شود ؟

به طور کلی دو نوع معافیت در امر ترخیص کالا داریم که شامل معافیت از مالیات (کاهش بی قید و شرط) و معافیت از پرداخت تعرفه ورودی کالا می‌شود. معافیت در پرداخت تعرفه ورودی کالا براساس نوع کالا در حقوق ورودی لحاظ می‌شود. به عنوان مثال ماشین آلات خط تولید (واحدهای تولیدی) از پرداخت حقوق ورودی، ترخیص چای وارداتی کارخانه‌های چایسازی از سود بازرگانی و شمش طلا و نقره وارداتی از پرداخت حقوق ورودی معاف هستند. سایر مواردی که شامل معافیت از پرداخت حقوق ورودی می‌شوند، شامل کالاهای زیر است:

 • موافقت نامه‌های دولت با کشورهای خارجی
 • کالاهای متعلق به روسای سایر کشورها و همراهان آنها
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اقلام مورد استفاده توسط ماموران سیاسی و کنسولی خارجی، نمایندگان سازمان ملل و موسسات تخصصی وابسته به آنها
 • ترانزیت خارجی، مرجوعی، کابوتاژ، انتقالی، ورود موقت و صادرات معاف از پرداخت حقوق ورودی
 • وسایل سفر و لوازم شخصی مستعمل همراه مسافران ورودی به کشور
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی لوازم شخصی و لوازم خانه ایرانی‌های مقیم خارج از کشور که برای اقامت به ایران برمی‌گردند.

آیا برای واردات تمامی کالاها به مجوز نیاز داریم؟

در کل و به عنوان یک تاجر، نیاز به مجوز خاصی برای واردات کالا ندارید؛ اما برخی کالاها هستند که تنها در صورت داشتن مجوزهای لازم و تائید سازمان های مربوطه میتوانند وارد کشور شوند. لیست برخی از مهمترین مجوزها را برای شما ذکر کردیم و برای اطلاع از سایر مجوزها و کالاهایی که جهت ورود نیاز به مجوز خاصی دارند، میتوانید با کارشناسان گروه تجاری ققنوس در ارتباط باشید.

برخی از محصولات نظیر فراورده های لبنی، غذایی، حیوانی و گیاهی یا انواع داروها، برندهای شناخته شده کیف و کفش و چمدان ها، انواع اسباب بازی های وارداتی و کالاهایی که حق کپی رایت در آنها باید رعایت شود مانند کاست، نوار و DVD، نیاز به مجوزهای مشخصی دارند. به عنوان یک وارد کننده برای انجام تمامی فعالیت ها نیاز به یک شماره وارد کننده دارید؛ این شماره به این معناست که شما دریافت کننده نهایی کالا هستید. البته اگر شماره کد اقتصادی داشته باشید، میتواند در برخی مواقع کافی باشد. در صورتی که هیچ یک از شماره های کارت بازرگانی و کد اقتصادی را ندارید، میتوانید با شماره تامین اجتماعی خود نسبت به واردات کالا اقدام نمایید.

اگر قصد ندارید که شماره تامین اجتماعی خود را به شرکت های حمل و نقل بین المللی و کشتیرانی بدهید و محصول وارداتی به منظور استفاده شخصی شما وارد شده است، علاوه بر این، ارزش آن کمتر از ۲۵۰۰ دلار میباشد و توسط حق العملکار رسمی گمرک ترخیص شده، میتوانید از کارت بازرگانی شخص ثالثی استفاده کنید و مانعی ندارد. در واقع در چنین شرایطی، بهترین کار این است که پروسه واردات و ترخیص کالا را به افرادی بسپارید که مجوزهای لازم را دارا هستند و میتوانند به نمایندگی یا به نیابت از شما، اقدام به واردات و ترخیص محموله مورد نظر شما نمایند.

صدور مجوز بهداشت به چه مدارکی نیاز دارد؟

اگر کالای وارداتی شما از جمله اقلامی است که مشمول قوانین اخذ مجوز بهداشت میشود، برای اخذ این مجوز باید اسناد و مدارک مشخصی را به سازمان بهداشت ارائه دهید. دریافت هر مجوزی به غیر از مجوز بهداشت نظیر مجوز استاندارد و مجوز قرنطینه، شرایط خاص خود را دارد و در برخی مدارک ممکن است شبیه به یکدیگر باشند.

درخواست و دریافت گواهی کتبی از سمت متقاضی صادر کننده برای اخذ مجوز بهداشت جهت صدور گواهی به صورت مدت دار و محموله ای، ارائه تعهد نامه برای عدم استفاده از مواد اولیه وارداتی به وسیله ارز حمایتی در تولید کالا، تصویر پروانه بهداشت معتبر تولید، نام فراورده، مقدار کالا، تاریخ تولید کالا، تاریخ  انقضا، نام تجاریو سری ساخت، شماره و تاریخ فاکتور و در نهایت، تکمیل فرم مورد نظر برای اخذ مجوز بهداشت جهت ترخیص کالا ضروری هستند. اگر به عنوان یک شرکت قرار است نسبت به دریافت این مجوز اقدام کنید، حتما نام و امضای مدیر عامل را نیز ذکر کنید و با به همراهداشتن تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز وزارت بهداشت، درخواست خود را ثبت کنید. لازم به ذکر است، مجوز بهداشت انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کالای خود، در انتخاب آن باید دقت داشته باشید.

مدت زمان ماندگاری کالا در انبار گمرک چقدر است ؟

پس از ورود کالا به گمرک، مدت زمانی را در گمرک توقف می‌کند تا اسناد و مدارک ارائه شده بررسی و سایر مراحل ترخیص کالا انجام شوند. به طور کلی حداکثر ۴ ماه مهلت توقف کالا در گمرک پس از تاریخ اظهارنامه اجمالی می‌باشد. در گمرکات هوایی، این مدت زمان ۲ ماهه می‌باشد و صاحب کالا یا نماینده قانونی وی موظف است تا در این مدت زمان کلیه امور گمرکی لازم را انجام دهد؛ در غیر این صورت کالا متروک محسوب خواهد شد که مشکلاتی را با خود به همراه خواهد داشت. اگر کالایی در انبار گمرک نگهداری شود، شامل هزینه‌های انبارداری می‌شود و درصورت نگهداری در کانتینرها و با اتمام فری تایم، متحمل هزینه دموراژ خواهد شد.

علاوه بر این، در صورت صدور سند ترخیص و عدم خروج کالا از انبار گمرک نیز کالا متروکه به شمار خواهد آمد. درصورتی که کالا به موقع ترخیص نشود و صاحب کالا دلیل موجهی برای تاخیر خود داشته باشد، مدت زمان نگهداری کالا در گمرک تا ۴ ماه قابل تمدید است. از آنجا که قوانین و مقررات گمرکی در برخی مراحل از صادرات و واردات تغییر می‌کند و دشواری‌های خاص خود را دارند، لازم است اطلاعات کافی و به روز داشته باشید. توصیه می‌کنیم با توجه به پیچیدگی‌ها و چالش‌های ترخیص کالا از گمرک ، با کارشناسان گروه تجاری ققنوس در این زمینه در ارتباط باشید.

چگونگی ثبت درخواست مجوزهای ترخیص کالا در سامانه جامع تجارت ایران

از آنجا که اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا از سازمان‌های مربوطه باید صورت بگیرد، ابتدا لازم است درخواست مجوز ترخیص کالاهای خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنید. برای ثبت درخواست مجوزهای مورد نیاز کالای خود باید مراحلی را به صورت گام به گام طی کنید تا بتوانید سایر مراحل ترخیص کالا را پیگیری نمایید. مراحل زیر را برای ثبت درخواست مجوز ترخیص کالا دنبال کنید:

 • ابتدا وارد سامانه جامع تجارت به آدرس ir شوید و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
 • پس از ورود، از منوی کنار صفحه گزینه عملیات گمرکی، واردات و در نهایت مدیریت مجوزهای ترخیص را انتخاب کنید.
 • بر روی گزینه افزودن درخواست مجوز جدید کلیک کنید.
 • در مرحله بعدی لازم است شماره سریال اظهارنامه خود را وارد و بر روی گزینه استعلام اظهارنامه کلیک نمایید.
 • بعد از این که استعلام اظهارنامه از گمرکی با موفقیت صورت گرفت، درخواست مجوز ترخیص برای اظهارنامه مربوطه با وضعیت ثبت اولیه ایجاد می‌شود.
 • اگر شماره سریال اظهارنامه متعلق به شما نباشد، با خطایی تحت عنوان اظهارنامه با شماره سریال وارد شده متعلق به شما نیست، مواجه می‌شوید.
 • بر روی گزینه استعلام ضوابط بعد از ایجاد درخواست با وضعیت ثبت اولیه کلیک کنید.
 • بعد از طی کردن این موارد با توجه به ضوابط مربوط به کالاهای اظهارنامه، وضعیت درخواست مجوز به یکی از سه حالت بدون نیاز به صدور مجوز، رد شده در استعلام ضوابط و نیازمند دریافت مجوز از سازمان‌های مجوزدهنده تغییر خواهد کرد.

اگر کالای شما نیازمند دریافت مجوز از سازمان‌های مجوزدهنده باشد، در ستون عملیات گزینه‌هایی نظیر ارسال درخواست مجوز، جزئیات و ویرایش را مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی گزینه ارسال درخواست مجوز، درخواست شما به سازمان مربوطه انتقال داده خواهد شد.

چه عواملی بر مدت زمان ترخیص کالا از گمرک موثر هستند؟

معمولا پروسه اخذ مجوزهای ترخیص کالا بیش از سایر مراحل، مدت زمان انجام تشریفات گمرکی را به خود اختصاص میدهد و یکی از اصلی ترین عواملی است که سبب تاخیر در روند ترخیص کالا میشود؛ چرا که فرایند اخذ مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه در ایران به پروسه ای سخت و پیچیده تبدیل شده و اغلب تجار و بازرگانان با این مراحل به خوبی آشنا نیستند و به مشکل برمیخورند.

علاوه بر این مورد، فاکتورهای مختلف دیگری نیز هستند که میتوانند بر مدت زمان ترخیص کالایوارداتی شما تاثیر بگذارند و در بسیاری مواقع، سبب افزایش چشمگیر هزینه ها و خسارت ها شوند. برای این که بتوانید تمامی چالش ها را به خوبی مدیریت کنید، چند نمونه از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان ترخیص کالا از گمرکات ایران را به شما معرفی خواهیم کرد. با در نظر گرفتن فاکتورهای زیر، میتوانید به روند ترخیص کالاهای خود سرعت ببخشید:

 • زمان اخذ مجوزهای ترخیص کالا را مدیریت کنید: پیشنهاد میکنیم پیش از این که محموله به کشور برسد، نسبت به دریافت مجوزهای مورد نیاز اقدام نمایید. چنین کاری میتواند تاثیر چشمگیری بر سرعت بخشیدن به روند انجام تشریفات گمرکی داشته باشد و از بروز جریمه های سنگین جلوگیری کند.
 • دریافت مشاوره از کارشناسان گروه تجاری ققنوس: هر چه سریع تر بتوانید با یک شرکت بازرگانی معتبر به توافق برسید، قطعا زودتر میتوانید به نتیجه دلخواه خود در تجارت برسید. گروه تجاری ققنوس با سال ها سابقه درخشان در زمینه خدمات واردات و ترخیص کالا، میتواند مدت زمان ترخیص بار شما را به حداقل برساند.
 • مجوزهای استاندارد را بشناسید: امور گمرکی تا حد زیادی به ضوابط و دستورالعمل ها وابسته است و اخذ مجوزها الزامی میباشد. از آنجا که مجوز بهداشت یکی از مهترین و متداول ترین مجوزهاست، بهتر است تمام کالاهایی که برای ورود نیاز به این مجوز دارند و شرایط اخذ آن را به خوبی بشناسید.
8-نمونه-از-مهمترین-مجوز-های-ترخیص-کالا-از-گمرک

اسناد و مدارک مهم ترخیص کالا از گمرک چیست ؟

امکان اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا زمانی فراهم می‌شود که نسبت به تهیه و جمع اوری اسناد و مدارک مورد نیاز ترخیص کالا از گمرک به موقع و به درستی اقدام کرده باشید. از لحظه شروع فرایند خرید از فروشنده کالا تا حمل و نقل آن به گمرک مقصد، نیاز به تهیه و دریافت اسنادی دارید که به همراه داشتن آنها برای انجام امور گمرکی و تشریفات ترخیص کالا بسیار ضروری می‌باشد. از این مدارک برای اثبات مالکیت صاحب کالا و قانونی بودن فعالیت تجاری او استفاده می‌شود؛ بنابراین مهم است پیش از شروع فعالیت، اسناد و مدارک مورد نیاز  ترخیص کالا را بشناسید. این اسناد و مدارک عبارتند از:

 • سند ترخیصیه
 • قبض انبار
 • پروفرما
 • پروفرما اینویس
 • بیمه نامه
 • مجوز ثبت سفارش بازرگانی
 • پکینگ لیست یا لیست عدل بندی
 • بارنامه شرکت حمل و نقل و کپی آن
 • گواهی مبدا
 • گواهی بازرسی بانکی و سایر گواهی های مورد نیاز
 • وکالت نامه‌های مرتبط و احراز شده
 • گواهی‌های لازم مانند گواهی بهداشت برای محصولات سلامت محور
 • شناسه انبار صاحب کالا
 • نام کاربری و رمز عبور سامانه جامع امور گمرکی (EPL)
 • نامه کرایه حمل (درصورت نیاز)
 • و…

در مورد اخذ مجوز های ترخیص کالا از گمرک سوال دارید؟

یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخشی که یک تاجر در روند تجارت بین المللی با آن سر و کار دارد مربوط به بخش ترخیص کالا از گمرک می باشد. ترخیص کالا از گمرک از جمله پیچیده ترین کارهای یک تاجر در تجارت بین المللی است که باید با دقت و درست انجام شود تا در نهایت بتوان کالاهای وارداتی را از گمرک ترخیص کرد. این فرایند مراحل مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به مراحلی چون اخذ فاکتور و لیست عدل بندی از فروشنده، دریافت مجوز ثبت سفارش بازرگانی، بیمه کردن محموله وارداتی یا صادراتی، ارائه درخواست تخصیص ارز به بانک مورد نظر، بستن قرار داد با شرکت حمل و نقل، دریافت مجوز های لازم، تنظیم دور اظهاری واردات، تعیین مسیر گمرکی و ….. اشاره کرد.

یکی از مراحل ترخیص کالا در گمرک مربوط به تعیین مسیر گمرکی می باشد. در طی این مرحل مشخص می شود که کالای وارد شده به گمرک باید برای نظارت و بررسی توسط کارشناسان گمرک در کدام یک از مسیر های سبز، زرد و قرمز قرار گرفته و بازرسی شود. در هر کدام از این مسیرها میزان سخت گیری و دقت عمل کارشناسان متفاوت می باشد. در مسیر سبز بازرسی کالا تنها از طریق اسناد و مدارک آن ها و به صورت اجمالی صورت می گیرد. در مسیر زرد بازرسی کالا ها از طریق آزمایش انجام می شود تا استاندارد بودن آن ها تایید شود. در مسیر قرمز بازرسی کالاها از دو طریق بازرسی فیزیکی و بازرسی اسنادی صورت می گیرد تا کارشناسان از کیفیت و استاندارد بودن آن ها اطمینان حاصل کنند.

ساده ترین و آسان ترین مسیر گمرکی مسیر سبز می باشد و کالا هایی که در این مسیر قرار می گیرند تنها اسناد و مدارک آن ها مورد بررسی کارشناسان گمرک قرار می گیرد و از بررسی فیزیکی معاف هستند. قرار گرفتن کالا در مسیر سبز گمرکی تابع چند مسئله مختلف می باشد که یکی از آن ها داشتن دقت عمل در هنگام تکمیل مدارک مربوط به ترخیص کالا از جمله تکمیل فرم اظهار نامه است. درستی اطلاعات این فرم باعث می شود کالا ها در مسیر سبز گمرکی قرار بگیرند. مسئله دیگر مربوط به نوع کالا می باشد، در صورتی که نوع کالا به گونه ای باشد که نیازی به دریافت مجوز استاندارد اجباری نداشته باشد کالا در مسیر سبز گمرکی قرار خواهد گرفت. قرار گرفتن کالا در این مسیر باعث کاهش مدت زمان روند ترخیص کالا می شود.

یکی از مهم ترین بخش های تجارت بین المللی مربوط به ترخیص کالا از گمرک می باشد. دلیل اهمیت این مسئله به این خاطر است که در صورت بروز هر گونه اشتباه و خطا در هنگام انجام مراحل مختلف ترخیص کالا از سوی تاجر و صاحب کالا باعث می شود روند ترخیص کالا طولانی شود و همچنین ممکن است صاحب کالا متحمل پرداخت جریمه گردد، از این رو بر درست انجام شدن مراحل ترخیص کالا از گمرک تاکید زیادی شده است. در این راستا شرکت های بازرگانی مختلفی همچون شرکت بازرگانی ققنوس وجود دارند که با داشتن افراد معتبر و مجرب که در زمینه ترخیص کالا فعالیت می کنند به تاجران کمک می کند تا مراحل مختلف ترخیص کالا را به درستی و در کمترین زمان و با کمترین هزینه پشت سر بگذارند.

برای سهولت کار تاجران در هنگام دریافت مجوز برای واردات و ترخیص کالا از گمرک کالاهای وارداتی در چهار گروه کالایی دسته بندی شده اند که هر کدام از این گروه ها برای واردات و ترخیص از گمرک نیاز به مجوزهای خاصی دارند، مجوزهایی که به کالاهای وارداتی تعلق می گیرند انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها با توجه به نوع و ماهیت کالاهای وارد شده به آن ها تعلق می گیرند و صاحب کالا موظف است اقدام به دریافت مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه نماید. کالاهای وارداتی در راستای مجوز به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شود: ۱- کالاهای وارداتی مجاز ۲- کالاهای وارداتی مشروط ۳- کالاهای وارداتی ممنوعه، از بین این سه دسته ورود و ترخیص کالاهای مجاز نیازی به اخذ مجوز ندارد اما ورود و ترخیص کالاهای مشروط نیازمند دریافت مجوز می باشد، کالاهای ممنوعه نیز اجازه ورود به کشور را ندارند.

برای سهولت کار تاجران در هنگام دریافت مجوز برای واردات و ترخیص کالا از گمرک کالاهای وارداتی در چهار گروه کالایی دسته بندی شده اند که هر کدام از این گروه ها برای واردات و ترخیص از گمرک نیاز به مجوزهای خاصی دارند، مجوزهایی که به کالاهای وارداتی تعلق می گیرند انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها با توجه به نوع و ماهیت کالاهای وارد شده به آن ها تعلق می گیرند و صاحب کالا موظف است اقدام به دریافت مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه نماید. کالاهای وارداتی در راستای مجوز به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شود: ۱- کالاهای وارداتی مجاز ۲- کالاهای وارداتی مشروط ۳- کالاهای وارداتی ممنوعه، از بین این سه دسته ورود و ترخیص کالاهای مجاز نیازی به اخذ مجوز ندارد اما ورود و ترخیص کالاهای مشروط نیازمند دریافت مجوز می باشد، کالاهای ممنوعه نیز اجازه ورود به کشور را ندارند.

برای ارسال درخواست مجوز در سامانه جامعه تجارت ابتدا با ورود نام کاربری و رمز وارد سایت شده و گزینه عملیات گمرکی، واردات و سرانجام مدیریت مجوزهای ترخیص را انتخاب کنید. گزینه اضافه کردن درخواست مجوز جدید را انتخاب کنید. شماره سریال اظهار نامه را وارد و گزینه استعلام اظهار نامه را انتخاب کنید. بعد از تایید استعلام اظهار نامه، درخواست مجوز ترخیص برای اظهار نامه استعلام شده با وضعیت ثبت اولیه ایجاد می شود. اگر شما ه اظهار نامه به نام شما نباشد با اعلام خطای سیستم مواجه خواهید شد. اکنون گزینه استعلام ضوابط بعد از ایجاد درخواست با وضعیت ثبت اولیه را انتخاب کنید، اکنون وضعیت درخواست مجوز با توجه به کالاهای موجود در اظهار نامه در یکی از سه وضعیت بدون نیاز به صدور مجوز، رد شده در استعلام مجوز ضوابط و یا نیازمند دریافت مجوز قرار می گیرد.

در روند ترخیص کالا دو نوع معافیت وجود دارد: ۱- معافیت از مالیات ۲- معافیت از پرداخت که طرح معافیت از پرداخت حقوق ورودی ترخیص کالا به نوع کالاهای وارداتی بستگی دارد. از جمله کااهایی که این طرح شامل حال آن ها می شود می توان به مواردی چون کالاهایی که متعلق به روسای دیگر کشورها و هیئت همراه آن ها می شود، کالاهایی که برای استفاده ماموران سیاسی و کنسولی خارجی، نمایندگان سازمان ملل و …. وارد می شود، کالاها و وسایلی که به عنوان لوازم شخصی سفر همراه مسافران وارد کشور می شود، لوازم و کالاهایی که به عنوان لوازم خانگی افراد ساکن در کشورهای خارجی که اکنون به کشور بازگشته اند وارد کشور می شود و … اشاره کرد.

در راستای تجارت بین المللی و ترخیص کالا از گمرک مجوزهای گوناگونی در حدود ۳۷ مورد وجود دارد که ممکن است هر کدام از آن ها بسته به نوع محموله وارداتی مورد استفاده قرار گیرد، از میان این ۳۷ مورد، ۸ مورد از آن ها را میتوان به عنوان مهم ترین مجوزها در زمینه ترخیص کالا به شمار آورد. از جمله این ۸ مجوز مهم باید به مواردی چون مجوز استاندارد اجباری، مجوز وزارت راه یا مجوز حمل کالا،مجوز قرنطینه برای ترخیص کالاهای نباتی و حیوانی، مجوز وزارت بهداشت، مجوز ارشاد، مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجوز سازمان انرژی اتمی و مجوز ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد. دریافت هر کدام از این مجوز ها ممکن است زمان زیادی را به خود اختصاص دهد اما می توانید با واگذاری این کار به ترخیص کاران گروه تجاری ققنوس هر کدام از این مجوزها را در کمترین زمان به دست آورید.

روند ترخیص کالا از گمرک نیازمند دریافت و تهیه یک سری مدارک می باشد که تاجران و صاحبان کالا موظف اند از همان ابتدای شروع فعالیت تجاری خود اقدام به تهیه و دریافت این مدارک نمایند تا در هنگام ترخیص کالا با مشکلی رو به رو نشوند و بتوانند مالکیت خود بر روی محموله وارداتی و همچنین قانونی بودن روند تجارت خود را ثابت کنند. از جمله این مدارک می توان به مواردی چون فاکتور یا پروفرما، بیمه نامه، لیست عدل بندی، گواهی مبداء، بارنامه شرکت حمل و نقل، مجوزهای لازم، گواهی بازرسی بانکی، اظهار نامه، قبض انبار و … اشاره کرد.

جمع بندی

شاید بتوان مهمترین و البته حساس‌ترین مرحله از ترخیص کالا را اخذ مجوزهای لازم ترخیص کالا در نظر گرفت. دریافت و به همراه داشتن انواع مجوزها که فعالیت قانونی شما و مورد تائید بودن کالای شما توسط سازمان‌های مربوطه را به اثبات می‌رسانند، جهت انجام امور گمرکی  و تشریفات ترخیص کالا بسیار ضروری هستند و بدون اخذ آنها امکان خروج کالا از گمرک فراهم نخواهد بود. در این میان برخی کالاها نیازی به اخذ مجوز ندارند و ورود برخی از آنها نیز ممنوع می‌باشد. با توجه به تغییرات مداوم قوانین و مقررات گمرکی و برای جلوگیری از بروز خسارت‌های احتمالی، پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از شروع فعالیت تجاری خود، آیین نامه‌های جدید مرتبط به کالاهای مورد نظر خود را به خوبی بررسی کنید.

اخذ مجوزهای ترخیص کالا علاوه بر حساسیت بسیار بالا، فرایندی است که در اغلب مواقع سبب کند شدن روند ترخیص کالا از گمرک می‌شود و می‌تواند مدت زمان نگهداری کالا در انبار را افزایش دهد که همین امر نیز سبب افزایش هزینه‌ها خواهد شد. با توجه به پیچیدگی‌های موجود در پروسه ترخیص کالا، بهترین شیوه سپردن کلیه امور گمرکی به متخصصان فعال در این زمینه می‌باشد. گروه تجاری ققنوس با همراهی تیمی متخصص از کارشناسان و ترخیصکاران باتجربه، آماده ارائه خدمات ترخیص تخصصی کالا و کانتینر از گمرک فرودگاه امام خمینی، گمرک شهریار، گمرک خرمشهر و سایر گمرکات فعال کشور به بهترین شکل ممکن می‌باشد.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *