منظور از اصطلاح VGM در حمل و نقل چیست؟

VID-TEACHING main

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

VGM در حمل و نقل

آنچه در این محتوا میخوانید😃

در این مقاله قصد داریم به مسئله تاییدیه وزن کانتینر یا VGM در حمل ‌و نقل بپردازیم، دلیل مهم بودن آن را بررسی کنیم و دریابیم که چگونه می‌توان آن را به طور دقیق و مناسب گزارش داد.  VGM در حمل بار دریایی یکی از مهمترین اصطلاحات حمل و نقل است چرا که محموله شما بدون VGM در هیچ کشتی بارگیری نمی شود. تاییدیه وزن کانتینر یا VGM یکی از صدها اصطلاحات حمل و نقل است که در حمل و نقل کانتینری و مدیریت تدارکات با آن سر و کار خواهید داشت. همچنین باید بدانید که VGM در حمل و نقل یکی از جدیدترین اصطلاحات است که در سال ۲۰۱۶ معرفی شده و در ادامه به طور مفصل به آن می­پردازیم.

منظور از VGM در حمل و نقل چیست؟

تاییدیه وزن کانتینر یا VGM در حمل و نقل که در اسناد حمل و نقل به این شکل نشان داده می­شود، نشان دهنده وزن کلی محموله شما، وزن کانتینری که محموله در آن قرار دارد، وزن بسته بندی ها، وزن کاه و پوشالی که برای محافظت از محصولات استفاده می­شود و وزن پالت های مربوط به حمل و نقل ایمن کالا است. در ادامه به شما می­گوییم که چرا VGM بخش مهمی از حمل بار دریایی است و چرا باید از آن آگاه بود.

چرا باید تاییدیه وزن کانتینر را گزارش دهید؟

سازمان بین المللی دریانوردی در سال ۲۰۱۶، گزارش VGM را به عنوان بخشی از معاهده بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا (یا SOLAS) معرفی کرد. گزارش VGM در حمل و نقل به این دلیل اهمیت یافت که اعلام نادرست وزن محموله در گذشته منجر به تصادف در کشتی شده است. اعلام نادرست وزن محموله می تواند حمل و نقل ایمن کانتینرها در حمل بار دریایی را دچار مشکل کرده و جان دریانوردان را به خطر بیندازد. ممکن است با خود فکر کنید واقعاً وزن تعدادی پالت می‌تواند کشتی‌ که هزاران تن وزن دارد را متزلزل کند؟ اما در نظر داشته باشید که یک کشتی چیزی بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ TEU کانتینر را حمل می کند که این تعداد شامل حجم زیادی از پالت و تجهیزات است.

وزن این تجهیزات تا قبل از سال ۲۰۱۶ به طور دقیق محاسبه نمی­شده و در نظر گرفته نمی شدند. شما با گزارش VGM، به شرکت‌های حمل و نقل بین المللی کمک می­کنید تا درصد محموله هایی که وزن نامشخصی دارند کاهش یافته و شرکت ها محاسبات پایدارتری داشته باشند؛ به عبارت دیگر با این کار به کاهش خطرات احتمالی برای ناوبری ایمن کمک می­کنید. همچنین تضمین می کند که محموله شما در طول حمل و نقل به درستی نگهداری می شود.

اصطلاحات حمل و نقل بین المللی
اصطلاحات حمل و نقل بین المللی

چه کسی مسئول گزارش VGM در حمل و نقل است؟

فرستنده، که نامش در بارنامه محموله آورده شده، مسئول اندازه گیری و گزارش VGM کانتینر به حامل و پایانه های بندری تا قبل (نهایت تا قبل از به پایان رسیدن اعلام VGM) از بارگیری محموله در کشتی است.

تاییدیه وزن کانتینر را چگونه باید محاسبه کرد؟

VGM در حمل و نقل یکی از مهمترین اصطلاحات حمل و نقل بین المللی است که در بارنامه دریایی هم احتمالا با آن مواجه خواهید شد. دو روش برای محاسبه وزن تایید شده­ کانتینر شما وجود دارد. هنگام حمل و نقل با شرکت حمل و نقل مربوطه (که پیشنهاد ما گروه تجاری ققنوس است)، فرستنده یا باید VGM را محاسبه کند یا از راننده بخواهد که از کنار یک مرکز وزن کشی کالا عبور کند.

روش اول محاسبه VGM در حمل و نقل

اولین روش برای اندازه گیری VGM شامل وزن کردن کانتینر حاوی محموله شما به شکل بسته بندی و مهر و موم شده با استفاده از یک پل توزین کالیبره و تایید شده است. این ایستگاه های وزن کشی را می توان در پایانه های بندری یا خارج از بنادر قرار داد. نکته ای که در این روش وجود دارد این است که اگر کانتینر به همراه وسیله نقلیه جاده ای وزن شود. معمولاً یک بار محموله را روی پل وزن کرده و دوباره هنگام حرکت وزن می­شود؛ وزن کامیون و حجم سوخت آن باید از وزن کل حذف شود.

روش دوم محاسبه VGM

روش دوم برای اندازه گیری VGM در حمل و نقل شامل اضافه کردن وزن تمام اقلام محموله و محتویات کانتینر (یعنی بسته بندی، پالت ها، تجهیزات ایمن سازی شما) به وزن خالص انواع کانتینرهای دریایی (یا وزن کل بدون محتویات) است. این مورد روی صفحه تاییدیه ایمنی کانتینر (یا صفحه CSC) نشان داده شده است و در اکثر موارد کنار درب ظروف چاپ می شود.

روشی که برای تعیین VGM محموله خود انتخاب می کنید به شرایط شما بستگی دارد، اما مهمترین چیز این است که به طور دقیق گزارش شود. به عنوان مثال، تجهیزات وزن کشی (خواه پل توزین یا ترازو/بالابر باشد) باید مقررات و استانداردهای محلی کشور را رعایت کرده باشد. بسیاری از کشورها برای محاسبه تغییرات جزئی وزنی که در اثر فرسودگی کانتینر در حین حمل و نقل اتفاق می­افتد و یا تغییرات احتمالی وزن محموله که ممکن است به دلیل تبخیر یا رطوبت باشد، یک بافر ۲ تا ۵ درصدی در VGM ارائه می کنند.

چه زمانی و چگونه باید VGM در حمل و نقل را در تدارکات گزارش کنید؟

همانطور که اشاره کردیم، فرستنده مسئول گزارش VGM در حمل و نقل است. فرستنده معمولاً محموله را قبل از وزن کشی یا محاسبه وزن محموله با استفاده از یکی از دو روش ذکر شده در بالا آماده و بسته بندی می کند. سپس SOLAS دستورالعمل‌هایی را برای فرستنده ارائه می‌کند تا VGM را در یک سند حمل ‌و نقل یا به عنوان بخشی از دستور العمل‌های حمل و نقلی و یا یک ارتباط جداگانه ارائه کند. این کار باید در زمان مناسب یعنی قبل از بارگیری کشتی (نهایت تا قبل از به پایان رسیدن اعلام VGM) انجام شود.

VGM در حمل بار دریایی
VGM در حمل بار دریایی

اگر تاییدیه وزن کانتینر را در مهلت مقرر گزارش ندهید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر آخرین مهلت ثبت گزارش VGM در حمل بار دریایی را از دست بدهید، محموله شما بارگیری نمی شود و بارگیری نشدن کانتینر محموله در کشتی مورد نظر می تواند منجر به هزینه های اضافی (مانند هزینه های حمل و نقل، انبار سازی، تعمیرات و غیره) شود. روش های موثری برای کاهش هزینه های حمل و نقل بین المللی وجود دارند که این مورد میتواند یکی از آنها باشد. البته توجه به مهمترین اصطلاحات حمل و نقل به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر مدیریت هزینه ها، دچار سردرگمی نشوید.

کلام نهایی

گزارش VGM در حمل و نقل بخشی کلیدی در فرآیند حمل و نقل است و محموله شما بدون آن بارگیری نمی شود. آگاه باشید که گزارش نادرست می تواند منجر به تصادفات مرگبار شود. فرستنده­ای که نامش در بارنامه شما ثبت شده مسئول گزارش VGM محموله­ شما است. با گزارش دقیق و به موقع VGM مطمئن می شوید که محموله شما بیشترین شانس را برای بارگیری دارد، زیرا کانتینرهای گم شده و بدون تاییدیه وزن کانتینر رها خواهند شد. اصطلاحات حمل و نقل بین المللی را بشناسید و برای شروع حمل بار دریایی، حمل زمینی یا هوایی محموله خود از یک شرکت حمل و نقل معتبر کمک بگیرید. گروه تجاری ققنوس آماده ارائه انواع خدمات حمل بار هوایی، حمل و نقل زمینی، پست اکسپرس و.. از سراسر دنیا میباشد.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *