کارگزار گمرکی کیست؟ و چه تفاوتی با فرستنده بار دارد؟

VID-TEACHING main

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

کارگزار گمرکی

آنچه در این محتوا میخوانید😃

بسیاری از واردکنندگان و صادرکنندگان بر این باورند که عنوان های کارگزار گمرک و فرستنده بار با هم مشابه هستند و هیچ تفاوتی میان شان وجود ندارد اما این فرضیه کاملا نادرست است. فرستندگان و کارگزاران گمرک به طور مجزا انواع خاصی از خدمات را ارائه میدهند و هر کدام از آنها نقش بسزایی در تجارت و حمل و نقل بین ­المللی ایفا میکنند. بسیاری از تراکنش های بین ­المللی با کمک فرستنده ها و کارگزاران گمرک انجام میشود اما بعضی از شرکت ها میتوانند خدمات هر دوی آنها را به صورت یکجا ارائه دهند. ما در گروه تجاری ققنوس، هر آنچه شما باید درباره­ فرستنده ها و کارگزاران گمرک بدانید را در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم تا شما با مطالعه نمونه هایی از نحوه عملکرد آنها، با فرآیند حمل و نقل بین­المللی بیشتر آشنا شوید.

کارگزار گمرکی و فرستنده­ بار کیست؟

در یک معامله بین المللی معمولی، شرکت صادر کننده برای حمل و نقل کالاهای خود از یک فرستنده کمک میگیرد تا امنیت کالاها را هنگام حمل و نقل حفظ کند. با این حال، این امکان وجود دارد که فرستنده توسط خریدار استخدام شود.  در هر صورت، این فرستنده بار با بستن قرارداد با حاملان، حمل و نقل کالا را به صورت  کامیونی، ریلی، حمل و نقل دریایی و یا هوایی ترتیب میدهد. هنگامی که در طی فرآیند حمل و نقل از یک فرستنده کمک بگیرید، در زمان و هزینه های حمل و نقل به طور چشمگیری صرفه جویی میکنید. علاوه بر این، فرستنده ها میتوانند از تخصص خود در این زمینه برای تهیه مدارک مناسب، رعایت قوانین و الزامات صادرات و واردات، بسته بندی و بیمه مناسب کالا استفاده کنند.

شریک مدیریتی شرکت بین­ المللی Bestway در کازانس سیتی، آقای Jay Devers، فرستنده بار را با عنوان “نماینده مسافرتی بار” معرفی میکند. این عنوان در واقع یک نهاد شخص ثالث است که حمل و نقل را سازماندهی میکند و در ازای دریافت مبلغ مشخصی، به هر دو طرف اطمینان میدهد که حمل و نقل طبق برنامه ریزی انجام شود. بر اساس گزارش اتحادیه گمرک ملی و انجمن ملی فرستندگان در آمریکا (NCBFAA) فرستنده های دریایی نیازمند به اخذ مجوز از کمیسیون دریانوردی فدرال هستند و فرستنده های هوایی باید طبق قوانین اتحادیه حمل و نقل هوایی بین­ المللی (IATA) حمل و نقل را انجام دهند و توسط اداره امنیت حمل و نقل، تحت نظارت قرار بگیرند.

فرستنده بار
فرستنده بار

کارگزار گمرکی:

وزارت امنیت داخلی، یک کارگزار گمرک را با عنوان “یک واسطه خصوصی دارای مجوز و قدرتمند که توسط گمرک به صادرکننده و واردکننده کمک میکند تا الزامات دولت را برای صادرات و واردات برآورده کند” تعریف میکند. به عبارت دیگر، کارگزاران گمرک به واردکنندگان کمک میکنند تا کالاهای خود را از طریق گمرک وارد کشور کنند. یک کارگزار گمرک در واقع واسطه ای میان واردکننده و اداره گمرک دولت است.

کارگزاران پس از اینکه اطلاعات لازم و روش های پرداخت مناسب را به مشتری ارائه دادند، در ازای ارائه این خدمات از آنها مبلغی دریافت میکنند. کارگزاران گمرک باید در زمینه هایی مثل فرآیند واردات، الزامات پذیرش کالا، طبقه بندی کالاها، قیمت گذاری، نرخ مالیات ها و هزینه های قابل اعمال برای کالا و… تخصص داشته باشند بنابراین یک فرد باید امتحانات مربوطه را پشت سر بگذارد تا مجوز فعالیت به عنوان یک کارگزار گمرک را دریافت کند.

تفاوت بین فرستنده و کارگزاران در چیست؟

فرستنده بار در واقعا یک عنوان گسترده است؛ اما وظیفه کارگزار گمرک نسبت به یک فرستنده خاص تر و تخصصی تر است. تفاوت دیگری که وجود دارد این است که یک فرد برای تبدیل شدن به یک کارگزار گمرک، ملزم به گذراندن دوره آموزشی و دریافت مجوز برای فعالیت در این زمینه است. از آنجایی که فرستنده عنوان گسترده تری نسبت به کارگزار گمرکی دارد، بنابراین یک فرستنده بار میتواند یک کارگزار گمرک نیز باشد (یا از طریق واسطه گری به واردکنندگان خدمات رسانی کند)؛ اما هر کارگزار گمرکی نمیتواند فرستنده کالا باشد.

کارگزاران گمرک بر بعد واردات یک معامله تمرکز دارند؛ یعنی از دید صادرکننده، کارگزار گمرک یک واسطه خارجی در معامله است و به همین دلیل صادرکنندگان نیازی به کارگزار گمرک ندارند. زیرا کار آنها مربوط وارد کننده در خارج از کشور است. نکته قابل توجه اینجاست که فرستنده و کارگزار گمرکی میتوانند یا یکدیگر همکاری کنند تا مشکلات مربوط به حمل و نقل بین ­المللی را برای واردکننده تسهیل کنند.

مقایسه فرستنده و کارگزار گمرک | مثال ها و نمونه ها:

مثال های واقعی که در ادامه آورده شده اند، تفاوت های بین یک فرستنده کالا و کارگزار گمرک را به خوبی نشان میدهند پس آنها را با دقت مطالعه کنید:

  • مثال ۱: یک صادر کننده در مینسوتا قصد دارد تجهیزاتی را به تورنتو بفرستد. فرستنده از صادرکننده میپرسد که آیا مشتری در کانادا کارگزار گمرکی دارد یا خیر. اگر مشتری کارگزار گمرکی داشته باشد، فرستنده تنها حمل و نقل را انجام خواهد داد. در این مثال، فرستنده و کارگزار گمرک دو نهاد کاملا مجزا هستند و صادرکننده باید مشارکت خود را با فرستنده و همچنین معامله با واردکننده را مدیریت کند. صادرکننده و وارد کننده باید طبق قوانین Incoterms 2020 به صورت توافقی، کارگزار گمرک را استخدام کنند.

ما به شما توصیه میکنیم که در هنگام صادرات یا واردات، از تمامی شرایط بین­ المللی در این زمینه آگاهی کسب کنید.

  • مثال ۲: در این مثال، صادرکننده به فرستنده بار میگوید که مشتری در کانادا کارگزار گمرکی ندارد. بنابراین این فرستنده با مشتری ارتباط برقرار میکند و در صورتی که مشتری در کانادا برای ترخیص کالا از گمرک کانادا نیاز به کمک داشت، فرستنده بار این کار را برای او انجام میدهد. به عبارت دیگر، پاسخ مثبت مشتری در کانادا به فرستنده به این معنی است که این فرستنده علاوه بر ترتیب دادن حمل و نقل کالا به کانادا، ترخیص کالا از گمرک را نیز مدیریت خواهد کرد. این فرآیند شامل پرداخت عوارض، مالیات و هر چیز دیگری است که در هنگام ترخیص کالا از گمرک کانادا ضروری خواهد بود.

هنگامی که فرستنده بار وظایف کارگزار گمرک را نیز برای مشتری کانادایی انجام میدهد، مشتری مجبور به استخدام کارگزار گمرک نخواهد بود. بنابراین در مثال دوم، تجهیزات بدون نیاز به انجام کار اضافی، در کانادا به وارد کننده تحویل داده میشوند.

یک مشارکت سازنده ارزشمند است:

اینکه شما کدام مسیر را در انجام معامله ی صادراتی خود انتخاب میکنید بستگی به خودتان دارد اما داشتن یک شریک خوب در حمل و نقل بسیار ارزشمند است. تدارکات در طی فرآیند حمل و نقل میتواند بسیار دشوار، جزئیات محور و دقیق باشد پس بهترین گزینه این است که اینگونه تدارکات توسط یک فرد مجرب انجام شوند. علاوه بر این، یک شریک خوب به شما متذکر میشود که در نهایت شما مسئول صادرات خود هستید بنابراین شما را در فرآیند صادرات کالا و تکمیل اسناد صادرات دخالت میدهد تا در جریان همه چیز قرار بگیرید.

کلام پایانی

برای تجربه یک تجارت پرسود، تعامل با فرستنده بار و کارگزار گمرکی در جهت پیشبرد اهداف، بسیار مهم است؛ از این رو، پیشنهاد میکنیم به دنبال کارگزارانی باشید که میتوانند بهترین خدمات را با مناسب ترین قیمت ها برای شما فراهم کنند. ما در گروه تجاری ققنوس با ارائه خدمات متنوع حمل و نقل بین المللی و ترخیص کالا به عنوان کارگزاران رسمی  این حوزه، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *