مشکلات ترخیص کالا از گمرک / رایج ترین آنها کدام است؟

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

مشکلات ترخیص کالا از گمرک

آنچه در این مقاله میخوانید

تمام کالاهای وارداتی برای اینکه بتوانند از راه درست و قانونی به کشور وارد و به بازار فروش راه یابند، حتما باید مقررات و مراحل گمرکی را بطور صحیح رعایت کنند. در این بین ترخیص کالا مرحله‌ای اجتناب ناپذیر برای صادرات و واردات کالاست و شما باید دید کاملی در مورد نیازهای ترخیص کالا از گمرک مقصد داشته باشید. بنابراین بهتر است با قوانین ترخیص و همچنین مشکلات ترخیص کالا از گمرک آشنا شوید. بدین معنی که هر واردکننده علاوه بر مشکلات احتمالی در تامین کالا، حمل و نقل و … ممکن است با مشکلاتی در پروسه ترخیص هم روبرو شود.

این مشکلات به تجارت شما تاثیر خواهد گذاشت و حتی می‌تواند ضرر مالی به بازرگانان وارد کند. پس اکنون زمان آن است که در این مقاله با گروه تجاری ققنوس همراه باشید و با مشکلات رایج ترخیص کالا از گمرک آشنا گردید تا اقدامات پیشگیرانه برای آنها انجام شود.

رایج ترین مشکلات ترخیص کالا از گمرک

اگر با فرآیند واردات کالاها آشنایی دارید، حتما می‌دانید که یکی از مراحل حیاتی این فرآیند، ترخیص کالاها از گمرک است. کالاها قبل از رسیدن به دست واردکننده، باید در مرحله ورود به کشور، مورد بررسی و پروسه‌های لازم گمرکی قرار بگیرند. این مراحل غالبا با مشکلاتی روبروست که موجب می‌شوند ترخیص کالا زمان‌بر شده و هزینه‌های واردات افزایش یابد. واردکنندگان باید مطابق با قوانین، هزینه‌های ترخیص کالا را پرداخت کنند و اقدامات لازم دیگر را انجام دهند. در این بخش به شرح رایج ترین مشکلات ترخیص کالا از گمرک می‌پردازیم:

مشکلات ترخیص کالا از گمرک
مشکلات ترخیص کالا از گمرک

مشکلات اسناد اساسی

مشکلاتی که ممکن است مرحله ترخیص پیش بیاید، اغلب به دلیل نادرست بودن اسناد اعتباری صاحبان و بانک‌هاست. اگر اسناد و مدارک ارائه شده با مشخصات بازرسی گمرک همخوانی نداشته باشند یا کارت بازرگانی به تازگی فعال شده باشد، کالا به مسیر قرمز هدایت می‌شود. همچنین، اشکال در اسناد می‌تواند باعث وارد شدن کالا به مسیر قرمز شود. در مسیر قرمز، اسناد به صورت فیزیکی بررسی می‌شوند و کالاها نیازمند اخذ مجوزاتی می‌شوند. اما باید توجه داشت که ترخیص کالا در مسیر قرمز زمان‌بر است و برای کالاهایی که فاسدشدنی هستند، مشکلات جدی ایجاد می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، اقداماتی چون برچسب‌گذاری کالا، دریافت گواهی مبدأ، ذکر وزن دقیق در اسناد، اظهار مواد تشکیل‌دهنده کالا در اسناد و قرار دادن علائم شناسایی انجام داد.  این اقدامات می‌توانند در جلوگیری از اساسی ترین مشکلات ترخیص کالا از گمرک مؤثر باشند.

عدم دریافت مجوزهای لازم

ممکن است بازرگان یا فرد واردکننده ‌نتواند تمام فرم‌ها و مدارک مورد نیاز را از سازمان‌های مرتبط اخذ و ارائه دهد. بیش از ۱۸ سازمان از جمله بانک‌ها، سازمان استاندارد، بهداشت، قرنطینه گیاهی و دامی، سازمان انرژی اتمی و سازمان‌های دیگر وجود دارند که برای واردات نیاز به مجوز دارند. البته همه کالاها لازم نیست همه این مجوزات را دریافت کنند. برای هر کالا حداکثر تعداد مجوزهای لازم شش عدد است. در صورت دریافت چهار مجوز و کمبود دو مجوز دیگر، گمرک قادر به ترخیص کالا نمی‌باشد.

مفهوم اسناد نادرست گمرکی، مدارکی است که جزئیات و خصوصیات صحیح کالا در آنها ثبت نشده است. اسناد نادرست مسبب ایجاد مشکلات ترخیص کالا از گمرک هستند که شاید ترخیص به تعویق بیافتد یا حتی لغو شود و این مسئله هزینه‌های زیادی را برای تاجران و بازرگانان به همراه دارد. گاهی اوقات، صاحبان کالا به منظور کاهش هزینه‌های مالیات و گمرک، خصوصیات کالای دیگری را در اسناد ثبت می‌کنند. اما در بازرسی‌های انجام شده، این ایرادات آشکار می‌شوند و منجر به متوقف شدن عملیات گمرکی می‌گردد. در چنین مواردی، پرونده تاجران متخلف به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

اشتباه در حمل و نقل کالا

اشتباه در حمل‌ونقل کالا نیز یکی از مواردی است که می‌تواند باعث مشکلات در ترخیص کالا شود. قوانین حمل‌ونقل بین‌المللی باید رعایت شود و هر کشور ممکن است قوانین و مقررات خاص خود را داشته باشد. انتخاب نادرست روش حمل‌ونقل می‌تواند باعث تأخیر یا مشکلات ترخیص کالا از گمرک شود، به‌عنوان مثال، حمل‌ونقل هوایی برای کالاهای با حجم بزرگ مناسب نیست. شرکت حمل‌ونقل موظف است زمان تحویل کالا به انبار گمرک را حداکثر ظرف پنج روز به صاحب کالا یا بانک مربوطه اطلاع دهد، در غیر اینصورت باید خسارات را متحمل شود. عدم اطلاع‌رسانی شرکت حمل‌ونقل در مدت زمان مشخص شده نیز یکی از دغدغه‌های ترخیص کالاها است.

امور پیش بینی نشده گمرکی

هنگامی که بار شما به مقصد می‌رسد، ممکن است امور غیرمنتظره‌ای باعث تأخیر و یا افزایش هزینه‌ها در ترخیص کالا شود، چیزی که شما پیش بینی نکرده‌اید. این موضوع ممکن است باعث تأخیر در فرآیند ترخیص و افزایش مشکلات ترخیص کالا از گمرک شود؛ زیرا ممکن است شما برای پرداخت هزینه‌های لازم ترخیص، منابع کافی را نداشته باشید و مجبور به تأخیر در پرداخت شوید.

بانک‌ها ممکن است در به‌روزرسانی فیش‌های پرداختی و سایر هزینه‌ها به مشکل برخورد کنند که نیاز به تأیید بانک مرکزی دارد. این موضوع می‌تواند باعث افزایش هزینه و تأخیر در ترخیص کالا گردد. همچنین برای ترخیص کالا، نیازمند کد رهگیری از بانک مرکزی هستید که معمولاً به دلیل کمبود ارز در کشور با تأخیر روبرو می‌شود.

عدم رعایت زمان در گمرک

رعایت نکردن زمان مقرر در گمرک نیز مشکلاتی را به همراه دارد. بر اساس ماده ۱۶ قانون امور گمرکی، زمان مشخصی برای استرداد موارد خواسته شده وجود دارد که ۸ ماه است. گذشتن از این مهلت می‌تواند منجر به مشکلات ترخیص کالا از گمرک و تاخیر در آن شود.

کالاهایی که زمان مقرر گمرکی را گذرانده و هنوز ترخیص نشده‌اند، توسط سازمان مربوطه جمع‌آوری و اموال تملیکی به عنوان کالاهای متروکه و ضبطی به فروش می‌رسند. صاحب کالا می‌تواند پس از اطلاع رسانی به گمرک و سازمان تشریفات گمرکی، ترخیص کالای خود را انجام دهد، مگر اینکه کالا توسط سازمان مذکور به فروش رسیده باشد.

مشکلات احتمالی در روند واردات و ترخیص کالا

در هنگام فرایند ترخیص کالا از گمرک، بازرگانان ممکن است علاوه بر مشکلات رایج بالا که اغلب پیش می‌آ‌ید با مشکلات احتمالی دیگری هم روبه‌رو شوند که ممکن است هزینه‌های اضافی برای آن‌ها به همراه داشته باشد. این مشکلات ترخیص کالا از گمرک را در جدول زیر آورده‌ایم:

مشکلات احتمالیتاثیر مالی بر بازرگان
مسائل بهداشتی و ایمنیدر صورتی که کالای شما به عنوان یک تهدید بالقوه برای سلامتی یا ایمنی شناخته شود، امکان دارد ترخیص آن از گمرک به تعویق ‌افتد و باید به دنبال راه‌حل‌های جایگزین برای تغییر مسیر یا برگشت کالا باشید.
مقررات بسته‌بندی کشور پذیرندهبرخی کشورها روش‌های خاصی برای بسته‌بندی کالاهای وارداتی قبل از ترخیص از گمرک مشخص می‌کنند. بسته‌بندی نادرست می‌تواند منجر به لغو مجوز حمل و نقل برای ترخیص کالا شود.
طبقه‌بندی اشتباه در حمل و نقلاگر توصیف محصول شما در اسناد گمرکی با دیدگاه گمرک مقصد همخوانی نداشته باشد، مشکلاتی در ترخیص کالا ایجاد می‌کند. شرکت‌های ارسال کننده مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و موارد تکنولوژی، ممکن است با این نوع اشتباه در معرض خطر ویژه‌ای در ترخیص کالا باشند.
آسیب دیدگی فیزیکی کالابارگیری و تخلیه نادرست می‌تواند به خسارت دیدن کالا منجر شود، اما در صورت بیمه بودن کالا، خسارت وارده ممکن است از طریق شرکت بیمه جبران شود.
سایر عوامل تاخیر در فرایند ترخیصهر تأخیری در ترخیص کالا می‌تواند هزینه‌های نگه‌داری در انبار گمرک را برای فرد واردکننده افزایش دهد.

گروه تجاری ققنوس انواع مشاوره و راهکار را برای حل مشکلات ترخیص کالا از گمرک ارائه می‌دهد، از جمله ارائه مشاوره تخصصی در زمینه مقررات ترخیص کالا، تهیه اسناد لازم و … . همچنین، این گروه از تجارب خود برای تقویت عملیات حمل و نقل وارداتی و صادراتی استفاده می‌کند و اطلاعات مفیدی در زمینه ترخیص کالا از گمرک بین‌المللی به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

بازرسی از کالاهای وارداتی و صادراتی به چه مشکلاتی میتواند همراه باشد؟

انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا ممکن است با مشکلات زیادی همراه باشد که این مشکلات می‌توانند به عوامل گوناگونی بازگردند. یکی از این تشریفات گمرکی بازرسی کالاهای وارداتی و صادراتی است که شاید مشکلات متعددی برای ترخیص کالا ایجا کند. اگر کالاهای وارداتی حین بازرسی مطابق با استانداردهای کشور نباشند، مجوزات لازم را نداشته باشد، خطراتی برای سلامت جامعه داشته باشند و …، می‌تواند به مشکلات ترخیص کالا از گمرک دامن بزند. در ادامه برخی مشکلات احتمالی که به بازرسی کالا مربوط است را شرح می‌دهیم:

مراحل ترخیص کالا
مراحل ترخیص کالا

مشکلات مربوط به کارشناسان مجازی

عملکرد کارشناسان مجازی گمرک به منظور کاهش تخلفات گمرکی و افزایش کارایی در ارتباط بین اظهارکننده و کارشناسان گمرک می‌باشد. این کارشناسان مسئول بررسی و نظارت بر اطلاعات اظهارنامه‌های گمرکی هستند. با این حال، آن‌ها به‌طور فیزیکی حاضر نیستند و هویت و موقعیت فیزیکی خود را برای صاحبان کالا و اظهارکنندگان اعلام نمی‌کنند. البته کارشناسان گمرک به اطلاعات صاحبان کالا و اظهارکنندگان آگاه هستند. این سامانه قرار بوده است تا جلوی تخلفات گمرکی را بگیرد، اما برخی فعالان حوزه تجارت ادعا می‌کنند که هنوز تخلفات ادامه دارد.

در حالی که سیستم‌های آنلاین در دنیا جهت افزایش سرعت و کاهش تخلفات توسعه می‌یابند، به نظر می‌رسد کارشناسان مجازی در ایران نتوانسته‌اند اهداف مورد نظر را به دست آورند و مشکلات ترخیص کالا از گمرک را بکاهند.

افزایش ایستایی کالا

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایستایی در فرآیند تشریفات گمرکی، بررسی کارشناسان مجازی توسط گمرکات اجرایی کشور است. این بررسی‌ها می‌توانند زمان زیادی را بگیرند و اگر این بررسی‌ها حذف شوند، فرآیند گمرکی با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت. همچنین، برخی از کارشناسان مجازی به دلایل مختلف ممکن است در فرآیند تشریفات گمرکی مانع و اختلال ایجاد کنند که این موضوع باعث ایستایی و تاخیر در انجام فرآیند می‌شود و موجب شکایات صاحبان کالا می‌گردد.

آشنا نبودن کارشناسان مجازی با کالاهای مورد کارشناسی

عدم آشنایی کارشناسان مجازی با کالاهای مورد بررسی، موضوع دیگری است که می‌تواند به اختلافات و تخلفات منجر و بر مشکلات ترخیص کالا از گمرک بیافزاید. این کارشناسان فقط با اسناد مواجه می‌شوند و توانایی بازدید یا تصمیم‌گیری در مورد کالاها را ندارند که ممکن است باعث کندی در ترخیص کالاها شود و در نتیجه سرعت فرآیند ترخیص کاهش یابد.

عدم دسترسی مدیران به کارشناسان

دسترسی مدیران به کارشناسان مجازی نیز مشکل‌ساز است و معاونان یا مدیران گمرک قادر به دسترسی به این کارشناسان نیستند. این امر ممکن است باعث ایجاد مشکلات اداری و تاخیر در ترخیص شود.

بی انگیزگی کارشناسان مجازی

بی‌انگیزگی کارشناسان مجازی نیز یکی از دلایل مشکلات است. زیرساخت نامناسب و عدم پاسخگویی کارشناسان در مواقع لزومی که نیاز به تصمیم‌گیری در مورد تخلفات یا کالای قاچاقی وجود دارد، باعث شده تا انگیزه آنان برای انجام وظایف خود کاهش یابد. در نتیجه، مسائلی در فرآیند گمرکی و به دنبال آن مشکلات ترخیص کالا از گمرک ایجاد می‌شود.

ایجاد انحصار با تخصصی شدن کارشناسان

در نهایت، تخصصی شدن کارشناسان مجازی نیز می‌تواند به انحصار و کاهش انگیزه برای انجام وظایف منجر شود. اگر اشتباهی رخ دهد، ممکن است تمامی اظهارنامه‌ها به شکل یکنواخت مورد بررسی قرار گیرند و این می‌تواند به فاجعه‌ای در فرآیند گمرکی تبدیل شود.

چگونه میتوانیم مشکلات ترخیص کالا از گمرک را کاهش دهیم؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، گرچه روند ترخیص کالا از گمرک ساده به نظر می‌رسد، اما این پروسه برای شما به ویژه اگر تازه به عرصه تجارت پا گذاشته‌اید می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد. در ادامه نکاتی را خواهیم گفت که شاید با رعایت آنها پروسه ترخیص برای شما روان‌تر و قابل کنترل‌تر گردد.

استخدام یک شرکت مجرب در ترخیص کالا از گمرک

همکاری با یک شرکت بازرگانی بین المللی برای ترخیص کالا، مهم‌ترین قدمی است که می‌تواند به کاهش مشکلات ترخیص کالا از گمرک کمک کند. همکاری با گروه تجاری ققنوس در زمینه ترخیص و انجام امور گمرکی تجربه ارزشمندی به شما خواهد داد و راه را برای شما هموار خواهد کرد. ترخیص کاران فعال ما در این زمینه، می‌توانند هزینه های ترخیص کالا از گمرک را به مقدار زیادی کاهش ‌دهند و در نهایت منجر به کسب سود بیشتر برایتان خواهد شد. چرا که تجربه حرفه‌ای ترخیص کاران ققنوس و اطلاع از همه چیز‌هایی که باید در مورد مراحل حمل و ترخیص کالا از گمرک بدانند، شما را از بسیاری از سردرگمی‌ها نجات خواهد داد.

اطمینان از کامل بودن مدارک

با توجه به دقیق و سختگیرانه بودن قوانین ترخیص کالا از گمرک، کوچکترین مشکل ممکن است روند ترخیص را با وقفه روبرو کند. در این بین مدارک ناقص یا مدارکی با کوچکترین اشتباه، می‌تواند برایتان بسیار گران تمام شود. اگر در مراحل بررسی مدارک اشتباهی رخ دهد و اوراق شما ناقص باشد، گمرک از ترخیص کالا جلوگیری خواهد کرد. همین امر باعث تشدید مشکلات ترخیص کالا از گمرک می‌شود و توقف محموله شما در گمرک بیشتر شده و هزینه‌های انبارداری افزایش می‌یابد.

به دنبال آن، پروسه تحویل محموله به شما هم با تاخیر مواجه خواهد شد و در نتیجه با از دست رفتن تاریخ‌های تحویل، دردسر‌های بیشتری برای تجارت شما ایجاد می‌شود. از مزایای استفاده از ترخیص کار رسمی گمرک همین است که آنها دقیقا می‌دانند چه مدارکی در فرایند ترخیص محموله نیاز است و در این مورد هیچ نقصی صورت نمی‌گیرد.

دقت در انتخاب روش حمل و نقل محموله

گاهی اوقات نیز انتخاب روش اشتباه حمل و نقل موجب می‌شود تا محموله شما مدت زمان بیشتری را بای طی مسیر خروج از گمرک سپری کند. برای مثال چنانچه بعضی از محموله‌ها را با حمل و نقل هوایی ارسال نمایید، لازم است کالا فقط از گمرک کشور مقصد شما عبور کند و در نتیجه موجب صرفه‌جویی در زمان ترخیص و کاهش مشکلات ترخیص کالا از گمرک خواهد شد.

بروزرسانی خود در مورد قوانین و مقررات تجارت بین‌المللی

واردات و صادرات کالا، بازاری است سیال که قوانین آن پیوسته در حال تغییر می‌باشد، طوریکه گاهی ممکن است مسیری که در گذشته دنبال کرد‌ید، دفعه بعد کارایی نداشته باشد. برای همین باید در جریان تغییرات قوانین واردات و صادرات کالا باشید تا با شما مشکل جدی روبرو نشوید. این موضوع مخصوصا در رابطه با مراحل ثبت سفارش و ترخیص کالا حائز اهمیت است. پس توصیه می‌کنیم به طور مداوم جهت کسب اطلاع از جدیدترین قوانین امور گمرکی با کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس در تماس باشید. شما می‌توانید از مشاوره رایگان ما در زمینه جدیدترین قوانین گمرکی کشور و کاهش مشکلات ترخیص کالا از گمرک استفاده کنید.

اطمینان از بسته‌بندی صحیح محموله

باز هم تاکید و تکرار می‌کیم که محموله باید به درستی بسته‌بندی شود. زیرا محموله‌ای که با بسته‌بندی ارسال شده باشد، موجب تسریع روند ترخیص کالا از گمرک خواهد شد! گذشته از آن احتمال خرابی کالا در حمل و نقل هم کمتر خواهند شد. همچنین هنگامی که محموله به درگاه دریافت می‌رسد، اگر همه چیز در جای مناسب خود باشد و وارونه نشده باشد، پردازش محموله راحت‌تر انجام خواهد یافت.

اطمینان از پیوست اسناد به محموله در جای مناسب

مدارک محموله وارداتی شما باید هنگام بررسی به راحتی در دسترس باشند. اگر هنگام بازرسی مامورین گمرک، دستیابی به مدارک مربوطه آسان باشد، آنها مجبور نمی‌شوند محموله شما را زیر و رو کنند تا به مدارک دست یابند. این کار ساده، روند ترخیص را سریعتر و از بسیاری مشکلات ترخیص کالا از گمرک جلوگیری می‌کند.

جمع بندی

با توجه به مطالبی که در زمینه تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا و مشکلات احتمالی در این زمینه خواندید، بهترین کار برای ترخیص راحت و بی دردسر استفاده از ترخیص کار مطمئن و زبده در پروسه ترخیص کالاست. به عبارتی برای پیشگیری از مشکلات ترخیص کالا از گمرک و انجام صحیح تشریفات گمرکی، انتخاب ترخیص کار یک رفتار عقلانی است. زیرا علاوه بر انجام مراحل و تهیه مدارک لازم، بخشنامه‌ها و مقررات گمرکی در خصوص ترخیص کالا نیز روزانه و طبق موقعیت‌های سیاسی و اقتصادی کشور در حال تغییر می‌باشد.

گروه تجاری ققنوس با تیمی از ترخیص کاران مجرب در سطح بین المللی در خدمت شماست تا انجام تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا را بر عهده گیرد. با ما می‌توانید مطمئن باشید که کالایتان در اسرع وقت ترخیص می‌شود بدون اینکه به مشکلات ترخیص کالا از گمرک بر بخورید و متحمل هزینه‌های اضافی انبارداری و ترخیص شوید.

چه مشکلاتی ممکن است در ترخیص کالا از گمرک پیش آید؟

مشکلات در ارائه اسناد اساسی که باعث می‌شوند ترخیص در مسیر قرمز قرار گیرد و با تاخیر مواجه شود. وجود نقص در مجوزهای لازم و ثبت ناصحیح اطلاعات در مدارک، اشتباه در حمل و نقل کالا و عدم رعایت زمان در گمرک هم می‌توانند موجب جریمه و تاخیر ترخیص شوند. همچنین بسیاری امور پیش بینی نشده گمرکی، مسائل مربوط به بسته بندی صحیح و رعایت مقررات بهداشتی از دیگر مشکلات ممکن در ترخیص کالاست.

مشکلات ممکن در جریان بازرسی کالا در گمرک چه پیامدهایی دارند؟

بازرسی کالا توسط کارشناسان مجازی می‌تواند پروسه ترخیص کالا را طول بکشاند. اگر کارشناسان نسبت به کالای مورد بررسی یا وظایف خود اطلاع کافی نداشتند موجب ایستایی محموله در گمرک و تاخیر در ترخیص می‌شوند.

چگونه می‌توان از مشکلات ترخیص کالا از گمرک جلوگیری کرد؟

در درجه اول استخدام یک ترخیص کار مجرب در ترخیص کالا از گمرک که با همه امور گمرکی آشناست کمک بسیار بزرگی در حل مشکلات ترخیصی است. سپس تهیه کامل مدارک، دقت در انتخاب روش حمل و نقل کالا، بروز بودن در مورد قوانین و مقررات گمرکی، اطمینان از بسته‌بندی صحیح محموله و دسترسی راحت مامورین به مدارک لازم می‌تواند ترخیص کالا را تسهیل کند.

ترخیص کار گمرک کیست و چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

ترخیص کار کسی است که با گذراندن دوره لازم مجوز فعالیت در زمینه ترخیص را بدست آورده است. ترخیص کار به عنوان نماینده قانونی صاحب کالا می‌تواند تمام مراحل ترخیص را از تهیه مدارک تا خروج کالا از گمرک بدون نیاز به حضور فیزیکی واردکننده انجام دهد.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *