چرا برای ترخیص کالا به یک ترخیص کار نیاز دارید؟(راهنمای کامل )

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

چرا برای ترخیص کالا به یک ترخیص کار نیاز دارید

آنچه در این مقاله میخوانید

مقدمه

ترخیص کالا از گمرک یکی از مهم‌ترین مراحل برای واردات کالا به کشور می‌باشد. ترخیص کالا به طور معمول فرایندی طولانی است، در صورتی که مراحل انجام آن را به درستی انجام ندهید، مستلزم پرداخت هزینه‌های زیادی می‌شوید، به این منظور انجام این امور توسط ترخیص کار، که فردی ماهر در این زمینه می‌باشد پیشنهاد می‌شود.

ترخیص کالا چیست؟

ترخیص کالا‌ چیست؟
ترخیص کالا‌ چیست؟

ترخیص کالا‌ از گمرک که معادل فارسی عبارت Customs Clearance می باشد، در واقع به این معنی است که کالای وارداتی یا صادراتی مورد نظر شما مراحل مورد نیاز را در گمرک طی کند و به عبارتی از گمرک آزاد شود. این مراحل شامل به سر انجام رساندن برخی پروسه‌ها در گمرک و اخذ مجوز‌های لازم می‌باشد. در صورتی در هر کدام از مراحل مشکلی پیش بیاید یا صلاحیت و درست بودن اطلاعات توسط گمرک تایید نشود در این صورت ضرر‌های زیادی گریبان‌گیر شما می‌شود، چرا که ممکن است کالای شما قاچاق شناخته شود و خروج کالا زمان زیادی به طول انجامد، هم‌چنین علاوه بر اینکه ممکن است ورود غیر مجاز برای کالا ها در نظر گرفته شود، مراحل آزاد سازی کالا از گمرک مدت زمان زیادی به طول می‌انجامد و نه تنها شما مجبور به صرف زمانی فراوانی می‌شوید، بلکه از لحاظ مالی نیز دچار خسارت می‌شوید چرا که باید در این مدت زمان که هنوز موفق به خروج کالا از گمرک نشده‌اید هزینه‌ای برای نگه داری کالا‌های خود در انبار گمرک بپردازید.

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا
مراحل ترخیص کالا‌ها

مراحل خروج و آزاد‌سازی کالا از گمرک به ترتیب زیر است، برای اینکه کالا خود را به صورت قانونی وارد کشور کنید باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید. در صورتی که زمان لازم برای طی کردن این پروسه را نداشته باشید یا اینکه تجربه و مهارت کافی را نداشته باشید عملیات خروج بار از گمرک را به یک ترخیص کار معتبر و کار بلد بسپارید.

 1. دریافت پروفرما از فروشنده
 2. دریافت مجوز ثبت سفارش بازرگانی
 3. دریافت گواهی مبدا
 4. بیمه کردن کالا در کشور مبدا و مقصد
 5. درخواست تخصیص ارز و حواله بانکی از بانک مرکزی
 6. هماهنگی فرایند حمل و نقل کالا به کشور مقصد
 7. دریافت اسناد مربوط به حمل و نقل
 8. تشکیل پرونده و ثبت کالا در سامانه
 9. تنظیم و تکمیل فرم دور اظهاری
 10. دریافت مجوزهای مورد نیاز از سازمان‌ها و نهاد‌های مربوطه
 11. واریز هزینه گمرکی و مالیات ۴ درصدی
 12. دریافت کد رهگیری از بانک به منظور پرداخت هزینه‌های ورودی
 13. بررسی اطلاعات و تایید توسط کارشناسان گمرک و بازرگانی
 14. خروج کالا از انبار گمرک و ترخیص

ترخیص کار معتبر

ترخیص کار معتبر
ترخیص کار معتبر

ترخیص کار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با توجه به وکالتی که از تاجر وارد کننده یا صادر کننده کالا می‌گیرد تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک را انجام می‌دهد. همان‌طور که در ابتدای اشاره شد سپردن ترخیص کالا به یک فرد معتبر و مورد اعتماد از به وجود آمدن مشکلات زمانی و مالی جلوگیری می‌شود به علاوه ضرر‌های بسیاری که ممکن است گریبان گیر تاجر شود پیش نمی‌آید. با توجه به این‌که ترخیص کار برای انجام امور اداری ترخیص از تاجر وکالت می‌گیرد پس باید انجام این امور را به یک فرد مورد اعتماد و با سابقه سپرد چرا که اگر فرد تجربه کافی را نداشته باشد یا با نحوه انجام امور آشناییت نداشته باشد در این صورت روند کار‌ها بسیار به تاخیر می‌افتد هم‌چنین اگر فردی قابل اعتماد نباشد با توجه به این‌که برای مدت کوتاهی بخش اعظمی از سرمایه تاجر تحت وکالت ترخیص کار است ممکن است سرمایه شخص به خطر بیفتد.

ویژگی‌ها و مشخصات ترخیص کار کالا از گمرک:

 • سن بالای ۲۵ سال
 • داشتن تابعیت ایران
 • مدرک اکادمیک در حوزه مربوط به امور گمرکی
 • عدم سوء پیشینه و یا سابقه قاچاق
 • داشتن کارت بازرگانی معتبر

در صورتی که فرد این مشخصات را داشته باشد می‌تواند به عنوان ترخیص کار مشغول به کار شود و کارت حق العمکاری را از گمرک دریافت کند. کارت حق العملی به نوعی شناساگر او و معبتر بودن فعالیت‌های اوست چرا که این کارت به مدت یک‌سال اعتبار دارند و هر ترخیص کاری باید سالانه نسبت به تمدید آن اقدام کند. در صورتی که در طول یک‌سال مرکتب خطایی در زمینه امور گمرک مثل قاچاق یا ورود غیر قانونی نشده باشد می‌تواند به مدت یک سال دیگر نیز کارت خود را تمدید کند. تمدید و گرفتن کارت جدید می‌تواند تا ۵ سال ادامه پیدا کند و بعد از ۵ سال ترخیص کار باید برای دریافت پروانه حق العمکاری اقدام کند که دریافت این پروانه و گواهی مسلتزم شرکت در آزمون‌های حق العملکاری در گمرک و هم‌چنین در آزمون قوانین و آیین نامه امور گمرکی نیز پذیرفته شود.

وظایف ترخیص کار

وظایف ترخیص کار

یک ترخیص کار در واقع وظیفه دارد که تمام امور مورد نیاز برای آزاد‌سازی کالا از گمرک صادراتی یا وارداتی را به طور تمام و کمال از گمرک انجام دهد و در این زمان مسولیت کالا تماما بر عهده ترخیص کار است و باید این کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با پایین ترین هزینه تمام شده از گمرک انجام دهد. به این منظور ترخیص کار باید فردی آشنا به تمامی پروسه ترخیص بار باشد، هم‌چنین در این زمینه تحصیلات اکادمیک نیز داشته باشد  و با قوانین موجود در کتاب قوانین و مقررات گمرک به خوبی آشنا باشد.

از زمان وارد شدن کالا به گمرک برای بررسی تا زمان خروج کالا از گمرک انجام تمامی امور بر عهده ترخیص کار است. به این منظور ترخیص کار باید به طور کلی امور زیر را مدیریت کند.

 • مشورت با کارفرما دریافت اطلاعات کامل در مورد کالا و زمان مورد نیاز برای ترخیص
 • دریافت مدارک مورد نیاز از کار‌فرما برای انجام مراحل خروج کالا
 • آماده سازی مدارک و فرم‌های مورد‌ نیاز
 • به روز بودن در مورد قوانین و آیین نامه‌ها به منظور انجام امور گمرکی با سرعت و بدون به وجود آمدن مشکلی در ترخیص
 • حضور به موقع و مورد نیاز در گمرک به منظور انجام مراحل آزادسازی کالا

مهمترین مدارک و اطلاعاتی که باید در اختیار ترخیص کار قرار گیرند:

برای انجام تمامی امور مورد نیاز توسط ترخیص کار باید مدارک مورد نیاز کار فرما در ابتدای همکاری در اختیار او قرار گیرد.

 • اظهارنامه واردات یا صادرات
 • وکالت نامه به منظور شروع فرایند ترخیص توسط ترخیص کار
 • گواهی از کشور مبدا
 • پیش فاکتور
 • اسناد و مدارک مورد نیاز جهت حمل و نقل در داخل و خارج از کشور
 • لیست دقیقی از کالا‌ها
 • فاکتور خرید یا فروش کالا
 • رسید و فاکتور‌های پرداختی‌ها به گمرک
 • مجوز ثبت سفارش
 • لیست ارزش بندی کالا از سامانه TSC
 • بیمه نامه
 • مجوز‌های قانونی از سازمان‌های مورد نیاز
 • درخواست و حواله ارزی از بانک مرکزی
 • قبض انبار در صورتی که کالا بعد از ترخیص در انبار بماند و مستقیما وارد بازار فروش نشود.

چرا باید آزاد سازی کالا را به ترخیص کار بسپاریم؟

آزادسازی کالا کار ترخیص کار
چرا باید آزاد سازی کالا را به ترخیص کار بسپاریم؟

اگر بنا بر دلایلی موفق به خروج کالا طبق پروسه همیشگی نشدید در این صورت کالا تا زمانی که مراحل ترخیص را با موفقیت به اتمام برسد، در انبار گمرک باقی می‌ماند. ترخیص نشدن به موقع کالا خسارات زیادی به تجارت و کسب و کار شما وارد می‌کند. علاوه بر این‌که مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد برای نگه داری کالا در انبار می‌شوید ( تا زمانی که کالا به طور کامل مراحل خروج از گمرک را سپری کند)، هم‌چنین امکان این وجود دارد که در زمان ترخیص دیگر کالا بعد از گذشت مدت زمانی ارزش اولیه خود را نداشته باشد. مثلا به دلیل این‌که توقف کالا در گمرک و انبار زیاد است، ممکن است آسیب‌های فیزیکی به کالا وارد شود یا ارزش فروش در بازار نسبت به زمانی که گذشته، بسیار پایین آمده باشد. به همین منظور سپردن مسولیت ترخیص بار به یک ترخیص کار توصیه می‌شود تا با این کار از پرداخت هزینه‌های زیادی در ادامه و هم‌چنین از صرف زمان جلوگیری شود.

جمع بندی

ترخیص کالا‌ها از گمرک پروسه پیچیده و زمان‌بر است که تجار برای کاهش زمان و هزینه‌ها در گمرک این مسولیت را به شخصی به اسم ترخیص کار کالا از گمرک می‌سپارند. این فرد با داشتن کارت شناسایی معتبر حق العملکاری شناخته می‌شود که برای انجام کار‌های خروج بار از گمرک از تاجر وکالت می‌گیرد و در این مدت زمان مسولیت کالا تماما بر دوش ترخیص کار است که بدون به وجود آمدن مشکلی به سرعت کار های آزاد سازی کالای وارداتی یا صادراتی کالا را انجام دهد به همین منظور ترخیص کار باید حتما تحصیلات در زمینه امور گمرکی داشته باشد و آشنایی کاملی به پروسه‌های مورد نیاز برای آزاد سازی کالا داشته باشد هم‌چنین با قوانین و آیین نامه‌های گمرکی آشنا باشد.

چگونه با کمک یک ترخیصکار کالای خود را ترخیص کنید؟

زمان مورد نیاز: ۲۰ دقیقه.

شما به عنوان یک واردکننده برای ترخیص کالای خود به یک ترخیصکار نیاز دارید، ما ۳ مرحله که چگونه میتوانید با کمک یک ترخیص کار کالای خود را از گمرک ترخیص کنید بیان میکنیم

 1. ارائه مدارک به ترخیص کار

  در اولین مرحله شما باید مدارکی مانند اظهارنامه واردات یا صادرات، وکالت نامه به منظور شروع فرایند ترخیص توسط ترخیص کار؛پیش فاکتور، لیست دقیقی از کالا‌ها، مجوز ثبت سفارش را به ترخیصکار خود ارائه دهید

 2. شروع فرایند ترخیص

  پس از ارائه موارد فوق تیم ترخیص شما اقدام به ثبت سفارش و دریافت مجوزهای ترخیص کالا میکنند و پس از پایان ترخیص به شما اطلاع خواهند داد

سوالات متداول

❓ واردات چه کالاهایی از چین سودآور میباشد؟

✅ برخی کالاها مانند کامپیوتر و لپ تاپ،شارژر ها و هندزفری های بی سیم ،پاوربانک ها بهترین کالاها برای واردات میباشد که سودآوری بالایی دارند

❓ مراحل ترخیص کالا به چه صورت است؟

✅ ۱- دریافت پروفرما از فروشنده ۲- دریافت مجوز ثبت سفارش بازرگانی ۳-بیمه کردن کالا در کشور مبدا و مقصد ۴- درخواست تخصیص ارز و حواله بانکی از بانک مرکزی ۵- هماهنگی فرایند حمل و نقل کالا به کشور مقصد ۶- دریافت اسناد مربوط به حمل و نقل ۷- تشکیل پرونده و ثبت کالا در سامانه ۸- تنظیم و تکمیل فرم دور اظهاری ۹- دریافت مجوزهای مورد نیاز از سازمان‌ها و نهاد‌های مربوطه ۱۰- واریز هزینه گمرکی و مالیات ۴ درصدی ۱۱- دریافت کد رهگیری از بانک به منظور پرداخت هزینه‌های ورودی ۱۲- بررسی اطلاعات و تایید توسط کارشناسان گمرک و بازرگانی ۱۳- خروج کالا از انبار گمرک و ترخیص

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *