شناور دوبه چیست؟ | کاربرد دوبه یا بارج در حمل و نقل دریایی

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

شناور دوبه

آنچه در این مقاله میخوانید

هر موقع سخن از حمل و نقل دریایی به میان می آید، بی شک اولین موضوعی که انسان به ذهنش می رسد کشتی‌های باربری بزرگی می باشند که برای حمل و نقل کالاها و انواع بارها بکار می روند. محموله هایی که  به وسیله این کشتی‌ها انتقال می یابند، وزن و حجم زیادی دارند، ولی در این بین، کالاها و اجناسی هم هستند که به صورت فله و خرده‌بار بوده و به مقاصدی با مسافت کوتاه ارسال می شوند، در نتیجه برای حمل و نقل این گونه کالا‌ها نیز باید راهی پیدا کرد. در حمل و نقل دریایی برای انتقال کالاهای فله و خرده ‌بار که در مسافت‌ های کوتاه مثل فاصله بین بنادر و جزایر حمل و نقل می شوند، بهترین گزینه کشتی دوبه است. در این مطلب قصد داریم به معرفی شناور دوبه و مزایای استفاده از آن و توضیح انواع دوبه بپردازیم؛ در ادامه با ما باشید.

شناور دوبه (بارج) چیست؟

همانطور که می دانیم در حمل و نقل دریایی، محموله ها به شکل‌های گوناگونی حمل می‌شوند. برای همین هنگام حمل و نقل کالاها، وسیله حمل را با توجه به حجم، وزن و مقدار کالا، وسیله انتخاب می نمایند تا برای استفاده مناسب باشد. در این بین شناور‌های سنتی از جمله شناور دوبه کاربرد گسترده‌ای در صنعت حمل و نقل دریایی دارند و سهم عمده ای از صنعت حمل و نقل کشور را به خود اختصاص می دهد. گفتیم یکی از این وسایل در حمل و نقل دریایی انواع دوبه است.

کشتی دوبه در حمل بار دریایی، وسیله ای است کاملا مسطح و غالبا به شکل مکعب مستطیل می باشند. و معمولاً از آن برای انتقال کالاهایی استفاده می‌شود که وزن سنگینی داشته باشند. به این شناورهای بزرگ، دوبه یا بارج می گویند. دوبه‌ها اکثرا در حمل و نقل روی آبراهه‌ها و رودها به کار می روند. شناور دوبه، موتور و پیشرانه ندارد و توسط قایق یا کشتی دیگری به جلو رانده می شود.

انواع دوبه یا بارج در حمل و نقل دریایی

انواع دوبه‌ با توجه به کاربردی که در هر صنعت دارند، ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال بارج‌هایی که مخصوص لایروبی در دریا می‌باشند، به صورتی استقرار داده شده‌اند که به بندر نزدیک باشند. بعد از آن، شناور دوبه را به دور از بندر می کشند و دریچه کف را باز کرده و به تخلیه آن می‌پردازند. امروزه انواع مختلفی از دوبه ساخته شده است، مانند: دوبه‌هایی که مخصوص حمل واگن‌های قطارند، دوبه برای اتومبیل، اشکال مختلف جرثقیل‌های شناور، برای استقرار تجهیزات تولید بتن بر روی بارج و…

انواع کشتی دوبه
انواع کشتی دوبه

شناور دوبه برای حمل چه کالاهایی استفاده می شود؟

در کل برای حمل و نقل و جا به جایی انواع کانتینرها، پالت‌ها، گونی و کارتن از شناور دوبه می‌توان استفاده نمود. اگر محموله شما حجیم و بزرگ نباشد و به گونه ای، خرده‌بار محسوب می‌شوند و ارسال آن برای مقاصدی با مسافت‌های کوتاه باشد،‌ بهتر است که از بارج یا انواع دوبه استفاده نمایید؛ زیرا با کشتی دوبه هم هزینه مناسب‌تری جهت حمل و نقل پرداخت می‌نمایید و هم حمل و نقل و تحویل کالایتان به مقصد با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

همچنین باید بگوییم بار باید بر اساس نیروهای استاتیکی و دینامیکی مهار گردد. برای مثال، هنگام بستن بار طناب کشیده شده اصلاً مناسب نمی باشد. بهترین گزینه برای مهار بار، این است که از زنجیر یا کابل فولادی استفاده شود. از طرفی نباید فراموش کنید که، حتی برای یک لحظه بدون استفاده از جلیقه نجات، در روی بارج یا انواع دوبه رفت و آمد نشود.

مزایای استفاده از دوبه

کشتی دوبه دارای خن و یا انبار می باشد. این مزیت دوبه موجب می شود تا بتوانید کالاها را درون یک محفظه محفاظت کنید تا از گزند باد و باران در امان باشند و آسیبی به محموله ها وارد نگردد. مزیت دیگر آن این است که شناور دوبه، موتور و موتور خانه دارد. از این رو می تواند با نیروی خودش در سطح دریا حرکت کند و به نیروی محرکه ی خارجی نیازی ندارد. انواع دوبه اکثرا برای طی مسافت های کوتاه مانند عبور از کانال ها، دریاچه ها و خلیج ها به کار می روند. همچنین شناور دوبه هم در واقع یک نوع کوچک کشتی محسوب می شود، زیرا دوبه هایی که در سایز بزرگ ساخته می شوند کاملا به کشتی مشابهت دارند.

ظرفیت هر دوبه تقریبا از ۴۰۰ تن شروع می شود و تا چند هزار تن ادامه می رسد. جنس کشتی دوبه نیز از فلز است و در نتیجه مقاومت بالایی در برابر حوادث دریایی دارد و این مزیتی مهم است. در تخلیه ی بار از آن اصولا از جرثقیل استفاده می کنند. به ویژه برای جابه جایی کانتینرهای داخل شناور دوبه، بهترین وسیله ی جابه جایی جرثقیل می باشد. انواع دوبه به اتاق استراحت برای ناخدا مجهز است و این ویژگی، با توجه به سختی سفرهای دریایی مزیت بزرگی به حساب می آید. از سویی هنگام پهلوگیری، هر دوبه عوارض مربوط به خودش را که کمتر است پرداخت می نماید اما اگر دوبه دارای سایز بزرگ باشد؛ به دلیل این که جای زیادی می گیرد باید عوارضی معادل یک کشتی را پرداخت کند.

شناور دوبه چگونه ساخته می شود؟

دو روش سنتی و بلوکی در ساخت دوبه به کار می روند. در روش سنتی ابتدا ورقه‌های پهنی به همدیگر متصل می‌گردند و بعد از اتصال، به آن قسمت نبشی ها جوش داده می‌شوند. در آخر نیز، این ورقه‌های پهن به فریم‌های ساخته شده وصل می‌گردند. این روش، مناسب برای ساختن دوبه‌های کوچک می باشد.

در ساخت کشتی دوبه با روش بلوکی، دوبه از بلوک‌ها و به صورت مجزا و جدا از هم ساخته می شود و در پایان کار به یکدیگر متصل می‌گردند. در تولید شناور دوبه با این روش، باید هنگام ساخت دقت زیادی شود، زیرا ممکن است بلوک ها در زمان اتصال به یکدیگر چفت نشوند. ولی زمان تولید آن به مقدار زیادی کمتر از روش سنتی است.

تفاوت بارج با لندینگ کرافت در چیست؟

لندینگ کرافت با نیروی محرکه خود حرکت می کند و دارای موتور می باشد. ولی بارج توسط کشتی های دیگر به جلو کشیده می شوند. لندینگ کرافت به نسبت بارج‌ها یا شناور دوبه، در جثه های کوچک‌تری طراحی شده و ساخته می شوند و نیز سرعت حرکت آن نسبت به بارج ها بیشتر است. لندینگ کرافت در حمل و نقل بین بنادر و جزیره‌ها و در صادرات و واردات کالا در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرند. اما بارج‌ها اغلب در حمل و نقل کالاهایی بکار می روند که در مسافت های کوتاه، مبدأ و مقصد‌ محلی و منطقه‌ای میان بنادر و جزایر جا به جا می شوند. همچنین لندینگ کرافت در حمل و نقل ماشین آلات سنگین، کانتینرهای یخچالی، انواع کامیون‌ها و خودروها نیز به کار می رود.

از آنجایی که لندینگ کرافت کاربرد و اهمیت بی شماری در تجارت و حمل و نقل دریایی دارد، طراحی و ساخت آن نیز رو به افزایش است و بسیار طرفدار دارد. ساخت این شناور در کشورمان ایران نیز به طور تخصصی انجام می شود و این کار بسیار موفقیت آمیز است. شرکت هایی که لندینگ کرافت می سازند هم بیشتر در حاشیه خلیج فارس و دریای خزر فعالیت می کنند تا جا به جایی و حمل و نقل آن راحت تر شود.

لندینگ کرافت چیست
لندینگ کرافت چیست

مزایا و معایب استفاده از وسیله لندینگ کرافت

بر خلاف انواع دوبه، لندینگ کرافت چون تحمل وزن خوبی دارد، می‌تواند بارهای نسبتاً سنگین را حمل و نقل کند. همچنین وقتی مسیر ارسال محموله کوتاه باشد و رودخانه‌ها و کانال‌هایی در مسیر باشد که کشتی‌ها نمی توانند از آن عبور کنند، مناسب ترین گزینه برای حمل بار، لندینگ کرافت است. از دیگر مزایای آن هزینه حمل و نقل کمتر نسبت به کشتی هاست. می توانیم بگوییم با استفاده از این وسیله حمل و نقلی، مشکلات اداری مربوط به باربری هم پیش رو نخواهد بود.

علاوه بر مزایایی که لندینگ کرافت در حمل و نقل خرده‌بار دارد، نباید معایب این وسیله نقلیه را هم فراموش کرد. یکی از معایب لندینگ کرافت‌های سر باز، این است که انبار و محفظه‌ای برای در امان نگهداشتن محموله از حوادث دریایی مثل طوفان و باران ندارند. البته نوعی لندینگ کرافت‌هایی هم هستند که سرپوشیده بوده و می تواند بار شما را از گزند طوفان و باران حفظ کند. به هر حال برای استفاده از لندینگ کرافت می توانید با توجه به نوع کالا، میزان هزینه‌ای که بابت حمل و نقل توانایی پرداخت دارید و نیز مسافت بین مبدأ و مقصد  تصمیم بگیرید. ولی در کل، ‌به علت دسترسی راحت و آسان، استفاده از آن، گزینه خوبی برای حمل و نقل محلی و منطقه‌ای به شمار می‌آید.

جمع بندی

تا چند سال اخیر، روند معاملات و تجارت دریایی در ایران به صورت سنتی پیش می رفت که باعث می شد افراد در هنگام انتخاب گزینه های موجود برای انجام معاملات دریایی خود محدود شوند و مجبور به پذیرش هر گونه قیمت پیشنهادی را در خرید و یا اجاره کردن هر نوع لنج و قایق و انواع دوبه بودند. سایت تخصصی گروه تجاری ققنوس با درک این کمبود در زنجیره صنعت حمل و نقل دریایی و با کمک گرفتن از امکانات مدرن و بدون محدودیت امروزی یعنی اینترنت، می تواند به شما کمک کند تا فضای سنتی معاملات و حمل و نقل دریایی خود را تغییر دهید.

ما موقعیتی برای خریداران فراهم کرده ایم تا با صاحبان شناور دوبه، به راحتی تعامل داشته باشید و با حذف واسطه ها، قیمت گذاری متعارف و مناسبی برای اجاره شناور دوبه تجربه کنید تا هم شخص فروشنده و هم خریدار، رضایت خوبی از معامله داشته باشند. برای داشتن راهنمایی و مشاوره با کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس در ارتباط باشید.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

3 پاسخ

  1. بسیار عالی و خوب بابت راهنمایی که در صفحه اصلی سایت به اشتراک گذاشته اید و تشکر از خانم پاکدامن بابت راهنمایی که کردن سپاس فراوان از مدیریت ققنوس و خسته نباشید بگم به کارکنان و پرسنل گروه تجاری ققنوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *