نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

نرخ ارز و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

نرخ ارز

آنچه در این مقاله میخوانید

امروزه برخی مفاهیم اقتصادی بسیار بر سر زبان‌ها افتاده و مردم مدام آن را می‌شنوند. یکی از این اصطلاحات، ارز یا نرخ ارز است. در ایران ارز با پسوندهای متفاوتی بکار می‌رود، مثلا برای دلار عبارات ارز نیمایی، دلار سنا، ارز بازار آزاد و ارز رسمی را حتما شنیده‌اید. به عبارتی واحدهای پولی که در سایر کشورها جز کشور اصلی دادوستد می‌شود، یعنی به پول‌های خارجی ارز گفته می‌شود. عموما ارز نوع پذیرفته‌شده‌ای از پول می‌باشد که سکه و اسکناس‌های کاغذی را شامل و توسط دولت توزیع می‌شود و در داخل اقتصاد به گردش درمی‌آید. از آنجا که ارز به عنوان واسطه مبادله کالا و خدمات است، پایه و زیربنای کسب‌وکارها و تجارت به شمار می‌رود. بنابراین آشنایی با قیمت ارز و نوسانات آن برای کسب‌ و کارها بسیار ضروریست. اگر شما آشنایی چندانی با بازار ارز ندارید، در این مقاله با گروه تجاری ققنوس همراه شوید.

بهترین روش برای تبدیل ارز

برای تبدیل رمز ارزها به یکدیگر، بهتر است از صرافی‌های دیجیتال استفاده کنید. به عبارتی تبدیل ارز دیجیتال همان خرید و فروش است که باید به نرخ ارز هم توجه کنید. تمام صرافی‌ها می‌توانند خرید و فروش و تبدیل ارزها را انجام دهند. شما می‌توانید با کمک کیف پول‌های دیجیتال نیز تبدیل ارز انجام دهید. برخی کیف پول‌ها از صرافی داخلی پشتیبانی می‌کنند و شما به راحتی از داخل کیف پول قادر به انجام این کار هستید. استفاده از صرافی و یا کیف پول برای تبدیل رمز ارزهای خود، تفاوت زیادی ندارد، زیرا هر دو کارمزد مشخصی کم می‌کنند. اما مسئله مهم امنیت است، امنیت از مسائلی است که باید بسیار به آن توجه کنید. حتی به جرات می‌توان گفت که اگر در دنیای ارز به امنیت توجه نکنید، ممکن است سرمایه‌تان را از دست بدهید.

جهت تبدیل ارز، باید موجودی داشته باشید و ابتدا باید در صرافی‌های دیجیتال، حساب صرافی‌تان طبق قیمت ارز شارژ نمایید. حتما تاکنون شنیدید که مثلا صرافی …. هک شده است و یا سرمایه کاربران ایرانی را بلوکه نموده است. این موضوع یعنی از دست رفتن سرمایه. اگر با کیف پول سرمایه خود را به داخل صرافی منتقل کنید و مدت طولانی نگه دارید امکان دارد اتفاقاتی که گفته شد پیش بیاید. ولی اگر حواستان باشد و در انجام تبدیل ارز محتاط باشید، قطعا دچار این مشکلات نمی‌شوید. با دقت در انتخاب بهترین صرافی، دیگر کار تمام است و به راحتی می‌توانید خرید و فروش و یا تبدیل ارز انجام دهید. در ادامه این مقاله بهترین صرافی‌ها را معرفی می‌کنیم.

قیمت ارز
قیمت ارز

چگونه می توانم بهترین نرخ ها را دریافت کنم؟

قیمت ارز تاثیر زیادی بر زندگی افراد جامعه می‌گذارد، برای همین مردم سعی می‌کنند با وسیله‌های گوناگون از نرخ ارزهای معتبری چون دلار و یورو اطلاع یابند. سه روش برای دریافت نرخ ارز وجود دارد.

محاسبه نرخ ارز بر حسب تورم

یکی از روش‌ها استفاده از اختلاف تورم در دو کشور (ایران و آمریکا) است. اگر تورم سالانه آمریکا ۵ درصد، تورم در ایران ۲۵ درصد و نرخ دلار هم ۲۶۰۰۰ تومان باشد. در این حالت اختلاف تورم میان دو کشور ۲۰ درصد می‌شود. اکنون باید قیمت دلار را در پایان سال ۱۴۰۰ با ۲۰ درصد افزایش در نظر بگیریم، یعنی قیمت واقعی دلار تقریبا ۳۱۰۰۰ تومان می‌شود.

استفاده از رشد نقدینگی و رشد تولید

در استفاده از اختلاف رشد نقدینگی و رشد تولید ناخالص داخلی، مثلا چنانچه رشد نقدینگی در پایان سال ۱۴۰۰ در ایران ۲۰ درصد و رشد تولید ناخالص داخلی هم ۵ درصد باشد؛ می‌توان از اختلاف این دو، قیمت ارز را دریافت نمود. مثلا، اختلاف رشد نقدینگی و رشد تولید ناخالص داخلی برابر با ۱۵ درصد می‌باشد. با توجه به قیمت دلار ۲۶۰۰۰ تومانی، پس قیمت واقعی دلار ۱۵ درصد از قیمت آن در پایان سال ۱۴۰۰ بیشتر خواهد بود یعنی برابر با ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان.

دریافت نرخ ارز برحسب شاخص قیمت کالاها

استفاده از شاخص قیمت کالا و خدمات، بهترین روش برای دریافت قیمت ارز واقعی است. ابتدا شاخص قیمت کالاها را در هر یک از کشور‌های مدنظر بر حسب سال پایه تعیین می‌کنند. بعد نسبت این دو شاخص را حساب و سپس نرخ ارز اسمی در بازار را در نسبت به دست آمده ضرب می‌کنند. در این روش سال پایه‌ای که برای شاخص قیمت کالا در نظر می‌گیریم، بسیار مهم است. زیرا سال پایه باید طوری انتخاب گردد که در آن مدت، شوک‌ اقتصادی رخ نداده باشد یا حداقل بسیار کم باشد.

عوامل موثر بر نرخ ارز

ارزش و قیمت ارز به میزان ورود و خروج آن از کشور بستگی دارد. میزان بالای استفاده از ارز در جهان، نرخ آن ارز را بالا می‌برد. برخی از عوامل موثر بر نرخ ارز عبارتند از:

شاخص نسبت قیمت اقلام در واردات و صادرات

اگر مقدار سود حاصل از صادرات کالا از هزینه‌های واردات کالا بیشتر باشد، ارزش پول آن کشور بیشتر می‌گردد. با صادرات، ارز بیشتری وارد کشور شده و قیمت ارز مصرفی برای مبادلات کاهش می‌یابد.

عملکرد اقتصادی و سیاسی

تقاضا برای ارز کشوری که دچار آشفتگی سیاسی است کمتر است. در کشور باثبات سیاسی بیشتر، میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی بیشتر و نرخ ارز آن کشور بیشتر می‌گردد.

نرخ تورم

تورم کم، قیمت کالاها را بالا نمی‌برد و ارزش ارز تغییر نمی‌یابد. ولی در کشورهایی با تورم بالا، ارزش ارز سریعا کم می‌شود. یعنی نرخ تورم و ارزش ارز نسبت عکس دارند.

نرخ بهره

با افزایش نرخ بهره یک کشور، قیمت ارز آنها افزایش می‌یابد. زیرا سود بیشتری عاید بانک‌ها می‌کند و موجب جذب سرمایه خارجی و نرخ بیشتر تبدیل ارز خارجی به داخلی می‌گردد.

مبادلات خارجی کشور

کشور باید از مبادلات بین کشوری درآمد بالایی کسب کند تا نرخ ارز بیشتر شود. کاهش سطح مبادلات خارجی نشان می‌دهد که میزان واردات به صادرات کالا و خروج ارز از کشور بیشتر است.

بدهی دولت

بدهی‌های دولت به ارگان‌های داخلی و کشورها موجب کاهش قیمت ارز می‌شود. دولت با بدهی بالا توان جذب سرمایه خارجی را ندارد و نرخ ارز سقوط می‌کند.

رکود اقتصادی

رکود اقتصادی یعنی کاهش توان خرید‌وفروش مردم آن کشور، عدم رغبت سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در آن کشور. در نتیجه نرخ ارز آن کشور کمتر می‌شود.

سفته بازی

پیش‌بینی در مورد افزایش ارزش پول یک کشور، تقاضا برای آن ارز را افزایش می‌دهد. با افزایش نرخ تقاضای یک ارز در بازار جهانی، قیمت ارز آن کشور افزایش می‌یابد.

اگر محصولی را در کشوری بخرم و در کشوری دیگر بفروشم، چه تاثیری بر نرخ ارز دارد؟

اهمیت نرخ و قیمت ارز به دلیل تاثیر آن بر قیمت کالاهای داخلی و خارجی است. برای یک آمریکایی، قیمت دلاری کالاهای فرانسوی بر حسب روابط متقابل دو عامل تعیین می‌گردد. قیمت کالاهای فرانسوی به فرانک و قیمت فرانک فرانسه بر اساس دلار. اکنون فرض کنید یک آمریکایی می‌خواهد که یک کالای فرانسوی بخرد. اگر قیمت این کالا در فرانسه برابر با دو هزار فرانک و قیمت هر فرانک هم ۰.۱۷ دلار باشد، آنگاه قیمت کالا ۳۴۰ دلار خواهد بود. حال اگر این فرد دو ماه بعد کالای مزبور را بخرد و آن موقع ارزش فرانک فرانسه در مقابل دلار آمریکا ۰.۲۰ باشد، اکنون قیمت کالایی که دو ماه پیش ۳۴۰ دلار بود با افزایش ۴۰۰ دلار می‌خرد.

بنابراین وقتی که ارزش واحد پول یک کشور افزایش یابد، کالاهای تولید آن در خارج از کشور گران‌تر و کالاهای خارجی ارزان‌تر خواهد شد. در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۵ افزایش ارزش دلار امریکا موجب آسیب شدید صنایع این کشور شد، زیرا محصولات این کشور در خارج گران بود و از طرفی قیمت محصولات خارجی در این کشور بسیار ارزان بود. در نتیجه مردم کالاهای خارجی را می‌خریدند.

بطور کلی اگر کالایی را در خارج خرید کنیم و در داخل کشور بفروشیم، موجب خروج ارز از کشور می‌شود و قیمت ارز کشور پایین می‌آید. به عبارتی با افزایش واردات نسبت به صادرات، نرخ ارز کشور مبدا افزایش و کشور مقصد پایین می‌آید.

نرخ ارز امروز
نرخ ارز امروز

نرخ ارز در مورد اقتصاد به ما چه می گوید؟

قیمت ارز یکی از موضوعات مهم و موثر بر زندگی مردم است. نوسانات نرخ ارز با تاثیر بر جذابیت صادرات و واردات، موجب رونق صنایع داخلی یا رکود آنها می‌شود. نرخ ارز، یک متغیر کلیدی در اقتصاد هر کشور است. برای مثال نوسانات نرخ ارز در اقتصاد ایران، روی تغییرات نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت (کمتر از ۶ ماه) و تغییرات نرخ تورم تولیدکننده بیشترین تأثیر را داشته است. تغییرات قیمت ارز بر رشد اقتصادی کشور در کوتاه‌مدت و بلندمدت تاثیر مثبت و در میان‌مدت تاثیر منفی دارد.

از طرف دیگر، تراز تجاری کشور هم با وقفه‌ای کوتاه، از شوک اقتصادی و نوسان نرخ ارز آسیب می‌بیند. بهبود شاخص قیمت کالاهای صادراتی به وارداتی موجب ارزشمندتر شدن پول آن کشور می‌گردد. به بیانی دیگر اگر میزان سودی که از صادرات کالا حاصل می‌شود از هزینه‌های واردات بیشتر باشد، ارزش پول آن کشور (قیمت ارز آن) بیشتر می‌شود. زیرا با صادرات ارز بیشتری به کشور ورود می‌کند و قیمت ارز استفاده شده برای مبادلات را کمتر می‌کند.

انواع مختلف نرخ ارز چیست؟

نرخ ارز حقیقی: نسبت قیمت‌های خارجی به قیمت‌های داخلی را بر حسب یک پول گویند.

نرخ ارز مؤثر اسمی: ارزش پول هر کشور را براساس یک میانگین وزنی از پول دیگر کشورها اندازه‌گیری می‌نماید‌ که در آن، وزن‌ها سهم هر کشور در تجارت بین‌المللی این کشور را انعکاس می‌دهد. برای همین به آن نرخ ارز با وزن تجاری نیز گفته می‌شود.

نرخ ارز مؤثر حقیقی: برای محاسبه قیمت ارز مؤثر حقیقی، یک میانگین وزنی از قیمت سبد کالایی در کشورهای طرف تجاری بر حسب پول داخلی را به قیمت آن در کشور تقسیم می‌کنند.

نرخ ارز ثابت: وضعیتی که در آن نیروهای بازار کاملاً فعال می‌باشند، ولی بانک مرکزی با توجه به ملاحظات و ضرورت‌های موجود، یک نرخ ارز معین را به عنوان نرخ ارز هدف مشخص می‌کند. سپس با مداخله در بازار و به وسیله ساز وکار ذخایر خود، از آن قیمت ارز هدف حمایت می‌نماید.

مثلاً اگر نرخ ارز بخواهد که از نرخ هدف بالاتر رود، بانک مرکزی ذخایر ارزی خود را به بازار عرضه می‌کند و جلوی افزایش نرخ ارز را می‌گیرد. و برعکس اگر نرخ ارز در حال کاهش از نرخ هدف باشد، بانک مرکزی به خرید ارز از بازار می‌پردازد و ذخایر خود را افزایش داده از کاهش قیمت ارز جلوگیری می‌کند.

چگونه می توانم از نرخ ارزهای مختلف مطلع شوم؟

امروزه با توجه به دسترسی همگانی به اینترنت و امکان سرچ در آن، اطلاع از هر چیزی که بخواهید راحت‌تر شده است. برای اطلاع دقیق و لحظه به لحظه نرخ ارز نیز می‌توانید از وب‌سایت‌های مختلفی که نوسانات لحظه‌ای قیمت ارزا را اعلام می‌کنند، استفاده کنید. برای مثال وبسایت بانک مرکزی، نرخ‌های ارز را به روز و دقیق ارائه می‌دهد. همچنین شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، وبسایت صرافی ملی، اقتصاد نیوز و سایر سایت‌های مشابه خدمات اعلام نرخ انواع ارز را انجام می‌دهند.

روش‌های اطلاع از جزئیات ارزهای دیجیتال

در این قسمت با انواع روش‌های اطلاع از نرخ ارزهای مختلف در صرافی آشنا می‌شویم.

بایننس آنانسمنت

صرافی بایننس امروزه رتبه ۱ صرافی‌های رمز ارز جهان را داراست. در آیتم‌های مربوط به سایت این صرافی بخشی به نام Announcement وجود دارد که شما می‌توانید اخباری مانند عرضه توکن‌های گوناگون در لانچ‌پد و لیست شدن ارزهای دیجیتال گوناگون در قسمت‌های معاملاتی را کسب کنید. هر رمز ارز یک گزینه دارد که شما با کلیک روی آن‌ها می‌توانید از اطلاعات مربوط به آن مطلع شوید.

آلت فینز

Alt fins پکیجی کامل از ابزارهای مورد نیاز برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم امکاناتی چون: مدیریت سبد دارایی، ابزار تکنیکالی برای ترید معامله‌گران، ارسال نوتیفیکیشن جهت یادآوری موارد مهم و کلیه اطلاعات بازار ارزهای دیجیتال و قیمت ارز را دارد.

کوین مارکت کال

مطرح‌ترین سایتی که تاریخ لیست شدن رمز ارزها و نرخ ارز را در صرافی‌ها اعلام می‌نماید و مشهور به تقویم رمز ارزهاست. شما در این سایت می‌توانید تاریخ موردنظر خود را انتخاب و رخدادهای آن تاریخ را مشاهده کنید.  برتری این وبسایت امکان انتخاب صرافی است، یعنی شما انتخاب می‌کنید از فلان تاریخ تا فلان تاریخ در صرافی بایننس یا هر صرافی، چه ارزهایی قرار است لیست شود. از این طریق سود قابل توجهی می‌توانید کسب کنید. زیرا قبل از لیست شدن رمز ارز، از روش‌های دیگر رمز ارز موردنظر خود را به دست می‌آورید. و بعد از لیست شدن آن در صرافی بایننس و افزایش قیمت ارز، رمز ارز خود را می‌فروشید.

توییتر بایننس

هر زمان که قرار است رمز ارز جدیدی به لیست رمز ارزهای بایننس اضافه گردد توییتر بایننس اعلام می کند. از آنجا که صرافی بایننس بزرگترین صرافی بازار رمز ارزهاست، برای اطلاع سریع از توییت جدید صفحه توییتر بایننس، اعلان یا همان نوتیفیکیشن مربوطه را فعال نمایید و مدام صفحه مربوط به بایننس را در توییتر چک کنید.

توکن اسنیفر

در این وبسایت رمز ارزهای محبوب، جدید یا کلاهبرداری معرفی می‌گردند. همچنین می‌توانیم تاریخ قرارگیری قرارداد، لیست شدن نرخ ارز و بررسی توکن اسنیفر از رمز ارز را هم مشاهده کنیم.

لیستینگ اسپای

این سایت به صرافی‌های غیرمتمرکز مختص می‌باشد. با انتخاب یکی از صرافی‌ها، می‌توانید لیست رمز ارزهایی را که در آن لیست شده‌اند، به همراه تاریخ مربوط و قیمت ارز را ببینید. در الیستینگ اسپای با انتخاب گزینه مربوط به رمز ارزهای مشکوک به کلاه‌برداری، آنها را از لیست حذف کنید.

کوین رنکینگ

اینجا می‌توانید اطلاعات کلی و عمومی بازار رمز ارزها را دریافت نمایید. در کوین رنکینگ می‌توانید قیمت بسیاری از رمز ارزها، تغییرات در ۲۴ ساعت گذشته و نیز قیمت رمز ارزها بر اساس پول‌های فیات را مشاهده کنید.

نیو لیستینگ بایننس

بخشی در سایت بایننس که در آن، رمز ارزهای جدیدی که به جمع رمز ارزهای بایننس اضافه می‌شوند را می‌توان دید. ولی ایرادش این است که شما با رفرش کردن مستمر نمی‌توانید از لیست شدن نرخ ارز مطلع گردید.

کریپتو کارنسی آلرتینگ

ابزاری است که راجب برخی از موارد مرتبط با بازار ارزهای دیجیتال و قیمت ارز برایتان نوتیفیکیشن ارسال می‌نماید. مواردی چون:

  1. تغییراتی در میزان دامیننس بیت کوین
  2. افزایش یا کاهش کارمزد یا هزینه گس اتریوم
  3. بالاتر یا پایین تر شدن قیمت یک رمز ارز از حد معین
  4. می‌توانید خودتان زمانی را معین کنید؛ تا با تغییر قیمت‌ها، برایتان نوتیفیکیشن نرخ ارز ارسال گردد
  5. تغییر حجم مارکت‌کپ یا بازار
  6. افزایش سختی شبکه بیت کوین
  7. تغییر درصدی قیمت یک رمز ارز
  8. عبور سایز سفارشات در ممپول بیت کوین از حد معینی
  9. زمان لیس شدن رمز ارز جدیدی در یک صرافی

جمع‌بندی

در این مقاله به ارائه مطالبی راجب نرخ ارز، انواع آن و نحوه اطلاع از نرخ‌های ارز پرداختیم. همان‌طور که گفتیم، قیمت ارز تاثیر زیادی بر زندگی مردم و اقتصاد کشورها دارد و اطلاع از تغییرات آن برای تجار و کسب‌و کارها یکی از مسائل مهم است. شما می‌توانید با کمک گروه تجاری ققنوس انواع پرداخت‌های ارزی و تبدیل نرخ ارز را انجام دهید. همچنین از نوسانات نرخ ارز مطلع شوید و بهترین نرخ‌های ارز را در هر زمان دریافت کنید.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *