حمل و ارسال گروپاژ در ترخیص کالا چگونه انجام می‌شود؟

براورد قیمت هزینه خرید کالای خود از سایت آمازون، eBay، علی اکسپرس و سایر سایت ها فقط و فقط از طریق ارسال تیکت در ناحیه کاربری پیگیری گردد.

حمل و نقل گروپاژ

آنچه در این مقاله میخوانید

شاید شما در مقام یک تاجر یا یک فرد عادی که وسیله ای خاص را از جایی ارسال کردید، اصطلاح گروپاژ را شنیده باشید. ولی ممکن است کاملا با آن آشنایی نداشته و کاربرد آن را ندانید. گروپاژ یک واژه تجاری می باشد و بین تجار و بازرگانان بسیار رایج است. در حمل و نقل بین المللی وقتی بازرگانی اجناسی به میزان کم داشته و قصد ارسال آن را از کشوری به کشور دیگر دارد، باید از حمل و نقل گروپاژ استفاده نماید. ما از گروه تجاری ققنوس در این مقاله می خواهیم شما را با ارسال گروپاژ و چگونگی انجام و شرایط آن بیشتر آشنا کنیم. چرا که حمل و نقل بار از مهم‌ترین قسمت های تجارت و بازرگانی است و اطلاع از جزئیات و فرایندهای آن لازم است.

منظور از ارسال گروپاژ در ترخیص کالا چیست؟

اصطلاح گروپاژ در حقیقت یک نوع حمل و نقل برای کالاهای تجاری می باشد. به این معنی که هر موقع حجم محصولات وارداتی و صادراتی از یک کامیون و کانتینر کمتر باشد، ارسال به صورت حمل و نقل گروپاژ انجام می گیرد. از آنجا که شرکت‌های حمل و نقل و فورواردی کالا، هزینه حمل و نقل را بر اساس نوع و حجم کالا محاسبه و دریافت می کنند، ولی مشتریان زیادی هستند که محصولات ارسالی شان کمتر از یک کامیون است. شرکت های حمل و نقل هم از این موقعیت استفاده نموده و بار چندین مشتری را که حجمش از یک کامیون کمتر است را جمع میکنند و همه را باهم به وسیله حمل و نقل گروپاژ ارسال میکنند. پس همانگونه که گفتیم گروپاژ از اصطلاحات مهم میان بازرگانان کشور است و چون هزینه پایین تری دارد، بازرگانان از آن جهت کاهش هزینه‌های تجاری شان استفاده می‌نمایند.

اکثر شرکت ها نیز در حمل و نقل خرده بارهایشان، ارسال گروپاژ را به کار میبرند؛ چرا که در روند جابه جایی خورده بارها نمی خواهند هزینه های بیش‌تری پرداخت کنند و مدیریت هزینه های حمل و نقل برای آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

حمل و نقل گروپاژ
حمل و نقل گروپاژ

گروپاژ به چه بارهایی اختصاص داده می‌شود؟

 • وقتی تاجر یا حمل کننده بار کالایی جهت استفاده شخصی خود بخرد که حجم و اندازه کوچکی دارد و یک کانتینر کامل را پر نمیکند. در این مواقع هم اصطلاح گروپاژ به میان می آید و ارسال بار او از طریق حمل و نقل گروپاژ انجام میگیرد تا هزینه کانتینر را با فرد دیگری بصورت شریکی بپردازند.
 • گاهی بعضی از بازرگانان هم از کالای خاصی به مقدار کم خرید میکنند. در این موارد نیز گمرک اجازه نمیدهد محصول خریداری شده آنها در یک کانتینر قرار گیرد؛ پس مجبور میشوند از ارسال گروپاژ استفاده کنند.
 • کالاهای موقتی هم وجود دارند که برای مدت زمان خاصی به کشور وارد می شوند و بعد از تمام شدن مدت زمان مقرر باید از کشور خارج گردند. این کالاها هم در دسته حمل و نقل گروپاژ قرار میگیرند؛ نمونه آن کالاهای نمایشگاهی است. البته دقت کنید که این کالاها حتما باید پروانه گمرکی داشته باشند، وگرنه در زمان ترخیص کالا مشکل پیش خواهد آمد.
 • شرکتهای تجاری بعضی اوقات نمونه کارهای خودشان را به خریدار ارسال میکنند تا ارزیابی نماید. این نمونه کارها هم در حجم و مقدار کم هستند؛ از این رو لازم میشود که برای ارسال همراه با کالاهای دیگری در یک کانتینر جمع شوند و اینجاست که اصطلاح گروپاژ به میان می آید. نمونه کارها ممکن است نیاز به حساسیت در حمل و نقل داشته باشند و با توجه به شرایطش شامل ارسال گروپاژ می شوند.
 • غالبا کالاهای حساس و گران قیمت نیز در حجم کم وارد کشور میگردند. تجار روی این کالاها حساسیت زیادی دارند، بنابراین در حمل و نقل ایمن کالاهای گرانبها باید دقت بیشتری شود. جهت ارسال ایمن و سالم این کالاها نیز از حمل و نقل گروپاژ استفاده میشود. تاجران باید به گمرک اطلاع دهند که این کالاهای ارسالی از حساسیت برخوردارند.

حمل و نقل و ارسال گروپاژ چه زمانی به کار می رود؟

ارسال گروپاژ یا گروهی هنگامی به کار می رود که کالاهایی که قصد حملشان را داریم، حجم و مقدار کمی دارند. یک کانتینر را پر نمیکنند، و مجبوریم از یک کانتینر به صورت مشترک با شخص دیگری استفاده کنیم. اجناسی که بصورت خرده‌ بار هستند، همچون خرید کالایی از فروشگاه‌های آنلاین و ارسال آن به نقاط دیگر دنیا، ارسال نمونه کالاهای تجاری به شرکت ها جهت بررسی، اجناس نمایشگاهی که بصورت بین المللی حمل میشوند. این‌ها قسمتی از مواردی‌ است که با حمل و نقل گروپاژ ارسال می‌شوند.

برای مثال: حمل خرده بار به ترکیه، عراق، باکو، مسکو و یا حمل خرده بار از چین به ایران مواردی است که در آن از اصطلاح گروپاژ استفاده می‌گردد. در حمل و نقل گروپاژ بین‌المللی، برای همه اجناس یک بارنامه صادر می‌گردد و تحویل حمل‌کننده می‌شود. بنابراین حمل کننده بار وظیفه دارد بار را صحیح و سالم به مقصد تحویل دهد. برای حمل کالاهایی مانند ایکس‌ری که حساسیت ویژه‌ای دارد و در حمل و نقل آن‌ نیاز به دقت فراوان است، ارسال گروپاژ به کار می رود. معمولا بهترین نوع حمل و نقل گروپاژ، گروپاژ هوایی می باشد که به علت سرعت تحویل بار به مقصد، بازرگانان استقبال خوبی از آن دارند.

نحوه بسته بندی کالاهای گروپاژ شده

نکته مهمی که باید در مورد اصطلاح گروپاژ دقت شود، بسته بندی آن می باشد. چرا که اگر بسته بندی کالا در حمل و نقل گروپاژ صحیح و مناسب انجام نشود، ممکن است کالا در طول مسیر آسیب ببیند و زیان وارد شود. از این رو در ارسال گروپاژ اطمینان از بسته بندی مناسب توسط شرکت ها، قبل از سپردن کار به آنها بسیار مهم است. جدای از حساسیت صاحب کالا نسبت به بسته بندی اجناسش، شرکت‌های حمل و نقل شهری و غیر شهری نیز باید بسته بندی را طبق اصول و استانداردهای لازم انجام دهند تا از خسارت به کالا و آسیب‌های احتمالی جلوگیری نمایند.

چگونگی حمل و نقل و ارسال کالاهای گروپاژ

تمام اجناسی که کم حجم بوده و مقدار کمی دارند لازم است که در کانتینرهای مخصوصی گذاشته شوند. زیرا که در واردات و صادرات، حمل و نقل آنها قواعد خاص خود را دارد. لازم به ذکر است که حمل و نقل گروپاژ نیازمند کانتینرهای خاصی می باشد. از جمله مهمترین این کانتینرها عبارتند از:

کانتینرهای FCL

این دسته از کانتینرها در اصطلاح گروپاژ به صورت خاص و ویژه ای استفاده می شوند. در حقیقت باید دانست که کاربرد آنها فقط برای اجناسی است که پروانه گمرکی داشته باشند.

کانتینرهای LCL

کانتینرهای LCL نیز برای حمل و نقل آن دسته از کالاهایی کاربرد دارد که مربوط به چند بازرگان است. از این رو ارسال گروپاژ با این نوع کانتینرها نیازمند چندین پروانه گمرکی می باشد. شرکت های فعال در زمینه ترخیص کالا، پروانه گمرکی کالاهایی که با این کانتینرهای حمل و نقل گروپاژ ارسال می شوند را جهت ترخیص آماده می نمایند. چنانچه شما در حمل و نقل کالاهای خود قصد استفاده از این نوع کانتینرها را دارید، باید این نکته مهم را بدانید که حجم محموله قابل حمل برای جابجایی از قبل تعیین شده است، ولی در پاره‌ای از موارد ممکن است حجم کانتینر کاملا پر نشود، در این صورت مجبور می شوند کالاهای دیگری را نیز به کانتینر اضافه نمایند. به این روش حمل مهم ارسال گروپاژ می گویند.

در اصطلاح گروپاژ، کانتینرها حتما باید یکی از مدل های بالا باشد. سوال مهمی که در اینجا برای افراد وجود دارد این است که در ارسال گروپاژ چه نوع بارهایی را می توان با این کانتینرها حمل کرد که ما در قسمت های قبل به آن پرداخته ایم.

اصطلاح گروپاژ
اصطلاح گروپاژ

مزایای حمل بار زمینی چیست؟

 • هزینه نهایی حمل بار زمینی کمتر است و نیاز به سرمایه گذاری کمتری دارد.
 • کالا را می شود از درب انبار یا کارخانه مبدأ حمل کرد و به درب کارخانه یا انبار مقصد تحویل داد.
 • حمل بار زمینی در تمام مناطق امکان پذیر است.
 • در این روش زمان بندی حرکت خودرو و مسیری که توسط کامیون طی میشود با توجه به شرایط و درخواست فرستنده کالا انجام میشود و انعطاف پذیر است.
 • برای حمل کالا در فواصل کوتاه جاده ای مناسب تر است و هزینه هم کمتر میشود.
 • در حمل کالاهایی مانند اثاثیه منزل و اجناس شکستنی، حمل بار زمینی امنیت بیشتری دارد. ارسال گروپاژ هم با این روش امکان پذیر است.
 • سرعت جابه جایی کالاها در این روش نسبت به روشهای حمل ونقل ریلی و دریایی بسیار بیشتر است. است.
 • فرایند بسته بندی در حمل بار زمینی راحت تر است و هزینه زیادی نمی برد. و به اصطلاح گروپاژ هم می توان انجام داد.
 • در حمل ونقل زمینی، شرکتها و یا تجار بزرگ می توانند از کامیون حمل کالای شخصی خود استفاده کنند و بدون تأخیر و مشکل بار را ارسال کنند. همچنین از حمل و نقل گروپاژ هم می توان استفاده کرد.
 • حمل زمینی واسطه روش های دیگر حمل و نقل است، یعنی کالاهای ارسالی تا رسیدن به محل بارگیری کشتی و یا قطار به وسیله کامیون ها حمل می شوند.

معرفی بارنامه زمینی

بارنامه زمینی جزء آن دسته از بارنامه هایی است که شرکت های اتوبار و باربری از آن استفاده میکنند. بارنامه زمینی پیرو قوانین و ضوابط سی تی آر (CTR) است. یعنی طبق مقرارات بین المللی حمل و نقل بار از طریق جاده ها صادر می گردد. بارنامه زمینی در اکثر مواقع شش تا چهارده و گاهی نیز بیست و یک صفحه دارد که تمام جزئیات و اطلاعات مربوط به بار، مشخصات و امضای شخص صادر کننده بار، مقصد و گیرنده بار، تاریخ صدور بارنامه، تاریخ حمل بار توسط فرد مسؤل بار، تاریخ بارگیری کالا، تاریخ بارگیری در مقصد، درج دقیق وزن کالا به صورت خالص و ناخالص، هزینه های پرداختی در گمرک، هزینه های پرداختی برای حمل و نقل، مشخصات کامل کالا مانند ابعاد و تعداد کالا، چگونگی بسته بندی و …در آن قید میشود.

بارنامه زمینی تجارت بین المللی از طریق جاده را آسانتر می کند و انواع مختلفی دارد. در اصطلاح گروپاژ یا همان حمل و نقل گروپاژ نیز بارنامه برای کانتینرها ضروریست. تاریخچه استفاده از انواع بارنامه به سال ها قبل می رسد. در سال ۱۹۵۹ مقرراتی جهت سرعت دادن به انتقال و عبور و مرور کالاها از مرزها تصویب شد. از آن زمان تاکنون اکثر شرکت های باربری و اتوبار معتبر از بارنامه زمینی در حمل جاده‌ای و ارسال گروپاژ استفاده می کنند. بارنامه فرم هایی دارد که باید فرستنده بار آنها را پر کرده و امضاء نماید.

جمع بندی

گروه تجاری ققنوس با ارائه خدماتی در زمینه حمل و نقل بین المللی کالاها، انجام تشریفات گمرکی، ترخیص کالا از گمرک ها، ثبت سفارش کالا در سامانه و واردات کالا، دریافت معافیت های گمرکی و مجوز واردات کالا و.. در خدمت شما عزیزان می باشد. شما عزیزان می توانید هرگونه سوال یا مشکل خود در مورد حمل و نقل گروپاژ و واردات و صادرات کالا را با کارشناسان با تجربه ما در میان بگذارید. متخصصان ما در گروه تجاری ققنوس بهترین و مناسبترین روش تجارت و حمل و نقل را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

از این قسمت میتوانید به ما امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *